28 rokov pomáhame mladým uspieť vo vede a technike
 
9
 

EDITORIÁL

Z každého rožku trošku

Po horúcej letnej sezóne sa september priam preleje povinnosťami a schladí dovolenkovú atmosféru. Nový školský rok otvorí nielen brány škôl, ale aj pracovné diáre a začne ich napĺňať úlohami „čo?, kde?, kedy?, ako?...“ Verím, že slovko AMAVET sa vám tam zmestí a spoločne prežijeme niektorú z našich hravých aktivít, ktoré sú živnou pôdou na objavovanie talentov v oblasti vedy a techniky. Preto vám v septembrovom čísle AMAVET eRevue ponúkneme „Z každého rožku trošku“.

Trošku vám ponúkneme blížiace sa podujatia, našu „vlajkovú loď“ Festival vedy a techniky AMAVET, seminár LaBáK...

Trošku vám naplánujeme Cesty za vedou, CERN, ale aj Školu v prírode...

Trošku sa pochválime Zlatým kosákom z Agrokomplexu, ale aj z reprezentácie v Číne a na ESE...

Trošku aj zhodnotíme, napríklad úspešné denné letné tábory, ale aj bohaté klubové aktivity...

Trošku aj poradíme... Želám vám príjemné čítanie a dovidenia s AMAVET-om!

Ján NEMEC

 
 
 
 
 

Nový školský rok je aj štartom 21. ročníka súťaže Festival vedy a techniky AMAVET

fvat_velke biele_jpg

Asociácia pre mládež, vedu a techniku v spolupráci s klubmi pôsobiacimi v rámci Slovenska opäť pripravuje 8 krajských kôl súťaže v mestách Košice, kde bude aj krajské kolo pre Prešov, Banská Bystrica, Žilina, Partizánske, Nitra a Bratislava, kde bude aj krajské kolo pre Trnavu. Žiaci môžu svoje bádateľské projekty prihlasovať individuálne alebo v maximálne dvojčlenných tímoch. Povinnosťou je okrem kontaktných údajov k projektu doložiť aj abstrakt projektu. Ako napísať abstrakt sa môžete dočítať tu: http://www.festivalvedy.sk/cms/index.php/ako-napisat-abstrakt.

O čom môžu byť projekty? Témy projektov by mali byť z určitej vednej disciplíny – súťažnej kategórie. Ich zoznam nájdete tu: http://www.festivalvedy.sk/cms/index.php/kategorie.

read more
 
 
 
 
 

Ďalší ročník multidisciplinárnej online súťaže z AMAVET-u

logo LaBáK

Téma 7. ročníka LaBáK - Vynálezy a objavy, ktoré zmenili svet

Pridaj sa aj ty k žiakom, ktorým prírodné vedy nie sú cudzie a chcú poznať, ako fungujú veci okolo nás. Práve sme spustili už 7. ročník online súťažného semináru LaBáK.net. Tento rok ťa znovu čakajú 4 kolá. V každom kole sú 4 úlohy, ktoré preveria tvoje prírodovedné zručnosti a logické myslenie. Nebudú chýbať ani praktické úlohy a pokusy. Pre víťazov máme pripravené skvelé ceny a tiež niekoľkodňové sústredenie pre riešiteľov kategórii A, B, C.

read more
 
 
 
 
 

Na začiatku bol opäť AMAVET

Samuel Smoter, Martina Lubyová, Miriam Feretová

Ponožky proti kliešťom, ocenené Zlatým kosákom na Agrokomplexe 2018 a strieborná medaila z Vedecko-technickej súťaže CASTIC 2018 v Číne majú spoločného menovateľa – AMAVET. Opäť sa potvrdilo, že Asociácia pre mládež, vedu a techniku (AMAVET) je živnou pôdou na objavovanie talentov v oblasti vedy a techniky.

read more
 
 
 
 
 

MILSET EXPO - SCIENCES EUROPE 2018, GDYNIA, POĽSKO

2018-07-26-23-19-47-036

Viackrát sme dostali do AMAVET-u otázku od víťazov súťaže v Stredoškolskej odbornej činnosti (SOČ), či môžu byť súčasťou zahraničnej reprezentácie na zahraničných prestížnych súťažiach spoločne s víťazmi Festivalu vedy a techniky AMAVET. Keďže úhradu nákladov na cestu a pobyt svojim víťazom garantuje občianske združenie Asociácia pre mládež, vedu a techniku (AMAVET) vo svojich súťažných štatútoch, gro práce AMAVET-u je aj v zabezpečovaní financií cez rôzne granty a donorov. Vzhľadom na výsledky reprezentantov AMAVET-u, tým aj Slovenska v zahraničí, môžeme byť už roky veľmi hrdí, darí sa nám nevyhnutné financie na reprezentáciu zabezpečiť. Je nám len veľmi ľúto, že víťazi SOČ-ky takúto možnosť nemajú!

