26 rokov pomáhame mladým uspieť vo vede a technike
 
hlavicka_AR_6_2016
 

EDITORIÁL

Nedočítaná KNIHA

Nezvyknem, dokonca to vôbec nerobím, aby som šíril rôzne „zaručené“ recepty, myšlienky, návody, rady a podobne, ktoré mi prídu mailom od mojich známych, ale aj neznámych šíriteľov. Keďže si nemôžem overiť skutočné autorstvo týchto informácii, nemám k nim dôveru a nechcem tým obťažovať druhých. Ale! Dnes urobím mimoriadnu výnimku. Autorstvo toho, čo vám ponúkam na zamyslenie, je v samej podstate nedôležité. Nie je podstatné, či tie myšlienky naozaj napísal dolu uvedený pán, alebo mu jednoducho tieto myšlienky niekto vtisol do „úst“. Nemám možnosť si to overiť. Som však skalopevne presvedčený, že sú pravdivé v samotnom obsahu. Tak ako sú pravdivé aj ďalšie informácie v našom júnovom AMAVET Revue. Nech sa páči, najskôr sa spoločne zamyslime:

read more
 
 
 
 
 

MYSLI DOPREDU

Janka Čorňáková

Slovenský úspech na svetovej „olympiáde“ vedeckých talentov opäť z AMAVET-u

V priebehu dvoch týždňov tretí svetový úspech slovenských stredoškolákov z „liahne“ Asociácie pre mládež, vedu a techniku – AMAVET! Sedemnásťročná Janka Čorňáková z Gymnázia sv. Mikuláša v Prešove získala na najprestížnejšej projektovej súťaži na svete Intel ISEF 2016 vynikajúce štvrté miesto. V kategórii Rastlinné vedy uspela s projektom „Potenciálne využitie sekundárnych rastlinných metabolitov v ochrane rastlín proti parazitom“. V Arizonskom Phoenixe USA súťažilo v 27 kategóriách 1 760 študentov zo 77 krajín sveta.

read more
 
 
 
 
 

RoboRAVE International 2016 v USA

Medzinárodná robotická súťaž sa konala v americkom štáte Nové Mexiko, v jeho najväčšom meste Albuquerque, od 5. do 7. mája 2016. Na tejto prestížnej celosvetovej súťaži sa vďaka pomoci sponzorov zúčastnili aj víťazi nášho nultého ročníka, konaného ešte v novembri 2014 súčasne s Festivalom vedy a techniky na Prírodovedeckej fakulte UK v Bratislave. Ako obstáli v náročnej konkurencii?

read more
 
 
 
 
 

Z LIAHNE AMAVET-u

Ako sa dostať na svetové súťaže

V predchádzajúcich mesiacoch zarezonovali v mnohých médiách svetové úspechy študentov, ktorí sú, obrazne povedané, z liahne Asociácie pre mládež, vedu a techniku. Výsledky našich „Amaveťákov“ na súťažiach v USA sa nerodili ľahko a je za nimi kus odriekania a veľa práce a štúdia, ktoré však priniesli svoje ovocie. Preto vám odporúčame vypočuť si príjemný rozhovor z archívu Rádia Regina v Košiciach, ktorý odvysielala RTVS v pondelok 6. júna a po ňom krátke zamyslenie sa.

 http://www.rtvs.sk/radio/archiv/1541/458211

read more
 
 
 
 
 

Školenie Zvedavých vedcov a MDD v Rači

mdd_raca_2016

Počas prvého júlového víkendu sa na sekretariáte AMAVET vyrábala plastelína, slonia zubná pasta, ale aj odoberali odtlačky prstov! Tieto aktivity boli súčasťou akreditovaného školenia pre potencionálnych animátorov nášho programu „Zvedaví vedci“, ktorý realizujeme na pobytoch a táboroch pri mori v Chorvátsku. Školenia sa zúčastnilo desať mladých ľudí, z ktorých niektorí už prešli aj podujatiami ako Festival vedy a techniky AMAVET, súťaž Junior Internet alebo sa zúčastnili táborov v Chorvátsku. Súčasťou školenia bola aj účasť animátorov na MDD, ktoré sa konalo pod záštitou Mestskej časti Bratislava – Rača v novom amfiteátri v Knižkovej doline v Rači.

read more
 
 
 
 
 

KAM S DEŤMI POČAS PRÁZDNIN?

