26 rokov pomáhame mladým uspieť vo vede a technike
 
hlavicka_ar_9_2016
 

EDITORIÁL

TALENT. Opakujúci sa začiatok školského roka je pre prevažnú väčšinu učiteľov, pedagógov už zaužívanou rutinou. Pre žiakov a študentov je to krôčik a či krok o stupienok vyššie v hľadaní a poznávaní nového. Pre prváčikov je dokonca neopakovateľným krokom na prvý stupienok schodiska, ktorým sa dostáva do sveta poznávania, riadeného školským systémom. Milí pedagógovia, skúsme si postaviť aj my pomyselné schodisko hľadania nového, účinnejšieho spôsobu motivácie žiakov a študentov. Odkryme ich detskú ľahostajnosť, mladícku negáciu všetkého nového a hľadajme ich talent. Drieme v každom človiečiku a poslanie učiteľa je v jeho odkrytí, motivovaní a zveľadení. Vystúpme o stupienok vyššie.

Príležitosťou na to je napríklad aj návšteva svetoznámeho vedecko-výskumného centra CERN-u

Skúseností tých žiakov a študentov, ktorí sa zúčastnili exkurzie v Európskej organizácii pre jadrový výskum potvrdzujú, že prichádzajú odtiaľ doslova nabití energiou spoznávať prírodovedné predmety. Zahrajme sa s nimi na vedu. Mnoho námetov nájdete aj na stránke www.amavet.sk. Príjemné čítanie.

Ján Nemec

 
 
 
 
 

Spoločenské ocenenie Festivalu vedy a techniky AMAVET

19. ročník je už postupovou súťažou

Festival vedy a techniky AMAVET bude v roku 2016 opäť jedným z hlavných podujatí v rámci Týždňa vedy a techniky na Slovensku. Nad podujatím prevzal záštitu Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR a súčasne sa Festival vedy a techniky AMAVET koná pod záštitou slovenského predsedníctva v Rade Európskej únie. V tomto roku dochádza k dôležitej zmene na zvýšenie celkovej úrovne súťaže. Postup na celoštátne finále môžu získať len tie projekty, ktoré sa zúčastnili krajského kola súťaže v danom roku. Registrácia priamo na celoslovenské finále, ako to bolo v predchádzajúcich ročníkoch, už nebude možná.

read more
 
 
 
 
 
ristvej-na-konferencii-talent

Konferencia o podpore a rozvoji talentu

12. a 13. septembra sa koná v Bratislave Konferencia o podpore a rozvoji talentu. Stala sa kľúčovým podujatím v oblasti vzdelávania v rámci predsedníctva Slovenskej republiky v Rade EÚ. Okrem prezidenta SR Andreja Kisku, ktorý sa zúčastnil otvorenia konferencie, má na nej zastúpenie aj AMAVET. Predseda občianskeho združenia AMAVET a prorektor Žilinskej univerzity v Žiline doc. Ing. Jozef Ristvej, PhD.

read more
 
 
 
 
 

LaBáK - online súťaž

A je to tu opäť! AMAVET – Asociácia pre mládež, vedu a techniku v spolupráci s Nadáciou Volkswagen Slovakia a magazínom Quark ťa pozýva, aby si sa aj tento školský rok stal súčasťou online súťaže LaBáK - http://labak.net/.

read more
 
 
 
 
 

Dobrý nápad, Slovensko!

img_2280

Nádejní ruskí pedagógovia zbierali u nás skúsenosti

Návšteva študentov z Moskovskej štátnej pedagogickej univerzity na začiatku júna v AMAVET-e bola recipročným pozvaním v rámci spolupráce, ktorej podnet dala účasť víťazov Festivalu vedy a techniky AMAVET na Vernadského národnej súťaži v Moskve už v roku 2012. 10 študentov a 5 pedagógov sa intenzívne zaujímali o získanie informácií o slovenskom školskom systéme, s dôrazom na vedecko-technické smery.

read more
 
 
 
 
 

Modelári z Nitry pozývajú

AMAVET klub číslo 836 - MODELÁRSKY KLUB ZOBOR NITRA, Základná škola Nábrežie mládeže a Centrum voľného času DOMINO v spolupráci s Mestom Nitra Vás pozývajú na 22. ročník medzinárodnej verejnej súťaže a výstavu plastových a papierových modelov o Cenu primátora mesta Nitra. Súčasne v ten istý deň organizujú aj Majstrovstvá Slovenskej republiky v papierovom a plastovom modelárstve žiakov AMAVET-u.

