28 rokov pomáhame mladým uspieť vo vede a technike
 
6
 

EDITORIÁL

Rozhodnutie je na vás

V našom AMAVET eRevue vám každý mesiac, okrem letných prázdnin, približujem prácu učiteľov, vedúcich klubov AMAVET, veľkého množstva dobrovoľníkov a na druhej strane úspechy detí a mládeže, žiakov a študentov, ktoré z tej mravenčej práce pedagógov vyplynú. V tejto súvislosti si dovolím odcitovať Juraja Hipša, ktorý je iniciátorom Ocenenia Učiteľ Slovenska a dočítate sa o tom aj v jednom z dnešných príspevkov: „Jedno staré príslovie hovorí, že ak je tma, vidno hviezdy. Naše školstvo je už dlhý čas v zatemnení. Je nesmierne dôležité, aby sme si všímali tých, čo do tmy vnášajú svetlo. Ocenenie Učiteľ Slovenska chce širokej verejnosti ukázať, že aj na Slovensku máme skvelé učiteľky a učiteľov, ktorí sú hrdinami v školstve.“ Na záver si pomôžem ešte s jedným citátom. Poslanie práce Asociácie pre mládež vedu a techniku výstižne sformulovala v ďalšom z dnešných príspevkov kolegyňa Anka Kravárová: „Pokusov bolo ešte viac, vymenovávať všetky nemá zmysel. Zmysel má, že sme boli medzi deťmi a v rámci ich školského Projektového týždňa sme niektoré z nich nadchli pre myšlienku vlastného projektu a vlastného bádania. To je predsa posolstvom AMAVET-u!“

V júnovom čísle nášho elektronického časopisu vám priblížime úspechy tých spred katedry, ale aj tých v laviciach. Ak vám čas alebo iný dôvod nedovoľuje venovať sa čítaniu AMAVET eRevue a neželáte si ho naďalej dostávať, dajte nám to na vedomie, a my vám ho už nebudeme zasielať. Ostatným našim priaznivcom želám príjemné čítanie.

Ján Nemec

 
 
 
 
časový harmonogram dna
 

Dvojaký úžitok v jednej dovolenke – pre deti aj rodičov

Rodičia, váš sen prežiť pohodovú dovolenku s vašimi ratolesťami premeníme v AMAVET-e na skutočnosť! Pri mori v nádhernom prostredí Makarskej riviéry.

Deti sa zabávajú, pritom sa hrajú na malých vedcov a súčasne ich rodičia vychutnávajú plným dúškom všetko, čo k pohodovej dovolenke patrí. Ubytovanie sedem nocí aj s dopravou autobusom za 220 eur na osobu zahŕňa aj prácu animátorov a akreditovaný program ministerstvom školstva „Zvedaví vedci“, ktorý je časovo vhodne vsadený do vašej predstavy „byť s deťmi a pritom starosti prenechať iným a vychutnať si s nimi len radosti.“ Ak zareagujete včas, posledné miesta sú voľné v týchto termínoch:

13. – 22.7. 2018

20. – 29.7. 2018

27.7. – 5.8. 2018

Kontakt:

lehotska@amavet.sk, 0905 506 312, 02/4487 2331, www.superleto.sk

p.s.

Táto ponuka platí samozrejme aj pre záujemcov bez detí, partie kamarátov alebo kolegov z práce na upevnenie vzťahov, na čo je relax pri mori v útulných domčekoch v píniovom háji absolútne ideálny. 

 
 
 
 
 

FESTIVAL ŠTYROCH ŽIVLOV AMAVET

f4z_farebne

Bádali a hrali sa.

