AMAVET - laureát Ceny za vedu a techniku 2018
 
hlavicka_AR_jun2021
 
 
 

EDITORIÁL

 
 

Asi sme to potrebovali všetci

V úvode júnového newslletra vám dám niekoľko otázok, na ktoré si odpoviete sami.

Pandémia ničotného drobnučkého vírusu trvala príliš dlho, a ešte nevieme čo nás čaká do budúcna. Ak toto zlepšujúce sa obdobie vnímame ako nejakú prestávku počas vyučovania, je čas sa zamyslieť, či to vyučovanie nás k niečomu vyučilo.

Mali sme konečne čas na svojich blízkych? Zistili sme, aké učivo preberajú naše deti? Vrátili sme sa do školských lavíc a hrabali v pamäti dávno zabudnuté poučky, zákony, vybrané slová,...? Zamysleli sme sa nad prácou učiteľa svojho milovaného dieťaťa? Dávame synovi, dcére do školy zdravú desiatu? A čo obed, chutil im ten náš navarený? Vieme ako trávia čas po škole? Nechýbal im záujmový krúžok, či tréning? Akých majú skutočných kamarátov, ktorí sa ohlásia aspoň telefonicky? A čo kolegovia z práce, chýbal vám niektorý z nich? Je partnerské puto nespútané? Našiel som si nejakého koníčka, ktorého som objavil sám v sebe? A čo internet, zistil som jeho úžasné možnosti okrem „google-vania“?

...tých otázok a odpovedí je neúrekom a každý z nás sa isto podobne zamyslel aj bez môjho mudrovania. Preto vám želám, aby ste si „prestávku“ užili i blížiace sa dovolenkové obdobie, do ktorého vám želám ustálené zdravie, pohodu a relax. Využite mimoriadne, neplánovane získané skúsenosti a vráťme sa do práce bohatší v mysli. V každom veku sa učíme, až do smrti!

Ján Nemec

 
 
 
 
 

FESTIVAL ŠTYROCH ŽIVLOV AMAVET 2021 - VÝSLEDKY

f4z_farebne
  1. ročník projektovej súťaže žiakov základných škôl už po druhýkrát online

Už po druhýkrát organizoval AMAVET súťaž pre mladých vedátorov 1. a 2. stupňa základných škôl Festival štyroch živlov AMAVET formou online prezentácií a diskusií. V piatok 4. júna 2021 od 9:00 do 16:00 h online formou prezentovalo 38 vedátorských projektov 59 žiakov základných škôl z celého Slovenska. Na jednom projekte môžu pracovať jeden, dvaja alebo traja autori.

 
 
 
 
 

VEDECKÝ KOMPAS PRE MLADÝCH

FVAT2021

24.ročník Festivalu vedy a techniky AMAVET

Asociácia pre mládež, vedu a techniku (AMAVET), v spolupráci s klubmi pôsobiacimi v rámci Slovenska, opäť pripravuje krajské kolá súťaže Festivalu vedy a techniky AMAVET (FVAT).

Dátum ukončenia registrácie žiackych projektov je pre všetky krajské kolá 6. októbra 2021 (vrátane).

Krajské kolá sa budú konať v termíne od 15. 10. do 22. 10. 2021 v mestách Košice (Košický a Prešovský kraj), Banská Bystrica (Banskobystrický kraj), Žilina (Žilinský kraj), Partizánske (Trenčiansky kraj), Nitra (Nitriansky kraj) a Bratislava (Bratislavský a Trnavský kraj).

 
 
 
 
 

AMAVET na Regeneron ISEF 2021 USA – 2. miesto

JakubGal-ISEF- Prezentácia

Najprestížnejšia projektová súťaž stredoškolákov na svete

Od 16. do 21. mája sa uskutočnila z amerického Washington D.C. najprestížnejšia projektová súťaž stredoškolákov Regeneron ISEF (International Science and Engineering Fair). V tomto roku formou online. Súťaž sa konala do roku 2019 každoročne prezenčne s celkovým počtom 1800 účastníkov z viac ako 70 štátov sveta. V tomto roku sa súťaže Regeneron ISEF zúčastnil opäť slovenský finalista Festivalu vedy a techniky AMAVET – stredoškolák Jakub Gál, ktorý získal úžasné 2. miesto!