read more
 
 
 
 
 

Denné tábory AMAVET-u boli vykúpením pre rodičov

p1380003

Pomocnú ruku pracujúcim rodičom podali animátori Asociácie pre mládež, vedu a techniku. V dennom tábore v Bratislave - Rači ponúkli v júli a auguste školákom (ne) obľúbené prírodovedné predmety formou hry a stali sa z nich ZVEDAVÍ VEDCI. Popri rôznych vedecko-technických súťažiach a letných táboroch pri mori, ktoré organizujú v AMAVET-e už 26 rokov, sa prvýkrát rozhodli zorganizovať aj letné denné tábory. Ako sa zhostili tejto premiéry sme sa opýtali riaditeľky AMAVET-u Gabiky Kukolovej a vedúcich tábora Katky Lehotskej a Davida Richtera.

read more
 
 
 
 
 

Letná univerzitka s deťmi zo znevýhodnených rodín

„Najviac sa mi páčilo, keď sme robili pokusy“, boli slová trinásťročného Lukáša po návrate z letného tábora pri mori, pri ktorom bol prvý raz v živote. Asociácia pre mládež, vedu a techniku - AMAVET už 26 rokov vytvára podmienky pre neformálne vzdelávanie a zmysluplné trávenie voľného času detí a mladých ľudí. Tento rok vďaka dobrým ľuďom získali možnosť podporiť deti pochádzajúce zo sociálne znevýhodneného prostredia, pre ktoré v termíne 24.6. – 3.7.2016 pripravili  letný tábor v Chorvátsku.

read more
 
 
 
 
 

Expo Sciences Europe 2016 očami účastníka

„Bola to moja premiéra na medzinárodnej súťaži, čiže som netušila, čo mám očakávať. Jediné, čím som si bola istá je, že tam bude množstvo mojich rovesníkov z celého sveta (konkrétne z 34 krajín, od Mexika, cez Tunis až po Indiu), ktorých baví veda. Moje očakávanie sa naplnilo na 100 percent. Táto skúsenosť mi priniesla stretnutie a priateľstvá s ľuďmi, s ktorými by som sa inak nemala šancu poznať. Druhou vecou je, že vďaka ESE 2016, AMAVET-u a Nadácii Tatra banky som mala možnosť navštíviť rozličné miesta v Toulouse, ktoré bolo dejiskom tohtoročnej Expo Sciences Europe.

read more
 
 
 
 
 

Vranovčania tretí v medzinárodnom finále

Medzinárodné finále súťaže Pohár vedy 2016 sa konalo od 17. do 19. júna 2016 v Prahe za účasti 21 tímov z rôznych krajín. O postup do finále sa pokúšalo 5191 žiakov základných a stredných škôl, ktorí tvorili spolu viac ako 600 medzinárodných tímov.  

read more
 
 
 
 
 

Amavet na Majstrovstvách SR v raketovom modelárstve

Od 9. do 12. júna 2016 sa v priestoroch letiska Kamenica nad Cirochou konali Majstrovstvá Slovenska v raketovom modelárstve. Na súťaži mali zastúpenie aj modelári z klubu Amavet č. 808. Po predchádzajúcich sľubných výsledkoch z prvej série M-SR v obci Koš, chceli aj z tejto súťaže získať medailové umiestnenia. Veď sa bojovalo aj o body do reprezentačného družstva SR pre nadchádzajúce Majstrovstvá sveta na Ukrajine. Klub reprezentovali Veronika  Mitašová, Klaudia Urbanová a Jozef Holobradý. Počasie bolo priam ideálne pre zdarný priebeh súťaže. 

read more
 
 
 
 
 

Amaveťáci u priateľov modelárov v Krupke

Na začiatku júla sa členovia modelárskeho krúžku AMAVET klubu č. 808 zúčastnili modelárskeho tábora u priateľov modelárov v Česku v Krupke. Deti sa išli naučiť najmä novú technológiu modelovania rakiet. Inštruktormi boli tréner českej modelárskej reprezentácie Bedřich Pavka, mamažérka klubu i reprezentačného družstva Věra Pavková, reprezentant ČR Pavel Broný a deti z klubu, ktoré sa zúčastnia nadchádzajúcich Majstrovstiev sveta na Ukrajine. Tie si zároveň opravovali svoje poškodené modely z predchádzajúcich súťaží a zhotovovali nové. 

