AMAVET - laureát Ceny za vedu a techniku 2018
 
hlavicka_AR_6
 
 
 

EDITORIÁL

Návraty a súvislosti

Hodnotenie posledných troch mesiacov roka 2020 má mnoho podôb.

Koronavírus zdvihol varovný prst všetkým ľuďom našej planéty. Čas sa akoby zastavil. Človek sa však nezastavil. Možno v premiestňovaní z miesta na miesto. O to viac času bolo na uvedomenie si rôznych súvislostí. Teraz nás čaká návrat do času predmarcového. Bude rovnaký alebo sme sa v niečom poučili?

Napríklad rodičia mali možnosť vcítiť sa do role učiteľov. Pomôže to do budúcna skvalitniť vzťah v trojuholníku žiak – učiteľ – rodič?

Aj teoretické osnovy vyučovania museli ísť bokom pred praktickými skúsenosťami učiteľov a ich vynaliezavosťou. Pomôže to teoretickému riadeniu školstva, aby využilo bohaté skúsenosti dobrej praxe vzdelávania?

My, v AMAVET-e sme pocítili, že neformálne vzdelávanie sa v tomto čase ešte viac priblížilo k formálnemu. Preto sme naše neuskutočnené aktivity nezrušili, ale posunuli v čase. Čaká nás o to intenzívnejšie využitie zvyšných mesiacov roka 2020.

V letných, prázdninových mesiacoch zorganizujeme denné letné tábory vo väčšom rozsahu ako v minulosti. Letné vedecké tábory a pobyty v Chorvátsku sme posunuli na mesiace august a september. Festival štyroch živlov pre žiakov ZŠ sme preložili. Mal byť dnes 5. júna, keď vás oslovujem editoriálom. Bude 23. októbra. Už 23. ročník našej „vlajkovej lode“ Festivalu vedy a techniky AMAVET (FVAT) sa uskutoční v plánovanom termíne 12. – 13. novembra ako jedno z hlavných podujatí Týždňa vedy a techniky na Slovensku. Predtým sa samozrejme uskutočnia krajské kolá FVAT v októbri. No a nezabudneme sa obhliadnuť aj 30 rokov späť. Slávnostnú konferenciu pri príležitosti 30. výročia AMAVET-u uskutočníme tiež počas týždňa vedy.

Po prečítaní nášho júnového newslettra vám želám pohodové prežitie leta a najmä v plnom zdraví!

Ján Nemec

 
 
 
 
 

Učíme sa doma

Screenshot_1-800x558

Učenie doma sa stalo v posledných mesiacoch nevyhnutnou samozrejmosťou. Na spestrenie učebných metód vám ponúkame videá od našich aktívnych lektoriek vzdelávania vedátorov AMAVET.

Pokusy s učiteľkou Mgr. Jankou Šiškovou si môžete pozrieť na: https://www.youtube.com/watch?v=j6nnDg-_1NA  

Učiteľka RNDr. Danica Božová pripravila videá k učivu pre žiakov základnej školy. Nižšie nájdete odkazy na videá pre predmety matematika, fyzika a biológia (5., 6. a 7. ročník) a Youtube kanál, ktorý môžete odoberať.

read more
 
 
 
 
 

Foto-video súťaž AMAVET 2020

boy-1846310_1920

Asociácia pre mládež, vedu a techniku vyhlasuje Foto-video súťaž AMAVET 2020 pre deti a mládež (začínajúcich, ale i pokročilých foto-video nadšencov).

Súťažná téma pre prihlásené práce: Čo dobré nám priniesla kríza? Téma je zameraná na pozitívne vplyvy opatrení na človeka a prírodu počas krízy.

read more
 
 
 
 
 

Zvedaví vedci, radi Vás privítame!

clanok_skolenie

Si kreatívny a rád pracuješ v tíme? Chceš sa naučiť hravé a náučné prírodovedné pokusy? Pridaj sa do nášho tímu Zvedavých vedcov! Milí pedagógovia, máte na vašej škole takýchto žiakov?

read more
 
 
 
 
 

Júnové aktuality: ŠKOLY V PRÍRODE A TÁBORY 2020

bsh

Pomôžeme si aj tento mesiac pranostikou: „Netreba v júni o dážď prosiť, príde, až keď budeme kosiť.“

