26 rokov pomáhame mladým uspieť vo vede a technike
 
hlavicka_AR_5_2016
 

Editoriál

 

ZNAČKA

Jedno slovko. Značka. Čo sa za ním skrýva? Veľa významov, obsahu, ale aj hodnôt. Definovať ju môžeme všeobecne ako viditeľnú alebo inak vnímateľnú identifikáciu niečoho existujúceho (objektu, tovaru, služby...).

Napríklad čitatelia nášho eRevue si už zvykli vnímať značku AMAVET ako organizáciu, kde pracujú s deťmi a mládežou mimo formálneho vzdelávania a hlavnou náplňou sú veda, technika, poznávacie podujatia, organizovanie podujatí a súťaží.

Ak pri vnímaní značky sa nám vybavujú rôzne asociácie, vytvárajú sa nám súvislosti, začíname si uvedomovať o čo ide, kto alebo čo je nositeľom značky. Vtedy ide o dobrú značku, ktorá má charakter.

Naše mladé Slovensko už vybehlo z puberty, počas ktorej „si hľadalo“ charakter. 23-ročný štát vstúpil do dospelosti a mal by už sám seba poznať a identifikovať sa medzi ostatnými dospelákmi, už skúsenými štátmi. Napríklad pri Nemecku vám isto napadne charakteristická „disciplína, dôslednosť, strohosť...“. Naopak, Talianov skôr charakterizujeme ako menej disciplinovaných, ale o to viac kreatívnejších, emocionálnejších. Ako je to s nami? Aký charakter má značka Slovensko?

Odborníci na značky, dnes už zdomácnené anglické slovo „branding“, dlho hľadali identifikáciu pre Slovensko. Bryndzové halušky, Tatry a folklór sú nám síce vlastné, tradičné a špecifické, ale pekná ľudová kultúra doteraz nepreukázala, že má potenciál rozvíjať príbeh, emóciu, zážitok, ktorý by dokázal dať značke Slovensko jednotný, jednoduchý, ale silný a moderný charakter. Aké sú očakávania občanov a čo by mala značka predstavovať?

Odborníci na branding nakoniec identifikovali štyri základné vlastnosti charakteristické pre Slovensko: rôznorodosť, vynachádzavosť, vitalitu a autentickosť. Vychádzali z kultúrneho dedičstva, folklóru, umenia, úspešných športovcov, šikovných a tvorivých ľudí, ktorí vedia zabojovať a nezľaknú sa výziev. Dnes nás mnohí Slováci reprezentujú buď ako jednotlivci alebo svetovo uznávané firmy. Nie je mojim cieľom ich tu teraz menovať, aj tak by som mohol niekoho opomenúť. Z 26-ročnej histórie existencie AMAVET-u však viem isto konštatovať, že mnohí žiaci a študenti, ktorí sa zúčastnili rôznych súťaží, sú dnes úspešní vedci, výskumníci, manažéri a majitelia rozvíjajúcich sa firiem.

Preto sa nebojme stotožniť so značkou Slovenska, ktorú nám odprezentovali na konci apríla odborníci. Slovensko naozaj dáva svetu inovátorov a nositeľov nových myšlienok, dobrých nápadov.  Na úplnom začiatku príbehu Slovenska ako modernej krajiny stojí práve dobrý nápad – Good Idea Slovakia, Dobrý nápad, Slovensko.

Niekoľko článkov v májovom čísle eRevue AMAVET je tiež toho dôkazom. Príjemné čítanie.

Ján Nemec

 
 
 
 
 

Ponorení do práce i termálnej vody

Vedúci klubov AMAVET sa zúčastnili na školení spojenom s Valným zhromaždením. Nechýbala ani horúca termálna voda krásneho aquaparku. Pracovno-relaxačný pobyt sa uskutočnil v hoteli GINO PARADISE Bešeňová od  piatka 15. apríla do nedele 17. apríla.

read more
 
 
 
 
 

Stredoškoláci na stupni víťazov

13113246_10205329897880844_345473689_o

Úspešná reprezentácia Slovenska v americkom Texase

Miriam Feretová a Samuel Smoter. Len šestnásťroční stredoškoláci a už majú za sebou svetový úspech. Ich um predčil mnohých rovesníkov a slovenská vlajka viala na počesť dvoch bronzových umiestnení na prestížnej celosvetovej projektovej olympiáde I-SWEEEP, International Sustainable World (Energy, Engineering & Environment) Project Olympiad v Houstone, štát Texas v USA. Súťaže sa zúčastnili ako víťazí národného finále Festivalu vedy a techniky AMAVET, ktorý už 18 rokov organizuje Asociácia pre mládež, vedu a techniku.

read more
 
feretova_smoter_isweeep2016
 

Nakopnutí k novým projektom

Rozhovor s Miriam Feretovou a Samuelom Smoterom, bronzovými reprezentantmi Slovenska v USA.