read more
 
 
 
 
 

AMAVET „Časopis pre všetkých“ zo Spišskej Novej Vsi

AMAVET klub č. 945 DOMINO, základný kolektív pod vedením Moniky Krullovej, vydáva svoj „občasník“, ktorým propaguje svoju činnosť a tým aj značku nášho spoločného AMAVET-u. Preto vám dávame do pozornosti ešte decembrové číslo z roku 2015. Inšpirovalo vás to? Máte aj vy medzi sebou tvorivých pisateľov? Začnite a šírte dobré meno AMAVET-u. Ďakujeme.

read more
 
 
 
 
 

Cesta za historickými pamiatkami

V júni si členovia AMAVET klubu č. 952 z Bežoviec obohatili svoje zážitky návštevou historických pamiatok mesta Košíc. Začali sme prehliadkou „Najkrajšie skvosty mesta Košice“. Naša cesta smerovala k Dolnej bráne – je to unikátny archeologický komplex, ukrývajúci časť mestského opevnenia z 13. storočia. V prednej časti malého parku sme videli  bronzovú plastiku košického erbu – najstaršieho a prvého mestského erbu v Európe z roku 1369. Krásny anjel s heraldickými atribútmi rozprestiera svoje anjelské krídla a ako ochranca drží košický erb vo svojich rukách.

read more
 
 
 
 
 

Organizovanie splavu na Malom Dunaji

p1370996

Členovia AMAVET klub číslo 946 v Zálesí každoročne organizujú čistenie Malého Dunaja, chránia a zveľaďujú okolie rieky.  Prostredníctvom propagácie dobrovoľníctva pri čistení rieky vytvárajú u detí a mládeže cit a environmentálnu zodpovednosť k prírode a rieke. Zamykanie Malého Dunaja je symbolická rozlúčka s vodáckou sezónou, kde členovia majú možnosť zažiť jeseň na vode. Tohto roku sa uskutoční v októbri.

read more
 
 
 
 
 

Člen AMAVET-u na projekte "Climb for inclusion" v Portugalsku

Climb for inclusion je projekt zameraný na zvýšenie kompetencií v oblasti športu v Portugalsku. Posledný júlový týždeň v portugalskom meste Braga organizovali projekt, ktorého cieľom bolo zvýšiť kompetencie v oblasti športu a  začlenenie handicapovaných osôb do spoločnosti. Záujem o tému prejavilo 50 aktívnych mladých ľudí z ôsmich európskych krajín. Za Asociáciu pre mládež, vedu a techniku – AMAVET sa podujatia zúčastnil Martin Karaba. Snažili sa vzájomne spoznať, učili sa s istotou vyjadriť svoje názory a nekonvenčným spôsobom riešiť problémy. Pridanou hodnotou bolo zlepšiť si svoju angličtinu a naučiť sa základy iných jazykov. Organizátori nás učili spolupracovať, nebáť sa diskutovať, vziať do úvahy, že aj iná osoba potrebuje spolupracovať a zapojiť ľudí s telesným alebo mentálnym postihnutím do činností. Účastníci v rámci projektu využívali rôzne metódy neformálneho vzdelávania - diskusie, zdieľanie skúseností, brainstorming, reflexie, hry, kreslenie, hranie. Náš tím mentorov preukázal, že malé kroky môžu pomôcť pohnúť horami - takže buďme aktívni a môžeme zmeniť svet a spraviť ho lepším miestom na životu!

Zo zápisníka...

read more
 
 
 
 
 

Pre samoukov 11 najlepších stránok

Štúdium nebolo nikdy v histórii dostupnejšie ako teraz. Fenomén MOOC (Massive Open Online Course) funguje už niekoľko rokov a získava si stále viac fanúšikov a úspešných absolventov. Kurzy nie sú častokrát obmedzené počtom záujemcov, vekom, pohlavím ani národnosťou. Sú otvorené každému, kto túži po štúdiu a vzdelaní. Využite to a pozrite si stránku firemného blogu roka WebSupport:

https://www.websupport.sk/blog/2015/07/11-najlepsich-stranok-pre-samoukov/