Pomocnú ruku pracujúcim rodičom podávajú animátori Asociácie pre mládež, vedu a techniku. V dennom tábore v Bratislave - Rači ponúknu školákom (ne) obľúbené prírodovedné predmety formou hry a stanú sa z nich ZVEDAVÍ VEDCI. Čakajú ich exkurzie vonku, ale aj bádateľské aktivity v klubovni. Atraktívne hry s kúzelnými javmi prírody v Centre vedy, tlačiareň, ktorá zhmotní detské predstavy, čokoládovňa, lodičky v Zálesí pod dohľadom skúsených inštruktorov. Zo Záleského majáka budú pozorovať život na Malom Dunaji a dotknú sa eko-prírody. Nebude chýbať ani opekačka, prípadne návšteva Múzea polície a Múzea dopravy. Denne zabezpečená desiata, obed, pitný režim, materiálne zabezpečenie, preprava, vstupné a samozrejme animátori. To všetko pre jedného prázdninujúceho školáka len za 70 eur od pondelka do piatku!

Vyškolených animátorov, dobrovoľníkov, hry, zábavu, poučenie, jednoducho zmysluplné využitie voľného času ponúkajú v AMAVET-e dva posledné júlové týždne 18.-22.7. a 25.-29.7. a posledný augustový týždeň 22.-26.8. Informácie a prihlášky získate na: lehotska@amavet.sk alebo telefonicky na 0905 506 312 a 02/555 76 532.

 
 
 
 
 

Škola končí, leto začína, ale...!

Vidina prázdnin a dovoleniek končiacim sa školským rokom 2015/2016 odkladá v každom z nás odpoveď na otázku „čo ma čaká potom v septembri, októbri, jednoducho v novom školskom roku...?“. Milí pedagógovia, je čas si to naplánovať už teraz, kým zatvoríte školské triedy. AMAVET vám ponúka prehľad aktivít, z ktorých si môžete vybrať a naplánovať účasť vašich žiakov na súťažiach, školských výletoch alebo na školy v prírode.

read more
 
 
 
 
 
DSCF9575

Amaveťáci odomykali Malý Dunaj

4. júna 20016 o 10:00 h v Zálesí členovia AMAVET klubu č. 946 symbolicky strčili kľúčik do pomyselnej zámky sezóny a odomkli Malý Dunaj. Odomykanie Malého Dunaja znamenalo pre lodenicu Zálesie začiatok sezóny splavov na rieke.

read more
 
 
 
 
 

Svet vedy a techniky zábavou

V polovici mája v Banskej Bystrici zorganizoval klub AMAVET č. 937 v spolupráci s ÚKC ZSVTS VI. ročník „Technickej súťaže žiakov základných škôl“. Cieľom súťaže je podporiť a usmerniť záujem talentovaných detí a mládeže do technických oblastí. Ukázať im zábavnou formou svet vedy a techniky a možnosti spolupráce s klubom AMAVET.

read more
 
 
 
 
 

Amaveťáci na Majstrovstvách SR a Svetovom pohári

S7304182

Členovia Amavet klubu č. 808 sa od 29. apríla do 1. mája 2016 zúčastnili súťaže Majstrovstiev Slovenska v raketovom modelárstve. Lietalo sa na lúke za obcou Koš. Súbežne sa lietala i súťaž Svetového pohára, za účasti družstiev z Nemecka, Švajčiarska, Srbska, Českej republiky, Bieloruska a Slovinska. Pre našich pretekárov to bola prvá „veľká“ súťaž v tomto roku.

read more
 
 
 
 
 

Bohatá história Liptova

Na začiatku mája sa vybrali  členovia AMAVET klubu č. 873  Budimír  po stopách historických pamiatok Liptovského Mikuláša. Prvá cesta viedla do Múzea Janka Kráľa, ktoré dokumentuje už 61 rokov históriu  Liptova.

read more
 
 
 
 
 

Letecké múzeum zaujalo žiakov

V rámci svojej plánovanej činnosti zorganizoval Klub AMAVET 937 pri Spojenej škole , Kremnička, Banská Bystrica pre svojich členov tematický zájazd do „Leteckého múzea“ , ktoré je v Košiciach.

read more
 
 
 
 
 

Grantový program Trenčianskej nadácie

Grantový program je otvorená súťaž s presnými pravidlami. Finančnú podporu pre verejnoprospešné projekty môžu získať mimovládne organizácie i neformálne skupiny obyvateľov prostredníctvom niekoľkých grantových kôl počas celého kalendárneho roka. Pri žiadostiach sa posudzuje miera prospešnosti a potreby pre komunitu, miera dobrovoľníckej práce a schopnosť žiadateľa realizovať projekt. Program je od svojho začiatku financovaný z príspevkov dlhodobých darcov, z prostriedkov niektorých nadačných fondov a zo sumy 2% z dane.

read more
 
 
 
 
 

Podpora ambicióznych a motivovaných pedagógov

Grantový program „Rozvíjať technik(o)u“ je určený na podporu ambicióznych a motivovaných pedagógov v spolupráci so študentami v rámci technického vzdelávania, zaujímavých inovatívnych projektov na technicky zameraných univerzitách na Slovensku.

read more