AMAVET - laureát Ceny za vedu a techniku 2018
 
hlavicka_AR_maj2021
 
 
 

EDITORIÁL

 
 

Čo sa nedostalo do dnešného newslettra?

Napríklad hlavné správy RTVS na Jednotke, ktoré v pondelok 3. mája uverejnili reportáž o pripravovanej Misii Mars. Gymnazisti z Vranova nad Topľou a členovia AMAVET klubu 964 s vedúcim klubu Jankom Motešickým už po tretíkrát prihlásili svoj experiment do súťaže simulovaného letu na Mars. Členkou hodnotiacej poroty je ďalšia Amaveťáčka - MSc. Hon. Michaela Brchnelová.  Miška je slovenská vedkyňa, pôsobiaca na medzinárodnej úrovni a v súčasnosti pôsobí na oddelení fyziky plazmy na belgickej univerzite KU Leuven, študovala v Holandsku letecké a vesmírne inžinierstvo.  Viac na https://youtu.be/SLGdmQjvyl4.

Dlhoročný spolupracovník, odchovanec a člen AMAVET-u, astrofyzik Michal Zajaček, sa zúčastnil spolu s kolegami Norbertom Wernerom a Samuelom Kováčikom diskusie ohľadom histórie skúmania Galaktického centra. Nevynechali aj najnovšie objavy na tomto poli. Rozhovor bol 6. dielom seriálu "Rozhovory o vesmíre", ktorý je produkovaný pod záštitou Prírodovedeckej fakulty Masarykovej univerzity. Viac na https://youtu.be/5xCt-yZzs6E.

Želám vám zaujímavé sledovanie youtube a príjemné čítanie májového, láskavého, AMAVET eRevue.

Ján Nemec

 
 
 
 
 

JUNIOR INTERNET AMAVET 2021 – VÝSLEDKY

JI_LOGO_orange

Živná pôda na objavovanie talentov v informačných technológiách

Konferenčná súťaž JUNIOR INTERNET má svojich víťazov. Ako povedala v záverečnom hodnotení 16. ročníka riaditeľka Asociácie pre mládež, vedu a techniku (AMAVET) Gabriela Kukolová, víťazmi sú všetci účastníci, ktorí postúpili do záverečného celoslovenského finále. Z prihlásených 330 žiakov s 261 projektami hodnotiaca komisia vybrala do finále 75 žiakov (60 chlapcov a 15 dievčat), ktorí jednotlivo alebo v tímoch prezentovali 61 projektov.

 
 
 
 
 

JuniorTEXT a Futuristické tango od Davida Kapustu

JI_text

Na 16. ročníku konferenčnej súťaže JUNIOR INTERNET AMAVET 2021 súťažili žiaci aj v kategórii JuniorTEXT, ktorú už tradične zastrešuje a má nad súťažou záštitu Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku. Pre súťažiacich vyhlasujú súťažnú tému a najlepších v tejto kategórii aj ocenia. V roku 2021 vyhlásili tému „Akú podobu by mala mať veda, ktorá bude hnacím motorom Slovenska i celej EÚ?“ Víťazom sa stal DAVID KAPUSTA s tajuplným, ale výstižným textom „FUTURISTICKÉ TANGO“. David získal cenu Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku, ktorou je informačno-poznávacia cesta do Bruselu, počas ktorej navštívi inštitúcie EÚ a zoznámi sa s ich fungovaním. „Mne táto cena padla nesmierne vhod, keďže sa plánujem uplatniť ako diplomat. Brusel je naozaj príťažlivé lákadlo, no dozvedel som sa o ňom až na samotnom vyhlásení výsledkov. O to väčší stres a následná eufória.“

Keď som si po vyhlásení výsledkov prečítal jedným dychom jeho text neodolal som, aby som ho neponúkol aj čitateľom májového AMAVET eRevue. Pred čítaním vám pripomeniem ešte vek Davida – 17 rokov! Ja som skonštatoval úprimne „Klobúkom dolu“!

 
 
 
 
 

FESTIVAL ŠTYROCH ŽIVLOV AMAVET – ONLINE

f4z_farebne

ŠTVRTÝ ROČNÍK

Už len necelý mesiac nás delí od štvrtého ročníka FESTIVALU ŠTYROCH ŽIVLOV AMAVET! Dnes už môžeme-musíme definitívne konštatovať, že vzhľadom na situáciu s covidom-19 sa uskutoční ONLINE - v piatok 4. júna 2021. Aj keď sa pandemická situácia zlepšuje, ale nie natoľko, aby sa súťaž konala prezenčne a bola dôsledne bezpečná.

 
 
 
 
 

Úspechy reprezentantov AMAVET-u v zahraničí

211177 Диплом-page-001

Tak ako každý rok, aj v roku 2021 sme odmenili víťazov Festivalu vedy a techniky AMAVET (FVAT) účasťou na zahraničných žiackych vedeckých súťažiach. Uplynulý mesiac apríl sa niesol najmä v ruskom duchu, pretože naši finalisti prezentovali svoje projekty na dvoch ruských súťažiach. Vernadsky Contest, ktorý sa tradične uskutočňoval v Moskve, a Step Into The Future – medzinárodné fórum pre mládež vo vede.

