AMAVET - laureát Ceny za vedu a techniku 2018
 
hlavicka_AR_apr2021
 
 
 

EDITORIÁL

 
 

ROK učiteľov a rodičov

Podľa najnovšieho reprezentatívneho prieskumu Inštitútu pre verejné otázky (IVO), ktorý mapoval medzi rodičmi postoje a vnímanie problematiky dištančného vzdelávania ukázal, že vážnym problémom sú mimoškolské aktivity detí. Zrušené záujmové krúžky, športové aktivity, súťaže a podobne považujú za naliehavý problém tri štvrtiny rodičov. (IVO : 12.2. – 17.2. 2021).

V marci sme si pripomenuli jeden rok od začiatku celosvetovej pandémie, ktorá vo veľkej miere ovplyvnila vzdelávanie na školách, ale aj mimoškolské aktivity. V AMAVET-e sme to pocítili na práci v kluboch po celom Slovensku, ktorých činnosť sa presunula tiež do online priestoru. Učitelia na školách sa museli prispôsobiť tomu zo dňa na deň. Rodičia sa stali ešte viac predĺženou rukou učiteľov.

Najväčším problémom v dištančnom vzdelávaní je podľa rodičov socializácia detí. Chýbajúci osobný kontakt so spolužiakmi, kamarátmi, rovesníkmi či osamelosť dieťaťa, označilo za veľký alebo skôr veľký problém až 78 percent rodičov. (IVO : 12.2. – 17.2. 2021).

Keď sme si v nedeľu 28. marca pripomínali Deň učiteľov, uvedomil som si, že jeho súčasťou sú tentokrát vo veľkej miere aj rodičia. V tú nedeľu som mal pocit, že si pripomíname ROK učiteľov a rodičov.

Ján Nemec

 
 
 
 
 

Finále súťaže JUNIOR INTERNET 2021

Junior Internet_aula

AMAVET organizuje 16. ročník finále súťažnej konferencie Junior Internet. Do tohtoročnej súťaže  prihlásilo 319 žiakov základných a stredných škôl 261 online projektov, čo je o 72 percent viac ako v predchádzajúcom roku. Do finále súťaže postúpilo na základe hodnotenia v I. kole súťaže 61 projektov.

 
 
 
 
 

FESTIVAL ŠTYROCH ŽIVLOV AMAVET – 4. ročník

f4z_farebne

Štvrtý ročník FESTIVAL ŠTYROCH ŽIVLOV AMAVET sa už blíži! Za priaznivej situácie s covidom-19 sa uskutoční v piatok 4. júna 2021 v Bratislave, v Zážitkovom centre vedy Aurelium. V opačnom prípade sa uskutoční online formou ako v minulom roku. Unikátny projekt dáva do popredia dopĺňanie vzdelávania detí o nenahraditeľnej vode, sile ohňa, ochrane životného prostredia. Súťaž motivuje deti orientovať sa na skutočné hodnoty okolo nás a zábavnou formou približuje žiakom vedu, techniku, životodarnú vodu i prírodu.

 
 
 
 
 

Možno už s deťmi premýšľate ako ich zabaviť v lete?

DSC_2653

Napriek tomu, že sa v súčasnosti plánovanie môže javiť až nemožné, my v AMAVET-e predsa pripravujeme denné tábory. Úspešne sme to zvládli aj minulý rok, tak prečo nie aj tento?

Ponúkame vám na výber z viacerých turnusov tábora v Bratislave počas júla a augusta. Pracujeme na tom, aby sme deťom opäť pripravili bohatý program. Čakajú ich pokusy Zvedavých vedcov, návštevy Aurélia, lodičky v Zálesí, program s Mestskými lesmi, prípadne program na Strojníckej fakulte STU. Konkrétny harmonogram budeme dopĺňať a tábor sa uskutoční v súlade s aktuálnymi nariadeniami RÚVZ tak, aby bola bezpečnosť pred zábavou na prvom mieste.

 
 
 
 
 

Michaela Brchnelová – výskumníčka, ktorá podala pomocnú ruku učiteľom na Slovensku

AMAVET_FVAT_2019_112

Miška je slovenská vedkyňa pôsobiaca na medzinárodnej úrovni. V súčasnosti pracuje na belgickej univerzite KU Leuven, konkrétne na oddelení fyziky plazmy. Študovala v Holandsku na Delft University of Technology a v rámci stáží spolupracovala s Európskou vesmírnou agentúrou ESA, ESTEC v Holandsku a v Nemeckom vesmírnom centre DLR. Záujem o popularizáciu vedy spája aj s praktickými skúsenosťami z mentorovania slovenských stredoškolákov.

Rozhovor s Miškou vznikol pri príležitosti toho, ako mi napísala otázku, či chce AMAVET ponúknuť učiteľom na Slovensku online vyučovaciu hodinu s ňou. Na nej by porozprávala žiakom o témach vesmíru, astronómie, astrofyziky a zároveň tak priniesla nové témy s podaním akčnej mladej vedkyne do online výučby.

 
 
 
 
 

Zapojte sa do prestížnej súťaže Misia Mars 3

MARS Facebook

Využite jedinečnú príležitosť spolupráce s mladou svetoznámou astrobiologičkou Dr. Michaelou Musilovou a prihláste sa do súťaže Misia Mars, určenej pre stredoškolákov a pedagógov. Možno práve váš projekt zrealizuje Michaela Musilová, riaditeľka simulovaných misií na výskumnej vesmírnej stanici HI-SEAS na Havaji.

