28 rokov pomáhame mladým uspieť vo vede a technike
 
5
IMG_0968
 

EDITORIÁL

Očakávania

Máj už tradične spájame v AMAVET-e s najprestížnejšou svetovou súťažou mladých vedátorov v USA Intel ISEF. Opäť sme do ohniska umu talentovanej mládeže vyslali horúce želiezka. Víťazi 20. ročníka Festivalu vedy a techniky AMAVET 2017 dostali nomináciu na Intel ISEF 2018 v Pittsburgu, Pensylvania, USA. V kategórii Matematika bude Slovensko reprezentovať Dušan Daniel s projektom Levi-Civitov symbol v Hilbertovom priestore L2. Očakávanie sú veľmi veľké. Už samotný názov projektu vyvoláva rešpekt. Len 18-ročný Dušan vytvoril všeobecný analytický nástroj na počítanie rôznych, doteraz neriešiteľných úloh, ktoré možno uplatniť v rôznych oblastiach matematiky, fyziky, ale aj bežného života. Hodnotiteľ Andrej Ferko po súťaži v Bratislave konštatoval: „Ak by sa potvrdila hypotéza, ku ktorej sa dopracoval mladý Dušan Daniel, bol by to významný objav, možno aj svetového meradla!“...

Samuel Smoter a Miriam Feretová sú na najprestížnejšej svetovej súťaži projektov stredoškolských vedeckých prác už druhýkrát. Minulý rok získali úžasné druhé miesto! V kategórii Medicína a zdravotníctvo súťažia s projektom Testovanie cytotoxicity biomateriálov z PEEK-u na mezenchýmových tukových kmeňových bunkách.

Držíme palce a netrpezlivo čakáme na výsledky.

Ján Nemec

 
 
 
 
logo súťaže
 

Amaveťáci úspešní aj v Turecku

27th Dr.IBRAHIM ARIKAN MEF - Educational Institutions Research Project Contest

Súťaž mladých výskumníkov v Turecku mala už aj slovenskú vlajku. V Istanbule od 8. do 11. mája súťažili mladí vedátori z 15-tich krajín. Zastúpenie tu mali Slovinsko, Čierna Hora, Švédsko, Veľká Británia, Azerbajdžan, Malajzia, Poľsko, Chorvátsko, Gruzínsko, Macedónsko, Švajčiarsko, Rusko, Bulharsko, domáce Turecko a v tomto roku aj 6 Slovákov, z toho dvaja z AMAVET klubu 957 z Prešova.

read more
 
 
 
 
 

Vedecká súťaž v meste ležiacom na dvoch kontinentoch

FB9B47E7-0107-4E81-A9EC-077A5A634D90

Cesta na medzinárodnú vedeckú súťaž 27th Dr. Ibrahim Arıkan MEF Educational Institutions Research Projects Contest sa začala v nedeľu 6.5.2018 na medzinárodnom letisku v Košiciach.

read more
 
 
 
 
 

Na svetovej súťaži RoboRave nechýba AMAVET

roborave-white_opt

Robotický vzdelávací program RoboRave, ktorý vyučuje žiakov a učiteľov ako navrhovať, vytvárať, programovať a testovať roboty na vykonávanie rôznych úloh, má každý rok v máji vyvrcholenie na svetovej súťaži. V tomto roku sa uskutočňuje 10. – 12. mája v Albuquerque, Nové Mexiko. Na svetovú súťaž RoboRave do USA postúpili členovia klubu AMAVET z Vranova nad Topľou. 

read more
 
 
 
 
 

Malokarpatský Festival vedy a techniky AMAVET

DSC_0431

11 vedátorských projektov z Malokarpatského kraja už tradične koncom apríla súťažilo na Malokarpatskom Festivale vedy a techniky AMAVET (MFVAT). Za podpory Mesta Modra boli zastúpené školy z Pezinka, obidve ZŠ v Modre, Gymnázium K. Štúra Modra a ZŠ z Trenčína. MFVAT bol organizovaný AMAVET klubom 944 Impulz a bol pod záštitou primátora Modry Mgr. Juraja Petrakoviča, ktorý venoval aj ceny.