 
 
 
 
 

VÍŤAZI AMAVET súťaží vo SVETE

fvat_velke biele_jpg

Vo februári 2021 sme oslovili 150 víťazov jednotlivých šiestych ročníkov národného Festivalu vedy a techniky AMAVET. Zaujímalo nás najmä, kde aktuálne pôsobia a či sú ochotní pomôcť budúcim súťažiacim na Festivale vedy a techniky (FVAT) ako autority - konzultanti. Položili sme im niekoľko otázok, z ktorých okrem iného vyplynulo:

 
 
 
 
 

Profil AMAVEŤÁKA – Mirka Feretová

ja a cena SAV

V novej rubrike AMAVET eRevue „Profil AMAVEŤÁKA“, ktorú sme odštartovali vo februári, vám chcem formou rozhovorov predstaviť už nielen úspechy AMAVET-u ako celku, ale najmä kto za týmito úspechmi sú, ako premýšľajú a konajú, a vlastne prečo to robia...

Dnes som požiadal o rozhovor vedúcu AMAVET klubu 957 v Prešove Mirku Feretovú.

read more
 
 
 
 
 

Čas letných táborov AMAVET sa blíži

DSC_2535

Vyhliadky na leto už vyzerajú optimistickejšie ako začiatkom roka. O plánovaných termínoch denných táborov sme vás informovali v minulom čísle AMAVET Revue. Patrilo by sa však pripomenúť si ich pre prípad, že ešte nemáte pre deti program na leto.

AMAVET minulý rok úspešne zvládol tábory a zvládneme to aj teraz. V prvom rade bezpečne a v druhom rade hravo. Pripravený máme tím animátorov s programom Zvedavých vedcov a na každý deň iné aktivity.

 
 
 
 
 

Školenie dobrovoľníkov animačného programu Zvedaví vedci 2021

IMG_20200729_123228

Pozývame Vás na bezplatné školenie dobrovoľníkov animačného programu Zvedaví vedci, ktoré sa bude konať začiatkom júna v centrále AMAVET-u.

Už niekoľko rokov k našim podujatiam neodmysliteľne patria dobrovoľníci – Zvedaví vedci, ktorí spoločne s deťmi skúmajú tajomstvá vedy pomocou hravých a zábavných pokusov. Pre záujemcov o spoluprácu každoročne organizujeme školenie, kde sa naučia pripravovať hravý vedecký program pre deti, osvoja si zásady bezpečnosti pri práci s deťmi a majú možnosť spoznať ďalších vedeckých nadšencov.

read more
 
 
 
 
 

AMAVET ponúka

ama ponuka

Rozbiehame pre vás nový portál, kde môžete v rámci benefičnej burzy finančne podporiť AMAVET a vybrať si niektorý z produktov, ktorý ponúkame na:

www.ponukame.amavet.sk

Ako to funguje? Vyzerá to ako e-shop, ale nie je to e-shop.

Princíp benefičnej burzy stojí na myšlienke ponúknuť verejnosti produkty alebo služby AMAVET-u. Finančný príspevok bude použitý na aktivity AMAVET-u, keďže sme neziskové občianske združenie.

read more
 
 
 
 
 

VEDOTÉKA AMAVET od Karin na videách

Obrázok1

Izolácia DNA, Faraónové hady, Ako dokážeme pripraviť aj v domácich podmienkach veľkú sloniu zubnú pastu?, Vytvorte si jedinečné svietiace kryštály z cukru, Lieky – kde ich trávi moje telo?, Tajné písmo si vieš zrealizovať aj ty!, Experiment na rozhraní vedy a umenia?, Plameňové skúšky, Lávová sopka v kuchyni?, Ako využiť oxidačno-redukčné reakcie na pútavý experiment?, Blesky v skúmavke, Čo je hustota? – to sú názvy pokusov, ktoré vás určite primajú k tomu, aby ste sa s nimi pobavili i poučili. Zistíte, že veda je naozaj hra! Pozrite si napríklad Faraónové hady: https://www.youtube.com/watch?v=-Up3pCy2oJ4

read more
 
 
 
 
 

Duálne vzdelávanie na Slovensku

logo-EU-ESF-farba-svk

Duálne vzdelávanie na Slovensku[1] je založené na prepojení vzdelávania a praktickej prípravy žiaka, pričom predstavuje vhodné riešenie nezrovnalostí medzi požiadavkami pracovného trhu, pripravenosťou absolventov a ich reálnym uplatnením v odbore, v ktorom dosiahli vzdelanie. Tejto otázke sa AMAVET venuje aj v rámci projektu „Inovácia poznatkov k prosperite – budovanie a posilňovanie medzisektorovej participácie s dôrazom na rozvoj potenciálu mládeže menej rozvinutých regiónov v oblasti vedy a techniky“, ITMS kód: 314011Q423, ktorý je podporený z Európskeho sociálneho fondu.

 

read more
 
 
 
 
 

Získaj školenie od expertov v informatike

Alan-Turing-800x600

Súťaž TIC – Turing machine programming International Contest

Medzinárodná súťaž v programovaní Turingovho stroja je, ako názov napovedá, prvá medzinárodná súťaž vo výpočtovom myslení s pomocou simulátora Turingovho stroja. Organizuje ju GIUA Institute High School z Cagliari, Pisa University, FAST – Federácia vedeckých a technických asociácií z Milána a zastrešuje ju organizácia Milset Europe.

Študenti vo veku 14 až 19 rokov majú šancu sa prihlásiť na školenie v oblasti výpočtového myslenia a následne sa zúčastniť súťaže, ktorá sa bude konať v septembri 2021.

read more
 
 
 
 
 

Aktivity AMAVET-u boli podporené z dotácie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR "Programy pre mládež 2014 - 2020, ktorú administruje IUVENTA - Slovenský inštitút mládeže.