26 rokov pomáhame mladým uspieť vo vede a technike
 
hlavicka_AR_4_2017
 

EDITORIÁL

 
 

Prebúdzanie

Neviem ako vy, ale ja na prelome marca a apríla cítim ako sa všetko okolo mňa prebúdza. A nie je to len príroda okolo nás, ale aj my sami v nej. Slovenský prírodovedec Oto Herman už v roku 1900 zasvätil 1. apríl vtákom a nakoniec sa stal Medzinárodným dňom vtáctva. Je to čas, kedy sa vracia najviac sťahovavých vtákov. A aby sme nezávideli vtákom, vymysleli sme si na ten istý deň Medzinárodný deň zábavy v práci. No a kto iní, ako Američania. Konkrétne v roku 1996. Cieľom vraj je priniesť hravý prístup do práce. Na Slovensku, pár dní predtým, oslavujeme hravý prístup v práci učiteľov. Revolučný pojem „škola hrou“ zaviedol už v 17. storočí Ján Ámos Komenský, ktorého deň narodenia 28. marec je aj Dňom učiteľov na Slovensku. Blahoželám vám všetkým trpezlivým pedagógom za hravý prístup vo vašom životnom poslaní! Každý z nás dospelákov vie, čo znamená pre prebúdzajúceho sa mladého človeka usmiaty učiteľ!!!
Ján Nemec

 
 
 
 
prehladne_280png
 

Heslo je ako spodné prádlo...

Výsledky 12. ročníka Junior Internet AMAVET

Vtip, humor, nadsádzka – typické vlastnosti pre mladosť a študentský vek nechýbali ani na 12-tom ročníku Junior Internet-u AMAVET, ktorý sa konal posledný marcový a prvý aprílový deň. Pozvánka Asociácie pre mládež, vedu a techniku (AMAVET) nebola prvoaprílovým žartom. Na Fakulte informatiky a informačných technológií v Bratislave sa zišli súťažiaci z celého Slovenska, aby si porovnali svoje práce v šiestich kategóriách. Blogeri či youtuberi, programátori webových stránok, vývojári mobilných aplikácií, grafickí dizajnéri, ale aj copywriteri a textári dostali šancu stať sa internetovou osobnosťou. Bolo sa na čo pozerať. Veď jeden zo súťažiacich prezentoval svoju prácu nasledovne: „Heslo je ako spodné prádlo. Musíš ho meniť často. Nemusí ho vidieť každý. Dlhšie je lepšie než krátke". Mnoho ľudí si neuvedomuje aké dôležité je mať silné heslo, preto naprogramoval mobilnú aplikáciu, ktorú nazval SHAKE IT a „zašejkovaním“ si vygenerujete ľahko-zapamätateľné heslo a každých 90 dní upozorní, že ho treba zmeniť. Filip Miháľ získal za svoju apku špeciálnu cenu poroty.

read more
 
 
 
 
ema-klucovska-froggy02 (1)
 

Zázrak zo Slovenska

„Ako dvojročná som prvýkrát chytila ceruzku do ruky a odvtedy som ju nepustila.“ Dnes už o osemnásťročnej Bratislavčanke Eme KLUČOVSKEJ hovoria v hollywoodskych štúdiách na vizuálne efekty ako o zázraku zo Slovenska! Hodnotiacu porotu Junior Internetu AMAVET očarila minulý rok, kde suverénne zvíťazila v kategórii JuniorDIZAJN. Na tohtoročnom 12. ročníku Ema už rozdávala svoje skúsenosti rovesníkom za rečníckym pultom, aby ich motivovala pri rozvíjaní talentu. Dizajnérka postavičiek – príšeriek, talentovaná Ema, ako sama vraví: „Od malička som milovala drápy, zuby, krv a PRÍŠERKY. Neviem kresliť ľudí, ale príšerky ma fascinujú“. Mňa zas fascinuje Ema. Preto som využil jej účasť na Junior Internete AMAVET, požiadal o podpis, ktorý v budúcnosti môže mať cenu zlata, a požiadal ju o krátky rozhovor.

read more
 
 
 
 
 

„Tajomstvo Afriky“ na Junior Internete AMAVET

Kategória JuniorTEXT mala na tohtoročnom Junior Internete AMAVET-u v doterajšej histórii najväčší počet prihlásených prác. Možno to spôsobila vyhlásená téma „Je tajomstvom šťastia nezištná pomoc iným?“. Autori textov kľúčové slová „šťastie“ a „pomoc“ pozvŕtali z rôznych uhlov pohľadu. Šesť prác hodnotiaca komisia posunula do finále, čo už samo o sebe bolo malým víťazstvom. Tu mali autorky, v tomto prípade samé dievčatá, možnosť za 3 a pol minúty obhájiť svoj text pred auditóriom svojich rovesníkov a samozrejme aj porotou. Šestnásťročná Sabina Sabová podfarbila svoju prezentáciu príbehu „Tajomstvo Afriky“ náladovým hudobným podmazom a zožala najväčší potlesk prítomných a hodnotiaca komisia jej v silnej konkurencii prisúdila prvé miesto.

read more
 
 
 
 
 