Na 1. ročníku súťaže Festival štyroch živlov AMAVET (F4Ž) bola síce skromná účasť projektov, ktoré však mali vysokú úroveň. Členov hodnotiacej komisie pozitívne prekvapili aj výborné prezentácie súťažiacich žiakov. Nezľakli sa ani mikrofónu, ktorý rozozvučal celú halu vedecko-zábavného centra AURELIUM, kde sa festival konal 8. júna 2018 v Bratislave.

read more
 
 
 
 
 

AMAVET na Intel ISEF 2018

IMG_1763

Aj tento rok v máji sa konala v USA najväčšia a najprestížnejšia vedecká súťaž  pre stredoškolákov z celého sveta Intel ISEF 2018. Teraz ich privítali 13. – 19. mája v Pensylvánii, v meste ocele a stredisku Slovákov žijúcich v USA – v Pittsburghu. Medzi známych Slovákov, ktorí tu žili, patrí Andy Warhol, či Joseph Matthew Gaydos, prvý Slovák zvolený do snemovne reprezentantov USA.  Mesto sa v poslednom polstoročí zmenilo z priemyselnej metropoly na popredné mesto v medicíne, technológiách a finančných službách. Aj preto sa práve tu konala najväčšia vedecká súťaž pre 1792 talentovaných stredoškolských vedcov z 81 krajín sveta.

read more
 
 
 
 
 

AMAVET úspešný na svetovej súťaži RoboRAVE

roborave-white_opt

Robotický vzdelávací program RoboRAVE, ktorý učí žiakov a učiteľov ako navrhovať, vytvárať, programovať a testovať roboty na vykonávanie rôznych úloh, má každý rok v máji vyvrcholenie na svetovej súťaži. V tomto roku sa uskutočnil 10. – 12. mája v Albuquerque, v Novom Mexiku. Na svetovú súťaž RoboRAVE do USA postúpili až dva slovenské tímy – členovia AMAVET klubu  z Vranova nad Topľou a z AMAVET klubu z Martina. Oba slovenské tímy sa prebojovali spomedzi 19 prihlásených tímov z celého sveta medzi 8 najlepších do finále, v ktorom sa martinský tím Fire Breathing Rubber Duckies (FBRD) umiestnil na treťom – bronzovom mieste a vranovský tím Boreas tesne za ním na celkovom štvrtom mieste. 

read more
 
 
 
 
Zľava - Ján Orlovský (Nad. otvorenej spoločnosti), Lenka Čábelová (Microsoft), Dávid Richter (As. pre ml., vedu a techniku), Matej Bórik (Metro)
 

Technológie zdokonaľujú našu prácu

Originálne nápady, inovácie, a predovšetkým prepojenie moderných technológií s praxou neziskových organizácií – to sú hlavné aspekty súťaže Microsoft NGO Awards. V druhom ročníku sa v nej podarilo uspieť Asociácii pre mládež, vedu a techniku a organizácii Metro z Martina. 

read more
 
 
 
 
 

Na odovzdávaní cien LEAF AWARD nechýbal AMAVET

LEAF - fotky2

LEAF Award je program rozvoja a podpory do výšky až 5 tisíc eur, ktorý Šikovné makovice počas jedného roka individuálne rozvíja v spolupráci s tímom skúsených odborníkov, ktorých vie LEAF zabezpečiť vďaka množstvu partnerov medzi firmami, expertmi z najrôznejších oblastí a aj vďaka veľkej LEAF komunite. Cenu Šikovných makovíc získali aj účastníci Festivalu vedy a techniky AMAVET, konkrétne Peter Škripko s projektom „Potenciálne využitie lignínu a prírodných olejov v prevencii pred UVA a UVB žiarením“, na ktorom pracuje Peter so spolužiakom Jánom Maťufkom a Filip Geib s projektom „Monitoring kvality ovzdušia v Liptovskom Mikuláši“.

read more
 
 
 
 
 

Stredoškoláci pomôžu s osídľovaním Marsu

plagátik

Zdá sa, že už vieme, čo bude základným zdrojom energie pre marťanské vesmírne stanice. NASA úspešne otestovala malý jadrový reaktor. Toho, čo o Marse nevieme, je však oveľa viac, a preto je tu priestor pre stredoškolákov a ich učiteľov, aby sa do 30. septembra 2018 prihlásili do súťaže Misia Mars 2 a navrhli experiment, ktorý posunie výskum a ľudské aktivity na Marse o krok ďalej.

read more
 
 
 
