AMAVET - laureát Ceny za vedu a techniku 2018
 
hlavicka_AR_2019_5
 
 
 
 

EDITORIÁL

Malí drobci

Festival štyroch živlov AMAVET – F4Ž (https://amavet.sk/index.php?id=261&idd=8) mal minulý rok premiéru a na jeho prvom ročníku nebolo veľa súťažiacich, ale prezentácie projektov „malých drobcov“, ako nazývame žiakov základných škôl - najmä tých z prvého stupňa, boli veľmi zaujímavé. V tomto roku sme mali viac času na propagáciu druhého ročníka unikátneho podujatia a registrácia projektov sa napĺňa zo dňa na deň. Už teraz sa ukazuje, že „malí drobci“ majú chuť súťažiť, tvoriť projekty, hrať sa s vedou. Dokazuje nám to aj realizácia projektu Centrum ďalšieho vzdelávania vedátorov, v rámci operačného programu Ľudské zdroje. Princípom je prostredníctvom tvorby vedátorských projektov podnietiť v žiakoch záujem o bádanie vo všetkých oblastiach života. Naučiť ich, aby otázkou PREČO prebudili v sebe prirodzenú túžbu mladých ľudí po poznávaní a hľadaní odpovedí na otázku AKO. A záujem o F4Ž je toho dôkazom. Veď nie je úžasné, ak vám príde mail, kde učiteľka, ktorá vedie svoje žiačky pri tvorbe projektu napíše: „...Budem ešte kúsok protivná a budem obťažovať. Dievčatá akurát dokončujú projekt na 4 živly. Len trošku sa im to vďaka zaujímavým výsledkom ubralo inou cestou. Téma je rovnaká, len abstrakt sa posunul iným smerom. Vlastne posunuli sa ďalej ako chceli... Počkám, kým mi ho dievčatá definitívne dajú dokopy aby už nič nemenili. Asi sa kúsok urýchlili. Tak veľmi sa tešia, že nechceli nič zmeškať .“ Aj tieto slová dokazujú, že „malí drobci“, mladí ľudia, majú prirodzenú túžbu po poznávaní. Dajme im spoločne viac príležitostí na sebarealizáciu, veďme ich cestou života tak, aby si tú cestu vyberali sami. Prijmite pozvanie na Festival štyroch živlov AMAVET, želám vám príjemné čítanie.

Ján Nemec

 
 
 
 
f4z_farebne
 

FESTIVAL ŠTYROCH ŽIVLOV AMAVET 2019

Talentovaným drobcom, vašim žiakom základných škôl, ponúkame hravú formu vedecko-technickej súťaže. Všetkým žiakom základných škôl dávame ideálnu príležitosť bádať a pritom sa hrať.

Prihláste ich na:        FESTIVAL ŠTYROCH ŽIVLOV AMAVET

Uskutoční sa: v piatok 7. júna 2019 v Bratislave, vo vedecko-zábavnom centre Aurélium.

Registrujte svojich žiakov do 27. mája 2019 na:   http://amavet.sk/f4z

Veríme, že účasťou vašich žiakov im pomôžete zábavnou formou spoznať vedu, techniku, životodarnú vodu i prírodu.

read more
 
 
 
 
 

Titul „Učiteľ bez predsudkov“ získal člen AMAVET-u

janko motešický s cenou

Uplynulú nedeľu sa konalo finále ankety Zlatý Amos. V troch disciplínach celkovo súťažilo šesť pedagógov, ktorí sa do finále museli prebojovať cez regionálne kolá a semifinále. V kategórii UČITEĽ BEZ PREDSUDKOV zvíťazil Ing. JÁN MOTEŠICKÝ, učiteľ informatiky, fyziky a matematiky na Gymnáziu Cyrila Daxnera vo Vranove nad Topľou, ktorý je vedúcim AMAVET klubu 964. Srdečne blahoželáme!

read more
 
 
 
 
 

Cesty víťazov Festivalu vedy a techniky AMAVET 2018

Atraktívnosť súťaže mladých vedátorov Festival vedy a techniky AMAVET, ktorá je jedným z hlavných podujatí Týždňa vedy a techniky na Slovensku, je daná aj možnosťou úspešných víťazov vycestovať na súťaže do sveta. Prinášame vám informáciu, kde budú reprezentovať talent a um Slovenska naše mladé nádeje z AMAVET-u.

read more
 
 
 
 
 

Víťazi Festivalu vedy a techniky AMAVET 2018 reprezentovali v Moskve - 1

3.20190410_173604

Diplom I. stupňa v odbore Matematika a informatika, cena za najlepší panel, ako aj vyznamenanie latinskými slovami per aspera ad astra (cez ťažkosti ku hviezdam) ovenčilo 19-ročnú Alexandru Zavadskú, ktorá ako víťazka Festivalu vedy a techniky AMAVET reprezentovala Slovensko a Asociáciu pre mládež, vedu a techniku (AMAVET) na prestížnej medzinárodnej prehliadke vedecko-technických projektov v Moskve s názvom Vernadsky National Contest. Z 5-člennej delegácie AMAVET-u si prečítajte jej videnie medzinárodného porovnávania umu mladých vedcov v Moskve:

read more
 
 
 
 
 

Víťazi Festivalu vedy a techniky AMAVET 2018 reprezentovali v Moskve – 2

4.20190411_180113

Moskovský Vernadsky National Contest očami Simony a Natálie

Začalo sa to ešte minulý rok v októbri, keď sme sa dozvedeli, že z celoslovenského kola súťaže Festival vedy a techniky AMAVET 2018 postupujeme na Vernadskeho súťaž v Moskve. Neverili sme tomu až do momentu, kým sme sa neocitli v lietadle nad oblakmi.

read more
 
 
 
 
 

Ako úspešne začať letnú sezónu?