read more
 
 
 
 
 

Naplánujte si cestu do najväčšieho labáku na svete

DSC_6582_upr

Pokiaľ ste vy a vaši žiaci, študenti nadchnutí pre vedu, techniku a objavovanie, určite si naplánujte poznávaciu cestu do Európskeho laboratória pre časticovú fyziku – CERN. Plánovať treba naozaj dlho dopredu, pretože o najväčší „labák“ na svete je obrovský záujem zo všetkých častí zemegule. Termínov na exkurziu pod odborným sprievodom vedcov z CERN-u nie je veľa. Už dnes, najneskôr koncom septembra, sa môžete uchádzať o najpopulárnejší mesiac v roku! Koniec mája a mesiac jún je logicky najvhodnejším termínom na školské exkurzie. Keď si už chcete na záver školského roka 2018/2019 niečím zaujímavým získať žiakov, tak nech to stojí už za to! Naplánujte si konkrétny termín a AMAVET vám zabezpečí celkovú organizáciu s dopravou, ubytovaním a odborným sprievodcom. Jediná podmienka je nečakať a urobiť tak najneskôr do konca septembra!

(Podrobnosti na: https://archiv.amavet.sk/read_post.php?id=1585:Exkurzia-do-CERNu )

read more
 
 
 
 
 

Škola v prírode inak!

Vlasy

Využite nádherné prostredie a lákavé ceny

Je tu čas rozhodovania ako sa odvďačiť žiakom na konci školského roka a stráviť spoločne výnimočné chvíle relaxu v škole v prírode. V tomto roku to zažili napríklad žiaci so svojimi učiteľmi zo Základnej školy z Kútov. Ich poďakovanie v maili nebolo určite formálne: „Zdravím pani Lehotská, chcela by som sa poďakovať za spoluprácu s AMAVET-om. Vašim prostredníctvom strávili naši žiaci úžasné chvíle v Chorvátsku. Ďakujem animátorom za spoluprácu, milí chalani. Zvlášť by som chcela poďakovať delegátovi Milošovi, bolo nám cťou s ním spolupracovať. Prajem všetkým pevné zdravie a veľa úspechov. S pozdravom, Darina Vojvodová a tím kolegov, ZŠ Kúty.“ Doprajte aj vy svojim žiakom ŠKOLU V PRÍRODE INAK! Viac na: http://www.superleto.sk/index.php?id=44&idd=8

Ján Nemec

 
 
 
 
vsetky-mssr-eu-oplz
 

Centrum ďalšieho vzdelávania vedátorov

„Centrum ďalšieho vzdelávania vedátorov“ (CVV) s ITMS kódom 312011D582 napĺňa ambíciu 28 ročných skúsenosti Asociácie pre mládež, vedu a techniku v oblasti neformálneho vzdelávania podieľať sa na rozvoji  potenciálu mladých ľudí v oblasti vedy a techniky. Projekt v rámci Operačného programu Ľudské zdroje realizujeme od 1. apríla tohto roku a potrvá do 31. marca 2021. Cieľom projektu CVV je zvýšenie záujmu mladých ľudí o prírodné a technické vedy a rozvoj ich kľúčových kompetencií pre lepšie uplatnenie sa na trhu práce.

read more
 
 
 
 
 

PODPULTOVÝ TOVAR

DSC_8462

Denné tábory AMAVET-u opäť, už tretie prázdninové leto, pomohli rodičom riešiť každoročný rébus – kam s deťúrencami, keď už dovolenkové dni majú vyčerpané. Keď sme pripravovali organizáciu tábora za veľkej ústretovosti Mestskej časti Rača, kolegynka Katka ma ubezpečovala, že vôbec nemusíme robiť táboru propagáciu, pretože už má v pošte veľké množstvo mailov, kde rodičia zo skúsenosti minulých rokov sa sami dopytovali, či tábory budú aj v tomto roku. A len tak medzi rečou prehodila historický slogan: „veď už teraz je to podpultový tovar!“.

read more
 
 
 
 
 