read more
 
 
 
 
spolocna-basko_polje-molo_orez
 

Pozvánka – prázdniny pri mori

Nedávne svišťanie korbáčov a najmä jarný príval žičlivých veľkonočných polievačov nám pripomenul, že osviežujúcej vody nie je nikdy dosť. Najmä tej slanej morskej. Sme nesmierne radi, že aj tento rok vás môžeme privítať v obľúbených priestoroch nášho letného domova  v chorvátskom kempe Baško Polje uprostred píniového lesa. Práve tu už šiestu sezónu trávime leto v pohodlných mobilných domčekoch s klimatizáciou a plným vybavením pre spokojné prežitie letných chvíľ pri mori.  A že to s Amaveťákmi nie je len o „ležaní na pláži“, sa už mnohí z vás presvedčili sami. 

Bližšie informácie vám rada poskytne Katka Lehotská telefonicky 0905 506 312 príp. emailom lehotska@amavet.sk.

read more
 
 
 
 
 

LaBáK vo finále

logo LaBáK

Pred pár dňami sa oficiálne skončilo posledné kolo našej online súťaže Seminár LaBáK.net. Celkovo sa do súťaže zapojilo 223 žiakov jednotlivcov a 73 pedagógov, ktorí viedli tímy žiakov na prvom stupni základných škôl a materských škôl. Súťažiaci riešili sériu praktických problémov a úloh z prostredia bežného života, využitím poznatkov z prírodných vied. Tejto úlohy sa zhostili veľmi aktívne a v súčasnosti vyhodnocujeme viac než 30 GB odoslaných dát. Predbežné výsledky sa nachádzajú na stránke http://labak.net a skompletizujeme ich do konca mája. Pre najlepších riešiteľov kategórií A, B, C pripravujeme v druhej polovici júna sústredenie. Pre súťažiacich v ostatných kategóriách pripravujeme vecné ceny.

Juraj Vasek, koordinátor online semináru LaBáK

 
 
 
 
 

ne-UVERITEĽNE SPOKOJNÍ

29681179_1648990338525646_1570233873_o

Niekedy mám pocit, keď chcem citovať z mailov našich spokojných účastníkov Ciest za vedou, že pri ich čítaní ma budete upodozrievať, že si to píšeme sami. Rovnaký pocit som mal z mailu pedagogičky, ktorá sa vrátila so svojimi žiakmi z cesty do CERN-u. Tu sú jej slová vďaky:

read more
 
 
 
 
 

Supernova nad Mníchovom

The front of the ESO Supernova Planetarium & Visitor Centre

Od mája 2018 je vedu-chtivej verejnosti k dispozícii nové planetárium s výstižným názvom „Supernova“. Centrum sa nachádza na riaditeľstve ESO (European Southern Observatory) v Garchingu pri Mníchove v Nemecku. Ponúka návštevníkom hlboký zážitok z astronómie, spojený so špecifickými vedeckými výsledkami ESO, projektami a technologickým pokrokom. Všetky aktivity v centre ESO Supernova budú v roku 2018 pre návštevníkov zdarma. Účasť na programe alebo akcii pripravuje pre vás aj AMAVET. Sledujte našu stránku www.amavet.sk „Cesty za vedou“.

read more
 
 
 
 
 

Cesta za poznaním

Rozširovať si svoje poznatky z oblasti fyziky, astronómie, získať viacej informácií o našej Galaxii, to bol program odbornej exkurzie, ktorú zorganizoval AMAVET klub 937 pri Spojenej škole Kremnička pre  svojich  43 členov, žiakov ZŠ z Badína, Radvane a Pieninskej.

read more
 
 
 
 
 

Májový beh Modrou

Amavet klub 944 Impulz v spolupráci s Súkromným centrom voľného času v Modre a KOB Sokol Pezinok usporiadali 8.5.2018 otvorené denné preteky v orientačnom behu s pevným poradím kontrol.

read more
 
 
 
 
 

Aktivity AMAVET-u boli podporené z dotácie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR "Programy pre mládež 2014 - 2020, ktorú administruje IUVENTA - Slovenský inštitút mládeže.