27 rokov pomáhame mladým uspieť vo vede a technike
 
hlavicka_AR_10_2017
 

EDITORIÁL

 
 

KRÁDEŽ (ale nie od Jánošíka)

 „Jánošík bohatým bral a chudobným dával...“ Či sa už známa legenda zakladá na pravde alebo je vymyslená, pomôžem si ňou na skrátenie príbehu, ale skutočného! Jeden z 56-tich klubov našej Asociácie pre mládež, vedu a techniku sa už roky venuje spoznávaniu prírodných zákonitostí priamo v lone lužných lesov Malého Dunaja. V malej obci Zálesie má svoju skromnú základňu v lodenici a samozrejme aj s lodičkami - kanoe. V sezóne ju navštívia stovky detí a mládeže, aby spoznali okrem školských lavíc aj tento krásny raj neďaleko veľkomesta. Lodičky však treba niekedy aj naložiť na „povoz“ a odviezť tam, kde sú potrebné. Ako každé jedno občianske združenie aj záleský klub AMAVET-u sa nezaobíde bez finančnej podpory rôznych milých donorov a filantropov. Takto centík ku centíku si našetrili na zánovné auto, valník, ktorý bol schopný lodičky premiestňovať z miesta na miesto. Bežný človek by sa možno aj hanbil takto starým „povozom“ jazdiť po cestách, ale účel svätil prostriedky a mládežníkom slúžil bezpečne. A čuduj sa svete, našiel sa zbojník, a nie z Jánošíkovej družiny! Ulakomil sa na povoz a z priedomia detských hier, poučenia a zábavy im „odviezol“ radosť zo vzdelávania a poznávania prírody!

Neleží niekde na vašom dvore, pri dome, podobný automobil „valník“ pre deti z AMAVET-u?

Ján Nemec

 
 
 
 
 

AMAVET na Európskej noci výskumníkov 2017

Bádaj a objavuj – zabávaj sa! To bolo heslo prezentácie Asociácie pre mládež, vedu a techniku na najväčšom festivale vedy na Slovensku – Európskej noci výskumníkov, ktorá sa uskutočnila 29. septembra 2017 v piatich slovenských mestách, v Bratislave, Banskej Bystrici, Žiline, Poprade a Košiciach. Podujatia v Bratislave sa zúčastnili členovia AMAVET klubu 959 a dobrovoľníci s radov AMAVET-u.

 
 
 
 
 

Prezident republiky si pozval „amaveťákov“

prezident, Samko a Mirka

Na pozvanie prezidenta SR Anreja Kisku sa zúčastnili Európskej noci výskumníkov v Poprade Mirka Feretová a Samko Smoter, tohtoroční úspešní reprezentanti Slovenska, AMAVET-u a Gymnázia sv. Mikuláša v Prešove na svetových súťažiach mladých vedátorov v USA a Číne. Každé odvetvie z oblasti vedy a výskumu bolo reprezentované prostredníctvom pútavých a zaujímavých prezentácii, či už v kinách Cinemax alebo formou posterov a rôznych pokusov z danej oblasti pred školami a širokou verejnosťou. Mirka a Samko reprezentovali Parazitologický ústav SAV s projektom biorepelentu proti kliešťom. Taktiež Samo a Miriam mali priblížiť žiakom a verejnosti, čo takýto výskum prináša, zahŕňa a prečo sa veda oplatí robiť. Toto podujatie otváral prezident SR Andrej Kiska, riaditelia vedeckých inštitúcii SAV a podpredseda Prešovského samosprávneho kraja JUDr. Jozef Bieľak.

