26 rokov pomáhame mladým uspieť vo vede a technike
 
hlavicka_AR_5_2017
 

EDITORIÁL

 
 

Pozitívne správy

Mám takú milú prácu v AMAVET-e, že mi je dopriané čoraz častejšie vám zvestovať pozitívne správy! O to milšie je to v prípade mladých ľudí, ktorých „liahňou“ sú súťaže organizované už 27 rokov Asociáciou pre mládež, vedu a techniku. Želám vám príjemné čítanie a šírenie pozitívnych správ, pretože napriek malosti krajiny, máme sa čím pochváliť pred svetom!

 
 
 
 
IMG_9999
 

AMAVET opäť boduje na svetovej súťaži

Horúca správa o úspechu slovenských študentov v USA

Adrián Páleš, Filip Tomáška a Peter Škripko. Len sedemnásť až dvadsaťroční stredoškoláci a už majú za sebou svetový úspech. Ich um predčil mnohých rovesníkov a slovenská vlajka viala na počesť dvoch bronzových umiestnení na prestížnej celosvetovej projektovej olympiáde I-SWEEEP, International Sustainable World (Energy, Engineering & Environment) Project Olympiad v Houstone, štát Texas v USA. Súťaže sa zúčastnili ako víťazi národného finále Festivalu vedy a techniky AMAVET, ktorý už 19 rokov organizuje Asociácia pre mládež, vedu a techniku a tohto roku v novembri bude jubilejný 20. ročník.

read more
 
 
 
 
 

Svetová súťaž I-SWEEEP pohľadom slovenského medailistu

IMG_0053

Peter

Takmer dvadsaťhodinová cesta z Viedne do Houstonu bola plná očakávaní. Hotel Hilton v centre Houstonu s výhľadom ne celé mesto plné mrakodrapov mi vyrazil dych.

read more
 
 
 
 
 

Svetová súťaž I-SWEEEP pohľadom slovenských medailistov

IMG_0056

Adrián a Filip

Keďže to bolo pre mňa a Adriána prvýkrát, čo sme navštívili USA, tak to bol pre nás ohromujúci zážitok. Iná kultúra, obrovské mesto, ktoré len tak v Európe neuvidíte, zaujímavá kuchyňa, skvelé počasie, vynikajúci hotel pár krokov od centra. Kombinácia týchto faktov spravila našu cestu do USA veľmi pútavou.

read more
 
 
 
 
 

Svetová súťaž I-SWEEEP pohľadom vedúceho delegácie

IMG_0068

Ako som to videl a prežíval ja? Bol to zaujímavý a intenzívny zážitok, za ktorý som vďačný. Veľká celosvetová súťaž, veľa ľudí a množstvo projektov. Získali sme bronzové medaily, obidva postupujúce projekty zo Slovenska, tešíme sa, že sme boli úspešní. Súťaže sa zúčastnilo veľké množstvo projektov z jednotlivých štátov z USA, tých bola väčšina a veľa ich bolo aj z okolitého neamerického sveta. Niektoré projekty som si so záujmom prešiel, popozeral, podiskutoval s prezentujúcimi, a musím skonštatovať, že viaceré americké a zahraničné mali nižšiu úroveň ako tie na našom národnom kole Festivale vedy a techniky AMAVET. Pritom v Houstone boli ocenené vyššie najmä domáce, americké projekty.

read more
 
 
 
 
 

AMAVET na súťaži VERNADSKY NATIONAL CONTEST v Moskve

Na Festivale vedy a techniky AMAVET 2016 si vybojovali postup na medzinárodnú súťaž Vernadsky National Contest v Moskve Richard Baláž, Richard Kováč a Marco Pintér. Súťaž sa konala 10. – 14. apríla 2017 a Slovensko reprezentovali chlapci s projektom Autonómny robot Fbot v kategórii Matematika a Informatika. Po návrate sa podelili so svojimi postrehmi aj pre čitateľov nášho eRevue.

read more
 
 
 
 
 