Odpoveď na túto otázku by mohla byť predmetom debaty, no my máme silný argument. Sedem plných dní v Chorvátsku: 99 eur za ubytovanie v mobilných domoch, dopravu a služby milého delegáta, ktorý je stále po ruke – dovolil by som si spochybniť, že sa Vám podarí takéto niečo vybaviť. Aby som bol presný – pochybujem, že niečo také nájdete mimo AMAVET-u. My však máme v ponuke takýto letný pobyt v kempe Baško Polje. Bude sa konať od 14. do 23. júna a odporúčame prihlásiť sa, kým sú ešte voľné miesta.

read more
 
 
 
 
 

Vyskúšajte si KUNG FU CAMP 2019 v Chorvátsku

images

Od 16. do 25. augusta 2019 v kempe Baško Polje sa môžete vyblázniť skutočne do sýta. Pozrite si nasledujúci program a rozhodnite sa rýchlo – 3 miesta sú ešte voľné!

read more
 
 
 
 
 

Letný vedecký kemp

57485325_2221936001228313_8956572271904817152_n

Ponuka svetovej organizácie pre mládež a vedu MILSET, ktorého členom je AMAVET

Dánska mládežnícka asociácia v spolupráci s MILSET Európa vás srdečne pozýva na medzinárodný kemp mladých vedátorov „International Science Summer Camp 2019“, ktorý sa uskutoční v Dánsku v termíne od 13. do 20. júla 2019 v univerzitných priestoroch „University of Southern Denmark“ v Odense. O posledných 20 miest sa môžete uchádzať do 15. 5. 2019. Členovia aj nečlenovia AMAVET-u využite túto ponuku a prihláste sa. Dúfame, že strávite toto leto s hravou vedou!

read more
 
 
 
 
 

AMAVET na Orange Y-Games 2019

Orange-Y-Games-2019

AMAVET dostal pozvanie na najväčší herno-technologický festival na Slovensku. Na podujatí odprezentuje koordinátor súťaže JUNIOR INTERNET AMAVET 2019 Dávid Richter a vybraní víťazi súťažné práce v kategóriách WEB, DIZAJN, APLIKÁCIE, BLOG a LEARN. Prezentácia sa uskutoční v piatok 17. mája 2019 o 10:30 h.  Podujatie sa koná až do 19. mája 2019 v Refinery Gallery Bratislava. Návštevníci sa môžu tešiť na množstvo skvelého programu, free-to-play zóny, zaujímavých hostí, zábavné súťaže, či technologické novinky. Viac informácii nájdete na https://yzone.sk/ygames-2019

Dávid Richter, AMAVET

 
 
 
 
 

Učte aj vy deti programovať s Learn2Code

blog_foto

Chceli by ste od jesene rozbehnúť vo vašej lokalite krúžok programovania, ale neviete ako na to? Spoločnosť Learn2Code ponúka všetkým záujemcom kompletný návod na rozbeh, prístup k inovatívnym vzdelávacím materiálom a školenia so skúseným lektorom. Časť videomateriálov a textov môžete poznať z ich portálu Learn2Code, kde prístup k nim je bezplatný. 

read more
 
 
 
 
 

Úspech členov AMAVET klubu 808 v Trenčíne

chlapci z Amavet 808

14. ročník medzinárodnej súťažnej prehliadky robotov pod názvom Trenčiansky robotický deň mal nosnú tému pod názvom Ekorobotika. Uskutočnil sa 3. a 4. apríla 2019 v areáli výstaviska Expo Center, a. s., Trenčíne, kde členovia AMAVET klubu 808 z Partizánskeho získali niekoľko významných ocenení.

read more
 
 
 
 
 

AMAVET a Deň Zeme v Rimavskej Sobote

5a1

Planéta Zem má každý rok 22. apríla svoj sviatok. Tohtoročný Deň Zeme bol zameraný na ochranu prírodných druhov. Vznikol ako reakcia na rozsiahle poškodzovanie životného prostredia. Tento deň sa začal oslavovať od roku 1970. Jeho cieľom je pripomenutie si našej závislosti na cenných daroch poskytovaných Zemou.

read more
 
 
 
 
 

Aktivity AMAVET-u boli podporené z dotácie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR "Programy pre mládež 2014 - 2020, ktorú administruje IUVENTA - Slovenský inštitút mládeže.