 
 
 
 
 

„Môžeme si za to sami!“

noc_vyskumnikov_018

Keď táto veta vykĺzla neskoro večer z úst dobrovoľníka v stánku AMAVET-u počas tohtoročnej Európskej noci výskumníkov, čakala som nechápavo s otáznikom v očiach na dôvetok. Otázniky narastali  pravdepodobne rýchlosťou svetla, lebo dôvetok prišiel v zlomku sekundy a s patričnou dávkou smiechu. „.... no áno, keby sme mali menej  zaujímavých pokusov a ľudia by sa len pozerali, určite  by sme mali v stánku menej ľudí a  neboleli by nás ústa od toľkého vysvetľovania!“

 
 
 
 
 

EURÓPSKA NOC VÝSKUNÍKOV 2017

noc_vyskumnikov_031

NAPLNENÉ SNY alebo

SNÍVAJTE s AMAVET-om

Snívať o svojej budúcnosti je pre mladých ľudí prirodzené. Túžba po naplnení snov má u každého rôznu intenzitu a aj sny majú rôznu „veľkosť“. Dosiahnutý úspech určite motivuje ísť ďalej. A čo neúspech? Preruší naše sny a prestaneme snívať? Je krásne mať sny, ešte krajšie je sny prežiť! Ako uskutočniť svoje sny? Tieto otázky sa pokúsili zodpovedať v diskusii na Európskej noci výskumníkov úspešní mladí ľudia, ktorí sa zúčastnili súťaží, organizovaných Asociáciou pre mládež, vedu a techniku. Súťaže, ktoré podporujú u žiakov rozvoj talentu a posúvajú mladých vedátorov na rôzne prestížne súťaže vo svete. Na pódiu vo V-klube v Bratislave sa v piatok 29. septembra ocitli štyria mladí ľudia, štyri sny, štyri osudy, štyri skúsenosti, ktoré ich motivujú ísť ďalej, aby svoje sny prežili. V auditóriu boli ich rovesníci, so svojimi snami. Nadišiel čas na diskusiu, otázky, polemiku. Štyria úspešní vedátori sa podelili so svojimi skúsenosťami a pokúsili sa zodpovedať otázku Ako uskutočniť svoje sny?

 
 
 
 
 

Krajské kolá Festivalu vedy a techniky AMAVET

Už v piatok 6.10.2017 sa uskutoční prvý zo série krajských kôl Festivalu vedy a techniky AMAVET v Centre voľného času na Štefánikovej triede 63 v Nitre. Na podujatie pozývame všetkých záujemcov o vedu a techniku z radov vedátorov, učiteľov či rodičov. Program podujatia je dostupný na stránke  https://goo.gl/yPV7HP.

Prihlasovanie projektov na ostatné kraje stále beží, preto ak viete o šikovnom mladom vedátorovi, určite mu odporučte prihlásiť sa! Termíny registrácií sú nasledovné: pre Košický a Prešovský kraj 05.10.2017 a pre Trenčiansky, Žilinský, Banskobystrický, Bratislavský a Trnavský kraj 11.10.2017.

Prihlásiť svoj súťažný projekt môžu autori na stránke http://www.festivalvedy.sk

 
 
 
 
 

AMAVET úspešný aj na EUCYS-e

IMG-2775

Miroslav Kurka, víťaz Festivalu vedy a techniky AMAVET 2016, postúpil na prestížnu súťaž pre členské štáty EÚ - European Union Contest for Young Scientists (EUCYS) EU Science & Innovation, kde získal ocenenia EIROForum - ILL special donated prize. Aké sú jeho skúsenosti zo zahraničnej súťaže?

 
 
 
 
 

VYUŽITE VOĽNO 17. NOVEMBRA A VYDAJTE SA ZA POZNANÍM DO PARÍŽA

people-eiffel-tower-france-landmark

Kedy: 15. - 19.11.2017 (vďaka štátnemu sviatku stačia dva dni voľna zo školy)
Kto: žiaci a ich učitelia (pokojne aj v menších skupinkách)
Program:  na stiahnutie tu [pdf]
Bližšie informácie a prihlásenie: 0905 506 312 alebo lehotska@amavet.sk

 
 
 
 
 

MÔJ VYTÚŽENÝ CERN

Sny sú tu od toho, aby sa plnili
Všetci máme svoje sny, ktoré chceme aby sa raz splnili. Každý človek na tomto svete sníva o rôznych veciach, najčastejšie sa týkajúcich bežného života. A čo tak rozšíriť svoje obzory a snívať o veľkých veciach, ktoré sa nám na prvý pohľad zdajú nedosiahnuteľné a nesplniteľné? Je to vôbec možné? – určite áno! 