 
 
 
 
 

ABSOLÚTNI VÍŤAZI STEP-INTO-THE-FUTURE

2

Víťazi súťaže AMAVET-u zažiarili aj na svetovej súťaži v Moskve

Z tlačovej informácie, vydanej 3. júna 2021 v Moskve, sme sa dozvedeli o vynikajúcom úspechu Amaveťákov! “Vynikajúce celosvetové podujatie, priekopnícke myšlienky a brilantní mladí ľudia z celého sveta” – takto vedci a publikum z viacerých krajín ohodnotili medzinárodné online fórum pre mladých vedcov “Step into the Future”. Medzi víťazmi celkovej súťaže boli aj reprezentanti Slovenska a AMAVET-u Adrian Komanek a Patrik Michlian, ktorí sa umiestnili medzi absolútnymi víťazmi a vyhrali v kategórii Najlepší inžiniersky projekt!

 
 
 
 
 

Finále 3. ročníka súťaže Misia Mars aj s AMAVET-om

1

Už od prvého ročníka je súčasťou projektu Misia Mars aj Asociácia pre mládež, vedu a techniku (AMAVET). V treťom ročníku sa dostal do finále aj tím Experimentátor A-964 z AMAVET klubu 964 pri Gymnáziu Cyrila Daxnera Vranov, pod vedením gestora, vedúceho klubu a učiteľa Gymnázia Jána Motešického. V odbornej sedemčlennej porote boli aj dve Amaveťáčky!

 
 
 
 
 

CENTRUM ĎALŠIEHO VZDELÁVANIE VEDÁTOROV AMAVET

CVV-baner-veľkosť na web

Milí učitelia, vyplňte posledné dni v školskom roku na krátke zaškolenie žiakov a spravte z nich bádateľov.

Už viackrát sme vás informovali o projekte Centra ďalšieho vzdelávania vedátorov (CVV). Dovolím si pred záverom školského roka zopakovať základné informácie o možnom zaškolení vašich žiakov na tvorbu vedátorských projektov formou posterovej prezentácie. Cieľom projektu CVV je zvýšenie záujmu mladých ľudí o prírodné a technické vedy. Veríme, že základné zaškolenie, ktoré zrealizujú lektori AMAVET-u, im pomôže aj v ďalšom vzdelávacom procese na škole. Stačí nás len kontaktovať a operatívne zorganizujeme hravé školenie. (nemec@amavet.sk)

Projekt kladie dôraz na rozvoj kľúčových kompetencií žiakov s prepojením na viaceré vyučovacie predmety. Primárne vzdelávanie, najmä v oblasti matematiky, prírodných vied, techniky, či jazykovej zdatnosti vytvára základ spomínaných kľúčových kompetencií.

read more
 
 
 
 
 

Posledné miesta na dennom tábore Zvedavých vedcov v Bratislave

dt

Ak ste ešte nestihli pripraviť pre deti letný program, stále máte šancu prihlásiť sa na denný tábor Zvedavých vedcov, ktorý sa bude konať v Rači a okolí. Voľné miesta máme ešte počas dvoch júlových turnusov, konkrétne

5. – 9. júl 

12. – 16. júl

Na tábore sa budeme venovať bádateľským experimentom a deti sa môžu tešiť aj na návštevu Zážitkového centra vedy Aurelium, obľúbené lodičky v Zálesí, program s Mestskými lesmi Bratislava, program s lektormi Strojníckej fakulty STU a ďalšie aktivity v interiéri i v prírode.

 
 
 
 
 

Vplyv sociálnych sietí na vývin dieťaťa

plagat wbnr ac

Ako aktér neformálneho vzdelávania AMAVET často podporuje deti a mládež k aktívnemu používaniu digitálnych technológií, ktoré by malo stáť na princípoch bezpečnosti, vedomého používania a etiky. Mnohí aktívni a zruční developeri, kóderi, vloggeri a bloggeri si niekedy neuvedomujú riziká v online priestore, vplyv algoritmov na výber obsahu online a ich vlastnú spoluzodpovednosť za to, ako internet vyzerá dnes.

read more
 
 
 
 
 

Aktivity AMAVET-u boli podporené z dotácie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR "Programy pre mládež 2014 - 2020, ktorú administruje IUVENTA - Slovenský inštitút mládeže.