Peter bol fascinovaný

gencur_petriga

Účasť reprezentantov AMAVET-u na Wetenschaps Expo Sciences v Bruseli

Z celoštátneho finále Festivalu vedy a techniky AMAVET 2016 som spolu s ďalšími tromi súťažiacimi -  Filipom Farkašom, Branislavom Genčúrom a Martinom Petrigom - postúpil na medzinárodnú súťaž Wetenschaps Expo Sciences, ktorá sa konala 28. až 29. apríla 2017 v Bruseli, Belgicku. Zúčastnilo sa jej okrem domácich vystavovateľov aj pomerne veľké množstvo zahraničných študentov z Európy a Ameriky. Mňa až fascinovalo, aké rozmanité projekty prezentovali jednotlivé krajiny, a aké prezentačné schopnosti a vedomosti na prehliadke prejavili kolegovia.

read more
 
 
 
 
vsetci-finalisti-ceny-generacia-30
 

PONTIS ocenil inšpiratívne vzdelávacie prístupy

AMAVET BOL PRI TOM

Na súťaži Generácia 3.0, ktorá sa uskutočnila 3. mája v Bratislave, ocenila odborná porota inšpiratívne vzdelávacie prístupy s potenciálom šírenia do škôl po celom Slovensku. Počas podujatia sa predstavilo 15 projektov, ktoré spomedzi 53 prihlásených odporučila do užšieho výberu odborná porota. V inšpiratívnych prezentáciách vysvetlili ciele a prínosy svojich vzdelávacích prístupov, ktoré v súčasnosti už realizujú. Medzi prezentujúcimi na short liste bola aj Asociácia pre mládež, vedu a techniku so svojim Vedátorskym projektom „Ako vyhrať vedeckú súťaž“ a zástupcovia AMAVET klubu 959 z Bratislavy. Prezentovali pod hlavičkou občianskeho združenia SOVA úspešný projekt ChemPlay, ktorého začiatky boli na súťaži Festival vedy a techniky AMAVET v roku 2015 a na Generácii 3.0 prezentovali svoju ambíciu vytvoriť jeho elektronickú mobilnú aplikáciu. Aj sa im to podarilo. Autori Ivana Kravárová a Adrián Hegedúš boli medzi tromi víťazmi, ktorí boli ocenení sumou 10 tisíc eur. A tak aplikácia môže vzniknúť. Gratulujeme!

read more
 
 
 
 
 

PRÁCA SPOJENÁ S RELAXOM

DSC_0004

Členovia AMAVET-u bilancovali na Valnom zhromaždení klubov

Vedúci klubov AMAVET sa zúčastnili na školení spojenom s Valným zhromaždením na pracovno-relaxačnom pobyte, ktorý sa uskutočnil v hoteli GINO PARADISE Bešeňová od  piatka 21. do nedele 23. apríla. Nechýbala ani horúca termálna voda krásneho aquaparku, do ktorej sa ponorili amaveťáci po pracovnom „ponore“.

read more
 
 
 
 
transparent Leto v Cro
 

Inšpiratívny relax

Asociácia pre mládež, vedu a techniku pozýva učiteľov, ktorí chcú okrem relaxu získať podnety a nápady pre spestrenie svojho pedagogického poslania a klubových vedúcich, členov AMAVET-u na informačnú cestu do chorvátskeho kempu Baško Polje s ubytovaním zdarma!

read more
 
 
 
 
 
logo súťaže-Mosson

Modelársky víkend v Mossoni

Predposledný aprílový víkend sa v Maďarskom Mossonmagyarovári konal už  19. ročník medzinárodnej súťaže plastových modelárov, na ktorom sa zúčastnili aj členovia Amavet klubu 836 Nitra.

read more
 
 
 
 
 

Sobota plná spevu a spoznávania vedy a techniky.

4.

Radi spievame, tancujeme, ale aj spoznávame nové veci. Preto sme sa tešili na sobotňajší výlet, ktorý pre nás pripravil klub AMAVET pri našej Základnej škole v Rožňave.

read more