 
 
 
 
 

Očarujúce Švajčiarsko a CERN

Veru, zrejme naozaj očarujúce... Mali ho možnosť spoznať aj žiaci z Gymnázia na Kukučínovej ulici z Popradu počas štvordňovej exkurzie. Winterthur, Bern, Ženeva, čokoláda, syry, voda... a najmä fyzika a CERN. To bolo náplňou spoznávania nového. Tretiačka Kristína Bendíková bola jednou zo štyridsiatky šťastných študentov, ktorí sa zmestili do autobusu a najazdili ním približne tritisíc kilometrov. Čo všetko zažili? Ešte skôr ako si prečítate jej pútavú reportáž "Poďte, prevediem vás po Švajčiarsku" vás chceme upozorniť, že pokiaľ sa rozhodnete zažiť niečo podobné, zmobilizujte sa a začnite konať. Kapacita možných návštev CERN-u zo Slovenska je prísne obmedzená! Koniec roka je tu čo nevidieť a termíny do prvej polovice roka 2018 sú už naplnené. Kontaktujte Katku Lehotskú lehotska@amavet.sk alebo telefonicky +421 905 506 312.

 
 
 
 
 

Petržalské deti zo znevýhodnených rodín opäť pri mori

DSC01083

Stalo sa už tradíciou, že na návrh Asociácie pre mládež, vedu a techniku (AMAVET) zástupcovia Mestskej časti Petržalka rozhodnú o pridelení grantu pre deti zo znevýhodnených rodín, ktoré prežijú časť prázdnin pri mori, o ktorom sa im doteraz len snilo. AMAVET už 27 rokov vytvára podmienky pre neformálne vzdelávanie a zmysluplné trávenie voľného času detí a mladých ľudí. Tento rok vďaka dobrým ľuďom získali možnosť podporiť deti pochádzajúce zo sociálne znevýhodneného prostredia, pre ktoré v termíne 18. – 27. augusta pripravili  letný tábor v Chorvátsku.

 
 
 
 
 

AKTIVITY KLUBOV - AMAVET na ME kozmických modelov v Poľsku.

DSC03110

V dňoch 20.-25.08.2017 sa v poľskom Wloclawku uskutočnili Majstrovstvá Európy kozmických modelov. Medzi účastníkmi zo 16 krajín Európy nechýbali ani modelári zo Slovenska. Mimo súťaž sa zúčastnili aj pretekári z USA. V reprezentačnom družstve mal zastúpenie aj RMK Partizánske a AMAVET klub č. 808. Pán Milan Javořík pomáhal družstvu ako helper a pri náročnejších disciplínach, ako sú makety (S5 a S7), bol aj ako team manager družstva. V juniorskej reprezentácii sme mali Klaudiu Urbanovú, pre ktorú to bol nováčikovský krst  v národnom družstve. A na poste rozhodcovskom pôsobila ako bezpečnostný komisár Janka Kajanová – prvá žena Slovenka, ktorá zastávala tento post na vrcholnom modelárskom podujatí. 

 
 
 
 
 

12. ročník RoboTour 2017 je za nami

DSC01083

Cez predĺžený upršaný víkend, od 15. do 17. septembra, sme v Žiline zažili 12. ročník medzinárodnej súťaže „delivery“ robotov - RoboTour 2017. Úlohou pre robotov bolo z miesta nakládky do miesta vykládky prepraviť 5 l súdok piva.

Z prihlásených 15-tich tímov prišlo nakoniec 12, z ktorých sa 10  kvalifikovalo a nakoniec 9 naozaj súťažilo, nakoľko poľský tím sa nakoniec rozhodol zúčastniť inej súťaže „marsovských vozidiel“ v Poľsku. Vyhral tím COGITO  zo Švajčiarskeha pred tímom JECC Fesl z Nemecka a tretím tímom Istrorobotics zo Slovenska. Viac informácií na: http://robotika.cz/competitions/robotour/2017/results/cs

 
 
 
 
 

Aktivity AMAVET-u boli podporené z dotácie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR "Programy pre mládež 2014 - 2020, ktorú administruje IUVENTA - Slovenský inštitút mládeže.