Názov súťaže:  I-SWEEEP, International Sustainable World (Energy, Engineering & Environment) Project Olympiad

Dátum a miesto súťaže: 26.4.-1.5.2016, Houston, Texas USA, Texas centre for superconductivity at University of Houston

Kategórie: Energy, Engineering, Environment. Environment bol rozdelený na 2 rovnocenné podkategórie: Health and Diseases a naša kategória Pollution and Management.

Účasť:  385 projektov zo 62 krajín sveta, v našej kategórií zhruba 100 projektov.

read more
 
 
 
 
 

Aktuálne z návštevy v CERN-e

cern2016_235

Aprílovej „Cesty za vedou“, ktoré organizuje AMAVET, sa zúčastnili deviataci zo základnej školy Záhorácka  Malacky, ktorí si priniesli nasledovné príjemné spomienky: 

read more
 
 
 
 
 

ROZMÝŠĽATE NAD JESENNOU EXKURZIOU DO CERNU? IDEÁLNY ČAS NA VYBAVENIE VSTUPU JE TERAZ!

Tento školský rok sa ešte ani poriadne neprehupol do druhej polovice a my Vám už pripomíname ten ďalší 2016/2017. V prípade exkurzií do CERNu je to však nesmierne dôležité - najmä ak rozmýšľate nad tým, že by ste toto svetoznáme vedecké laboratórium so svojimi žiakmi navštívili v jesennom období, v čase od septembra do  decembra 2016. Z dôvodu veľkého počtu záujemcov z celého sveta odporúčame naplánovať  vstup a odoslať potrebnú žiadosť už teraz. V prípade potreby Vám s prípravami radi pomôžeme.

Bližšie informácie Vám poskytneme telefonicky na číslach 0905 506 312, 02/44 87 23 31, prípadne emailom na adrese lehotska@amavet.sk

 
 
 
 
 

Svetový unikát vymysleli slovenské deti

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Keď mali 14 rokov, mali nápad. Dnes majú takmer 17 a v rukách majú svoj prvý produkt: ChemPlay - anorganickú chémiu hrou

Spoločenskú stolovú hru ChemPlay, ktorá v roku 2015 upútala v prestížnych súťažiach dospelákov, vymysleli deti. Členovia Amavet klubu č.959 a študenti Gymnázia Jura Hronca v Bratislave, Ivana Kravárová a Adrián Hegedűš sú autormi hry, ktorá je primárne určená deťom základných a stredných škôl na výučbu anorganickej chémie. Hru vymysleli ako 14-roční. Dnes majú 17 rokov a ich prvotná myšlienka je zhmotnená do nového výrobku, ktorý vstúpil na slovenský a český trh vzdelávacích hier. Stalo sa tak hneď po tom, ako ju v stredu, 27.apríla 2016, na pôde Gymnázia Jura Hronca v Bratislave pokrstili herci Alenka Ďuránová a Juraj Kemka. 

read more
 
 
 
 
 

Úspešní roboti z Budatínu

Na 11. ročníku medzinárodnej súťažnej prehliadky autonómnych robotov - na Trenčianskom robotickom dni, získali členovia klubu AMAVET č. 686 pri ZŠ Žilina – Budatín prvé miesto v kategórii Stavebnice robotov.

Mgr. Pavol Kysela

read more
 
 
 
 
 

RoboRAVE SK - 2015-2016

Celoslovenské kolo prvého ročníka súťaže autonómnych robotov

V Trenčíne, na výstavisku Expo Center, a. s., v rámci Trenčianskych robotických dní 2016, sa 20. apríla konalo Celoslovenské kolo prvého ročníka súťaže autonómnych robotov RoboRAVE SK - 2015-2016, ktorej organizátorom bol AMAVET v spolupráci s ICM, n. o. Martin. Súťažilo 7 tímov, spolu 17 žiakov základných a stredných škôl, v nasledovných výzvach:

  1. LINE FOLLOWING – I. (Súboj rytierov),
  2. LINE FOLLOWING – II. (Doprava loptičiek do veže),
  3. FIRE FIGHTING   ( Hasenie ohňa )
read more
 
 
 
 
 

Myšlienky zo Slovenska - Dobrý nápad, Slovensko!