Cesty víťazov Festivalu vedy a techniky AMAVET 2016

20161116144823-27f985d8-me

Desiateho apríla vycestovali za svojimi snami prví žiaci z minuloročných víťazov Festivalu vedy a techniky AMAVET 2016. Richard Baláž, Richard Kováč a Marco Pintér nás v týchto dňoch reprezentujú na Vernadského národnej súťaži v Moskve. Okrem nich sa pripravujú na zahraničné súťaže ďalší sedemnásti žiaci, aby svojim umom a talentom reprezentovali Asociáciu pre mládež, vedu a techniku, svoju školu a Slovenskú republiku vo svete. Tešíme sa na ich výsledky, o ktorých vás budeme pravidelne informovať.

read more
 
 
 
 
 
20131009101220-9585f908-me

Posledné miesta na Cestu za vedou

Veda a umenie v Paríži

Vo februárovom vydaní eRevue sme vám ponúkli jeden z najobľúbenejších programov, v ktorom počas piatich dní spoznáte kultúru, umenie a vedu v Európe. Využite posledné miesta!

read more
 
 
 
 
 

Okresná súťaž nitrianskych modelárov

4.

Centrum voľného času Domino v Nitre zorganizovalo v marci už siedmy ročník okresnej súťaže žiakov základných škôl v modelárstve. Amavet klub 836 Zobor Nitra sa už od prvého ročníka podieľa na organizácii tejto súťaže. Aj napriek tomu, že to nie je klasická modelárska súťaž, ako ju poznáme my, „čistokrvní“ modelári, sme radi, že sa koná už pravidelne. Tento rok sa zišlo pomerne veľké množstvo kvalitných plastových a papierových modelov, ktoré vznikali počas rôznych aktivít na základných školách nitrianskeho okresu. Do súťaže sa zapojilo 16 základných škôl. Pri hodnotení bolo z čoho vyberať a u mnohých modelov zavážil aj zaujímavý nápad, ktorý posunul model na víťazné priečky. Dúfame, že z účastníkov súťaže vzídu hádam aj noví členovia nášho modelárskeho krúžku, ktorý je v Centre voľného času a kde môžu pod odborným vedením modelársky rásť. 

read more
 
 
 
 
 

VESMÍR – zaujímavé, nebezpečné, ale životodarné miesto

Seriál „Z liahne AMAVET-u“

V našom seriály pokračujeme predstavením ďalšieho nadšenca pre vedu a techniku, kde na jeho začiatku stála, dnes už 27 ročná,Asociácia pre mládež, vedu a techniku. Vo februári si mali možnosť v Dubovej pri Modre vypočuť zaujímavú prednášku mladého slovenského astrofyzika RNDr. Michala Zajačeka, ktorého aktivity v AMAVET-e, úspechy vo vedecko-technických súťažiach, motivovali natoľko, že z evanjelického lýcea išiel študovať matematiku a fyziku do Prahy. Dnes si robí doktorát na univerzite v Kolíne nad Rýnom, kde sa zaoberá štúdiom galaktického centra. Jeho prednášku v Dubovej uviedli ako ...“veľmi zaujímavé, nebezpečné, ale životodarné miesto, ktoré sa nazýva VESMÍR“. Pre nadšencov „Neba nad nami“ ju prinášame v plnom znení: https://www.youtube.com/watch?v=ZK2kQG2frlQ&feature=youtu.be

 
 
 
 
 

Robotickí sumo zápasníci

3

Známy zápasnícky šport Sumo, prevedený do podoby zápasov elektronických sumo robotov, sa konal 25. marca v priestoroch Fakulty riadenia a informatiky  Žilinskej univerzity. Organizoval ho Amavet klub robotiky 958 - The Benders pod vedením Mira Pienčaka.

Na priateľskom, ale s plnou vážnosťou vedenom zápasení robotických silákov v kruhovej aréne “dohjó” s priemerom 77 cm, nechýbali ani zástupcovia Amavet klubu 808 VTM v Partizánskom. Úlohou programovateľných robotov zhotovených z Lego stavebnice bolo vytlačiť súperov mimo kruhovej arény, a to buď autonómne, alebo diaľkovým ovládaním robota hráčom.

read more
 
 
 
 
 

Slováci na českom finále súťaže RoboRAVE

V marci sa konalo české finále medzinárodnej súťaže RoboRave 2017. Na súťaž v programovaní a stavbe autonómnych robotov dostal pozvanie aj náš tím – Gymnázium, Amavet klubu 964. Boli sme jedno z dvoch slovenských družstiev, ktoré vyhralo predchádzajúci ročník slovenského finále. Na súťaži sa zúčastnilo celkovo 19 tímov. Medzi českými tímami boli aj minuloroční víťazi, ktorí postúpili do USA a získali na celosvetovom finále druhé miesto.

read more
 
 
 
 
 

Slovenskí študenti si opäť vybojovali miestenku do USA na Svetový festival FIRST LEGO League.

FLL_Finale_Regensburg_1

Tím TalentumSAP z Košíc, ktorý získal v silnej konkurencii na stredoeurópskom finále FLL v Regensburgu celkové 2. miesto, sa predstaví na Svetovom festivale v St. Louis. Čoskoro je tu ďalší ročník súťaže FIRST LEGO League, do ktorého sa budete môcť zapojiť aj vy, či už ako súťažiaci, mentori alebo podporovatelia tejto aktivity. Nech sú tohtoročné výsledky motiváciou aj pre naše kluby AMAVET. 

read more