 
 

Belgian Expo-Sciences 2018 v Bruseli očami účastníka z AMAVET-u

V novembri minulého roka na celoslovenskom finále Festivalu vedy a techniky AMAVET v Bratislave som sa veľmi potešila, keď som získala cenu za svoj vedecký projekt „Vplyv hudby na činnosť mozgu a krátkodobú pamäť“ – účasť na medzinárodnej prehliadke Belgian Expo-Sciences 2018 v Bruseli. Asi v polovici marca som sa dočkala podrobnejších informácií o podujatí a ceste. A prišiel 25. apríl – prvý deň tohto veľkého dobrodružstva.

read more
 
 
 
 
 

Tri dni nabité zážitkami a bádaním

pokusy

Obed v školskej jedálni, či „prvostupniari“ v učebni chémie! Takto sme prežili štvrtok 31. mája na Základnej škole Dubová v Bratislave. Pozvanie zavítať do priestorov školy a prezentovať žiakom I. aj II. stupňa prírodné javy formou hravých experimentov sme nemohli odmietnuť.

read more
 
 
 
 
 

Projektový týždeň na ZŠ Dubová v Bratislave s AMAVET-om

V posledný májový deň sa členovia AMAVET klub 959, za asistencie ďalších dobrovoľníkov a Dávida Richtera zo sekretariátu AMAVET-u, stali súčasťou už 2. ročníka Projektového týždňa na základnej škole Dubová v Bratislave.

read more
 
 
 
 
 

Nová súťaž plastových modelárov - Šaľa 2018

Trend z poslednej doby, keď skončili niektoré modelárske súťaže, tento rok narušili Šalianski modelári. Zrodila sa nová súťaž na pôde Centra voľného času v Šali. Neviem, či organizátori počítali s takouto odozvou, ale akcia sa dostala do povedomia a nakoniec číslo prihlásených modelov prekročilo  200. Na úvod slušná účasť.

read more
 
 
 
 
 

Technická súťaž žiakov ZŠ v Banskej Bystrici

IMG_7251

Podporiť a usmerniť záujem talentovaných žiakov do technických oblastí bol jeden z cieľov VIII. ročníka „Technickej súťaže žiakov ZŠ“, ktorú zorganizoval AMAVET klub 937 pri SŠ Kremnička v spolupráci so ZSVTS Banská Bystrica.

read more
 
 
 
 
 

Súťaž Učiteľ Slovenska pomôže objaviť lídrov a profesijné vzory

Príležitosť ukázať svetu, že máme vynikajúcich, šikovných a svojmu povolaniu oddaných učiteľov. Snaha posilniť status profesie a sebavedomia pedagógov, lebo ich práca má vplyv na celú našu spoločnosť. Také sú ciele prvého ročníka národného kola prestížnej svetovej súťaže Global Teacher Price, ktorý štartuje už v máji.

read more
 
 
 
 
Au2018_kopieAA
 

ASTRONOMICKÁ  UNIVERZITA

HVEZDÁREŇ V PARTIZÁNSKOM A M A V E T

Letný astronomický tábor 23.-27. júl 2018

Pre dievčatá a chlapcov  žiakov 4. a 5. ročníka Základných škôl

P r o g r a m 

  • letný interaktívny a zážitkový V E S M Í R
  • kde sprostredkujeme najnovšie poznatky o planetach ich mesiacoch, kométach a hviezdach
  • doplníme praktickým pozorovaním Slnka, Mesiaca, planet, hviezd a hviezdnych objektov
  • ďalej naučíme ťa poznávať súhvezdia, orientáciu na oblohe, vyhľadať hviezdne objekty

 a nájdeš si nových priateľov

Ubytovanie – v bunkách hviezdnej osady „Orión“

Stravovanie – reštaurácia v okolí hvezdárne

Prihláška do tábora – www.hvezdaren.sk

 
 
 
 
 

Aktivity AMAVET-u boli podporené z dotácie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR "Programy pre mládež 2014 - 2020, ktorú administruje IUVENTA - Slovenský inštitút mládeže.