Od roku 2012 sa víťazí Festivalu vedy a techniky zúčastňujú aj na Vernadského národnej súťaži v Moskve v Ruskej federácii. Tam došlo aj k nadviazaniu širšej spolupráce a slovenskej delegácii prezentovali vedu, techniku a ruskú kultúru v širšom kontexte. Odvtedy plánujeme recipročné pozvanie ruskej delegácie mládeže na Slovensko, kde im chceme prezentovať prácu s mládežou s dôrazom na vedu a techniku a oboznámiť ich so školským vzdelávacím systémom. 

read more
 
 
 
 
 

Zážitok prekonal sklamanie z výsledku

VERNARDSKÉHO NÁRODNÁ SÚŤAŽ v MOSKVE s našimi reprezentantami

V novembri minulého roku sme sa so spolužiakmi rozhodli projekt "Cloudový informačný systém" prihlásiť a odprezentovať na Festivale vedy a techniky, kde sa nám podarilo obhájiť prvé miesto v kategórii informatika. Vďaka tomuto úspechu sme boli vyslaní ako reprezentanti Slovenska a aj Európskej únie na Vernadského národnú súťaž v Moskve.

read more
 
 
 
 
 

Pozvánka pre učiteľov, pracovníkov s mládežou

Pozvánka
pre učiteľov, pracovníkov s mládežou
na Informačnú cestu do chorvátskeho kempu Baško Polje

8.6.2016 (streda)

odchod zo Slovenska vo večerných hodinách
(individuálne príp. spoločným zberným autobusom s odchodom 21.00 hod. z Bratislavy)

 9. – 11.6.2016 (štvrtok – sobota)

zoznámenie s prostredím,
ukážky animačného programu Zvedaví vedci,
výmena skúseností v oblasti práce s mládežou,
kúpanie vo vlnách Jadranu a večerné prechádzky na pobrežnej promenáde,
v prípade záujmu fakultatívne výlety (loďou na ostrovy Hvar, Brač,  Korčula, autobusom do Medžugoria, Dubrovníka, rafting na rieke Cetina, výlet do pohoria Biokovo)

 12.6.2016 (nedeľa)

návrat na Slovensko v skorých ranných hodinách
(s odchodom z Baško Polje v sobotu večer)

read more
 
 
 
 
 

Unikátne pexeso MEMONIK

nikoleta celigova memonik foto filip gyore (2)

Máte vo svojej rodine, alebo blízkom okolí nevidiaceho človeka? Viete si predstaviť, aké je to poznávať svet bez pomoci zraku? Podľa odhadov žije na Slovensku viac ako 70 000 nevidiacich, ktorí majú častokrát veľmi obmedzený prístup k plnohodnotným hrám pre seba a svoje deti, teda hrám pri ktorých by neboli obmedzovaní svojim hendikepom. Nikoleta Čeligová sa preto rozhodla, že vytvorí hračku, ktorú si budú môcť zahrať rovnocenne nevidiaci aj vidiaci. Vzniklo unikátne pexeso Memonik, pri ktorom úlohu zraku preberá iný telesný zmysel – hmat.

read more
 
 
 
 
 

Pomôžme spoločne sami sebe - WIKIPÉDII

Určite ste neraz klikli na Wikipédiu, Slobodnú encyklopédiu, aby ste z tohto zdroja získali informáciu, respektíve si upresnili vaše zdroje. Bezplatný prístup k informáciám má množstvo výhod, ale jej nezávislosť od reklamy môže spôsobiť, že jedného dňa nebudeme mať kam kliknúť. Preto vám sprostredkovávame prosbu, ktorú aktuálne nájdete po vyhľadaní hlavnej stránky Wikipédie:https://sk.wikipedia.org/wiki/Hlavn%C3%A1_str%C3%A1nka

read more
 
 
 
 
 

VYUŽITE GRANTOVÝ PROGRAM Nadácie Volkswagen

Dňa 13. apríla 2016 otvorila Nadácia Volkswagen Slovakia druhé tohtoročné kolo grantového programu ,,Projekty zamestnancov”, ktorého cieľom je podporiť verejnoprospešné aktivity a dobrovoľnícku činnosť zamestnancov spoločnosti Volkswagen Slovakia, respektíve regióny, z ktorých pochádzajú a ich participáciu v rámci komunít.

read more