AMAVET - laureát Ceny za vedu a techniku 2018
 
hlavicka_AR_5
 
 
 

EDITORIÁL

SME ONLINE

Asociácia pre mládež, vedu a techniku AMAVET – laureát Ceny za vedu a techniku 2018 v kategórii Popularizátor, oslavuje v tomto roku 30. výročie vzniku. Presnejšie povedané neoslavuje, pretože plánovanú slávnostnú konferenciu na 22. mája musel kvôli krízovej situácii zrušiť. Pracovať však neprestal! Práve v čase, keď musia byť žiaci mimo školských lavíc, ponúkol im 15. ročník súťaže JUNIOR INTERNET 2020 prostredníctvom videokonferencie. Preto mohli v národnom finále mladí ambiciózni tvorcovia webu, grafiky, programátori aplikácii, blogeri a textári súťažiť z pohodlia svojich domácností.

Viac sa už dozviete v májom newslettri. Želám vám príjemné čítanie.

Ján Nemec

 
 
 
 
 

AMAVET zorganizoval JUNIOR INTERNET aj napriek krízovej situácii

JI_logo
  1. ročník súťažnej konferencie JUNIOR INTERNET sa uskutočnil online prostredníctvom videokonferencie

Z prihlásených 152 prác sa do finále súťaže prebojovalo 39 projektov, ktoré cez videokonferenciu prezentovalo 48 súťažiach. Počas dvoch dní 24. a 25. apríla 2020 prezentovali žiaci základných a stredných škôl z celého Slovenska svoje online projekty v súťažných kategóriách JuniorWEB, JuniorAPP, JuniorBLOG, JuniorTEXT, JuniorLEARN a JuniorDESIGN.

read more
 
 
 
 
 

Odrazový mostík AMAVET-u:

juniortext

Víťazka JuniorTEXT navštívi Európske inštitúcie v Bruseli

Prvé miesto v kategórii JuniorTEXT súťaže JUNIOR INTERNET AMAVET 2020 získala Eugénia Ficková. Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku jej udelilo špeciálne ocenenie. Autorka najlepšieho textu sa bude môcť po skončení pandémie zúčastniť informačno-poznávacej cesty do Bruselu, počas ktorej spolu s dospelým sprievodom navštívi inštitúcie EÚ a zoznámi sa s ich fungovaním.

read more
 
 
 
 
 

S finalistami Festivalu vedy a techniky AMAVET do Moskvy:

vernadsky contest 2020 obr

Síce online, ale veľmi úspešne!

Na jar tohto roku boli zrušené viaceré medzinárodné súťaže pre žiakov, ktorí sa tešili na prezentáciu svojich úspešných projektov z oblasti vedy a techniky. Podobne ako AMAVET, niektorí organizátori takýchto podujatí sa tiež rozhodli spraviť akciu online. A tak sa v apríli mohli zúčastniť aj naši finalisti na Vernadsky National Contest of Student Research Project, ktorý sa tradične zvykol uskutočniť v Moskve.

read more
 
 
 
 
 

Svetová súťaž pre mladých vedcov pripravuje online konferenciu

1588614404924_64_vISEF-Registration-Assets_splash_72

Regeneron ISEF (International Science and Engineering Fair), organizovaný v USA, na ktorý AMAVET každoročne vysiela víťazov Festivalu vedy a techniky AMAVET sa kvôli pandémii COVID-19 neuskutočnil. Organizátor najprestížnejšej súťaže pre mladých vedcov Society for Science & the Public (SSP) oznámil, že organizuje virtuálnu konferenciu od 18. do 22. mája 2020, na ktorej sa zúčastnia prednášajúci najvyššieho „kalibru“ so zameraním na témy od COVID-19 po podnikanie žien v STEM (Science, Technology, Engineering and Mathematics).

read more
 
 
 
 
 

Čo s deťmi cez prázdniny?

DSC_1581-1024x678

To je otázka, ktorú si kladie nejeden rodič. Školy sú zatvorené už niekoľko týždňov. Prázdniny sa blížia a nikto nevie čo prinesú. Možnosti na aktivity sú teraz výrazne obmedzené a každý rozumný človek sa snaží správať opatrne a zodpovedne. Napriek tomu, že sa teraz môže zdať plánovanie leta takmer nemožné, máme tu náznak pozitívnych zmien. Čaká nás postupné uvoľňovanie obmedzení a my v AMAVET-e dúfame, že to všetko pôjde dobre.

read more
 
 
 
 
 

Spomienka z MILSET-u na AMAVET

org_event-04-220x154

V týchto dňoch, keď sa akoby zastavil život, nejeden z nás sa obzerá za minulosťou, aby si pripomenul napríklad súťaže, ktoré sa v tomto roku neuskutočnia. Vtedy vás veľmi poteší správa, ktorá vám pripomenie, že roky minulé stáli za to a výsledky práce AMAVET-u rezonujú aj v zahraničí.

Takou bol aj mail adresovaný riaditeľke Asociácie pre mládež, vedu a techniku (AMAVET):

read more
 
 
 
 
 

Napísali o nás

Fvz8hwGc.large

Timon Oravec získal ocenenie AMAVET. Zostrojil unikátny dávkovač tekutín.

Svoj prvý elektrický vynález zostrojil už ako žiak 3. ročníka. Išlo o „frapovač“, teda mini mixér vyrobený z pohára s vekom. AMAVET ocenil Timona Oravca za dávkovač nápojov, ktorý by mal uľahčiť život nielen hendikepovaným, ale aj starším ľuďom. Timon býva v Nitre a má len 12 rokov. V budúcnosti by chcel študovať technické odbory, aby mohol vo svojich konštrukčných plánoch pokračovať vo veľkom.

read more
 
 
 
 
 

Ocenenie ESET Science Award otvára druhý ročník

ESET Science Award_nominacie

Ocenenie výnimočných vedcov ESET Science Award otvára svoj druhý ročník, a to práve v časoch, keď sa celý svet kvôli situácii s pandémiou koronavírusu spolieha na vedcov a vedu. Jeho cieľom je oceniť a verejnosti odprezentovať výnimočných vedcov pôsobiacich na Slovensku a zároveň priblížiť, akú dôležitú úlohu má veda v spoločnosti. Aj tento rok bude medzinárodnej komisii predsedať nositeľ Nobelovej ceny. 

read more
 
 
 
 
 

Prvé miesto v súťaži Zelený Andel 2020 pre AMAVEŤÁČKY

path4735

Katedra ekochémie a rádioekológie Fakulty prírodných vied Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave každoročne hodnotí Celoslovenskú suťaž o najlepšiu študentskú stredoškolskú vedeckú prácu v oblasti Ochrany a obnovy životného prostredia pod vedením doc. RNDr. Miroslava Horníka, PhD. Projekt študentiek z Katolíckej spojenej školy sv. Mikuláša v Prešove Emy Mišenkovej a Viktórie Barillovej zo sexty B, ktoré sú členkami AMAVET klubu 957,

read more
 
 
 
 
 

Téma: Tlak, tlaková sila

fakír (2)

Máme dosku pre fakíra s množstvom klincov smerujúcich hrotmi nahor. Ak budeme nafúknutý balón mierne tlačiť na hroty klincov, tak sa balón:

  • A) zdeformuje a praskne
  • B) zdeformuje a nepraskne
  • C) nezdeformuje a praskne
read more
 
 
 
 
 

Aktivity AMAVET-u boli podporené z dotácie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR "Programy pre mládež 2014 - 2020, ktorú administruje IUVENTA - Slovenský inštitút mládeže.