Čo sa za tým skrýva? Povedzme si najprv pár slov o aktuálnej situácii, ktorá sa pre nás ako občanov postupne zlepšuje. Uvoľňujú sa bezpečnostné opatrenia súvisiace s pandémiou, no v platnosti sú najmä obmedzenia v cestovaní. Plánovanie je komplikované, no môžeme predpokladať, že nastane uvoľnenie a vrátime sa k tradičným podujatiam. Nebudeme teda čakať, nebudeme o dážď prosiť. Plánujeme už teraz letné aktivity – hoci s neskorším štartom – no budeme na leto pripravení.

read more
 
 
 
 
 

Autonómna robotická platforma

Autonomna roboticka platforma

Spolupráca na diaľku priniesla svoje ovocie

Stanislav Jochman a Michal Miškolci sú gymnazisti, ktorí sa zaujímajú o informatiku a robotiku. Spoločne vytvorili projekt, ktorého celý názov znie Autonómna všesmerová robotická platforma schopná lokalizácie objektov. Po skúsenostiach na viacerých súťažiach sa dostavil aj úspech na Festivale vedy a techniky AMAVET 2019, ktorý sľuboval postup na Belgian EXPO 2020. Vzhľadom na situáciu, ktorá nedovoľovala zorganizovanie súťaže, sa cesta do Belgicka nekonala. Namiesto toho však boli študenti úspešní na virtuálnom Vernadsky contest, ktorý sa zvykol tradične konať v Moskve. Ako by opísali svoj projekt laikovi?

read more
 
 
 
 
 

Retro pokusy

retro pokusy

Minulý rok dostal web AMAVET-u novú tvár, keď sme po dlhej dobe pristúpili k vytvoreniu novej stránky, ktorá by spĺňala súčasné požiadavky. Vyzerá to tak, že sa nám to podarilo a úspešne sme vkročili do správnej dekády. Občas sa nám však ozvú pamätníci, ktorí by radi získali prístup do starého webu. Z toho dôvodu sme vytvorili odkaz na archív, ktorý si môžete prezrieť tu: http://archiv.amavet.sk/

read more
 
 
 
 
 

MILSET STEAM Photo Contest 2020

MILSET SPC Logo-zmensene

Pozývame Vás zúčastniť sa súťaže MILSET STEAM Photo Contest 2020. Tohtoročná edícia je špeciálna v tom, že organizátor chce podnietiť spoluúčasť a umožniť mladým ľuďom, aby boli kreatívni a pokiaľ sú ešte doma, aby sa tiež sa zapojili v STEAM.

read more
 
 
 
 
 

Napísali o nás

logo vnd

Vedecko-popularizačný portál VEDA NA DOSAH ponúka množstvo noviniek, informácií a zábavy zo sveta vedy a techniky. Na jednom mieste objavíte všetko o vede, výskume, podujatiach a iných zaujímavých aktivitách, ktoré sa dejú v tejto oblasti na Slovensku. Nájdete tam aj podnetné príbehy slovenských talentov, ktorým otvára dvere do „rozprávkového“ sveta vedy a techniky Asociácia pre mládež, vedu a techniku - AMAVET. Dnes vám ponúkame dva príbehy.

read more
 
 
 
 
 

Vesmír v obývačke

vesmirni roboti ms

Poznáte nejaký seriál o robotoch pre deti? A v slovenčine? Pravdepodobne nie.

Práve preto by sme vám radi dali do pozornosti nový poučno-zábavný seriál na youtube Vesmír v obývačke. Pripravuje ho Michal Smíšek, ktorý pracuje ako inžinier na Inštitúte robotiky Nemeckej vesmírnej agentúry.

read more
 
 
 
 
 

Téma: Trenie a trecia sila

lesklá plocha

Máme kartónovú škatuľu plnú záťaže a chceme ju ťahom presunúť na iné miesto. Kedy nám to pôjde ľahšie?

  • A. keď ju položíme na stenu s najmenšou plochou
  • B. keď ju položíme na stenu s najväčšou plochou
  • C. nech ju otočíme, ako chceme, stále to pôjde rovnako ťažko
read more
 
 
 
 
 

Aktivity AMAVET-u boli podporené z dotácie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR "Programy pre mládež 2014 - 2020, ktorú administruje IUVENTA - Slovenský inštitút mládeže.