AMAVET na Majstrovstvách SR v raketovom modelárstve

35054390_581579922224925_2393645283343859712_o

Klaudia  Urbanová v juniorskej reprezentácii SR

V priestoroch letiska Janíkovce pri Nitre sa konala II. séria Majstrovstiev Slovenska v raketovom modelárstve. Na súťaži mali zastúpenie aj modelári z klubu AMAVET č. 808. Po predchádzajúcich  výsledkoch z prvej série Majstrovstiev SR v Dubnici nad Váhom chceli aj z tejto súťaže získať medailové umiestnenia. Veď sa bojovalo aj o body do reprezentačného družstva SR pre nadchádzajúce Majstrovstvá sveta v Poľsku.

read more
 
 
 
 
 

Modelársky svet súťažil v Poľsku

DSC03626

Aj keď modelárske súťaže nepatria medzi tie, ktoré zapĺňajú športové haly a určite nemajú toľko priaznivcov ako futbal či hokej, majú svoje vrcholové súťaže, svoj Svetový pohár. Jedno z takýchto vrcholných podujatí sa uskutočnilo na  prelome mesiacov júl- august v poľskom Wroclawku.  Konali sa tu Majstrovstvá sveta seniorov a juniorov v kozmickom modelárstve. Zúčastnilo sa ich 175 seniorov a 115 juniorov z 24 krajín sveta. Na tomto vrcholnom modelárskom podujatí mal svoje zastúpenie aj AMAVET klub č. 808.

read more
 
 
 
 
 

Park miniatúr nám priblížil celý svet

IMG_0022

Poznanie a zábava to bol účel tematickej cesty, ktorú uskutočnil AMAVET klub 937 pre svojich členov, žiakov ZŠ Badín a Spojenej školy, Kremnička. Smer ich cesty bol Inwald Park v Poľsku, ktorý tvorí komplex štyroch tematických parkov a my sme si vybrali park miniatúr. Park nám umožnil poznať najdôležitejšie stavby sveta, ktoré sa tu nachádzajú postavené v mierke 1:15.

read more
 
 
 
 
 

Zasaďte to, čo bude ďalej rásť

V rámci monitoringu AMAVET-u vám ponúkame nasledujúcu možnosť získať financie prostredníctvom projektov. EEA nadácia v roku 2018 podporí projekty, ktoré sa týkajú nasledovných oblastí: 

  1. Charitatívna oblasť, t.j. prípady zjavnej ľudskej a sociálnej núdze – tam, kde sa najťažšie hľadá pomoc, podporou ľudí a organizácií pracujúcich v tejto oblasti, jedným slovom tam, kde sa hasí to, čo už horí a páli.
  2. Rozvojové projekty v oblasti vzdelávania, kultúry, komunitných aktivít, demokratizácie a humanizácie spoločnosti, ochrany prírody, atď., pričom spoločným menovateľom podporených aktivít v tejto oblasti je zasadiť to, čo bude ďalej rásť.

V nadácii EEA sa držia zásady podporovať ľudí, projekty a aktivity, ktoré spravia svet aspoň o kúsok lepším.

Viac na: https://www.eea.sk/nadacia/

Ján Nemec

 
 
 
 
 

Cena Dionýza Ilkoviča – posledné dni na zaslanie nominácií

Aké to je, keď je učiteľ stále zvedavým žiakom a triedy sú plné radosti z objavovania? Takýto učitelia si naozaj zaslúžia aj spoločenské uznanie. Pomôžte objaviť ďalších talentovaných učiteľov a mentorov prírodovedných predmetov, ktorí si zaslúžia uznanie. Nominácie v tomto ročníku zbierajú organizátori Ceny Dionýza Ilkoviča do 9.9.2018 – viac v prílohe.

 
 
 
 
 

Motivujte žiakov, aby objavili v sebe talent

Blíži sa 21. ročník Festivalu vedy a techniky AMAVET, z ktorého tí najúspešnejší postupujú, tak ako po minulé roky, na najprestížnejšie súťaže do celého sveta. V aprílovom AMAVET eRevue som vás informoval o úspešných Amaveťákoch na Vernadského súťaži v Moskve. Špeciálne ceny získali Nela Gloríková za najlepší projekt so zameraním na environmentálne zmeny a matematické modelovanie. Ján Maťufka a Peter Škripko mali spoločný projekt, ktorý bol v kategórii Pharmacology, Biotechnology and Food Chemistry vyhodnotený ako najlepší.

Ponúkam vám ich postrehy zo súťaže na videu, ktorého autorom je Janko Maťufka: https://www.youtube.com/watch?v=wIYgfEr9jm4&feature=youtu.be

Ján Nemec

 
 
 
 
 

Aktivity AMAVET-u boli podporené z dotácie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR "Programy pre mládež 2014 - 2020, ktorú administruje IUVENTA - Slovenský inštitút mládeže.