 
 
 
 
 

AKADÉMIA AMAVET, webinár

Obrázok2

Recept proti pasivite dospievajúcich detí

Jedenásť ročné skúsenosti Ľudmily Štupákovej, zhutnené v jednom úspešnom webinári na tému Recept proti pasivite dospievajúcich detí. Učiteľka Štupáková dlhodobo organizuje hromadné podujatia, ktoré majú deťom ukázať, že učiť sa môžu aj inou formou. Vzdelávanie prostredníctvom hromadných podujatí sa ukázalo ako efektívne a poučné pre všetky vekové kategórie. Nás to teší o to viac, že pani Štupáková sa nebála do podujatí zakomponovať aj vedu a pomocou AMAVET klubu  organizuje podujatia ako Malý výskumník alebo Deň vedy. Po dlhoročných skúsenostiach vznikol aj akýsi recept proti pasivite u detí.

read more
 
 
 
 
 

AKADÉMIA AMAVET, webinár

Obrázok4

Ako mi pomohli robotické súťaže

Webinár BOT 3000 o robotických súťažiach na Slovensku ako RoboRAVE, ISTROBOT, First LEGO league sa uskutočnil s učiteľmi a vedúcimi AMAVET klubov. Prítomní boli Ing. Jozef Ristvej, st., AMAVET klub 549 z Martina; Ing. Ján Motešický, AMAVET klub 964 z Vranova nad Topľou; Ing. Miroslav Pienčak, AMAVET klub 958 zo Žiliny. Jozef Ristvej predstavil hlavne súťaž RoboRAVE na Slovensku, ktorej je aj hlavným organizátorom. O účasti na medzinárodných súťažiach v robotike kvetnato porozprával Ján Motešický. Súčasťou RoboRAVE je aj obľúbená kategória SUMO, ktorej sa venuje Miroslav Pienčak.

Druhou časťou webináru bolo rozprávanie účastníkov súťaží a ich príbehy o tom, ako im robotická súťaž pomohla v rôznych smeroch.

 
 
 
 
 

Robotiáda 2021 – ONLINE

Oravkin_10 miesto

Robotiáda je medzinárodná robotická súťaž, ktorú organizuje JCMM Brno. Tento rok mohli súťažiť tímy, ktoré boli zložené zo súťažiacich vo veku do 19 rokov. Základom, z ktorých bola postavená väčšina robotov všetkých disciplín, je platforma LEGO Mindstorms EV-3.

read more
 
 
 
 
 

Krok do budúcnosti

1

Medzinárodné online fórum pre vedeckú mládež

Pozývame školákov, učiteľov a odborníkov, aby navštívili podujatie z medzinárodného online fóra pre vedeckú mládež „Krok do budúcnosti“.  Uvidíte prezentácie a obhajoby výskumných projektov na medzinárodných vedeckých seminároch, slávnostné otvorenie a odovzdávanie cien. Účastníci video podujatia sa oboznámia s najlepšími produktmi sveta projektových aktivít výskumných pracovníkov v škole.

read more
 
 
 
 
 

XXIX. Medzinárodný kongres mladých výskumníkov v Španielsku

icija

Od 6. do 9. apríla sa uskutočnil štvordňový Medzinárodný kongres mladých výskumníkov (International Congress of Young Researchers), ktorý organizovala španielska organizácia ICIJA (Instituto de Ciencia e Investigación Juvenil de Aragón), sídliaca v Zaragoze.

Na tomto podujatí nás reprezentovali finalisti Festivalu vedy a techniky AMAVET 2020 - Laura Burdová s projektom „Využitie kombinácie acidifikácie extracelulárneho pH nádorových buniek a účinkov rottlerinu ako jedného zo spôsobov protinádorovej terapie“ Matúš Mlynár s projektom „Interakcia medzi genetickými a endokrinnými faktormi v etiopatogenéze porúch autistického spektra.“

read more
 
 
 
 
 

MILSET STEAM Photo Contest

MILSET STEAM photo contest 2021

Fotosúťaž MILSET STEAM 2021

Cieľom súťaže je zapojiť mládež do vedy, techniky, inžinierstva, umenia, matematiky (STEAM) prostredníctvom skúmania vizuálnych aspektov STEAM-u, prostredníctvom umenia a vedy o fotografii, zachytávanie obrázkov na demonštráciu a komunikáciu konceptov a javov STEAM a použitie STEAM techník na snímanie digitálnych fotografií.

Toto podujatie je určené pre mladých ľudí vo veku od 13 do 25 rokov, ktorí nie sú profesionálmi v oblasti fotografie, ale túžia všade zachytávať vedu. Fotografie a online registračný formulár je potrebné odoslať najneskôr do 31. júla 2021.

read more
 
 
 
 
 

VEDOTÉKA AMAVET od Karin na videách

Obrázok1

Izolácia DNA, Faraónové hady, Ako dokážeme pripraviť aj v domácich podmienkach veľkú sloniu zubnú pastu?, Vytvorte si jedinečné svietiace kryštály z cukru, Lieky – kde ich trávi moje telo?, Tajné písmo si vieš zrealizovať aj ty!, Experiment na rozhraní vedy a umenia?, Plameňové skúšky, Lávová sopka v kuchyni?, Ako využiť oxidačno-redukčné reakcie na pútavý experiment?, Blesky v skúmavke, Čo je hustota? – to sú názvy pokusov, ktoré vás určite primajú k tomu, aby ste sa s nimi pobavili i poučili. Zistíte, že veda je naozaj hra! Pozri: https://www.amavet.sk/vedoteka/

read more
 
 
 
 
 

Aktivity AMAVET-u boli podporené z dotácie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR "Programy pre mládež 2014 - 2020, ktorú administruje IUVENTA - Slovenský inštitút mládeže.