AMAVET - laureát Ceny za vedu a techniku 2018
 
hlavicka_AR_2019_4
 

EDITORIÁL

Veľkonočné vajce

Pred čítaním aprílového AMAVET eRevue vám chcem zaželať príjemnú a pohodovú Veľkú noc. Keďže jedným z jej symbolov je VAJCE pripravil som vám dve hádanky. Odpovede nájdete na konci nášho elektronického časopisu. Prvá otázka aj s možnými odpoveďami:

Odvážte čerstvé vajce. Potom ho uvarte na tvrdo a znovu odvážte. Kedy bude ťažšie?

a) v surovom stave

b) uvarené

c) je to úplne jedno

Druhá otázka:

Olúpte vajce uvarené na tvrdo a pokúste sa ho dostať do sklenenej karafy, ktorá má užšie hrdlo ako je vajce. Ako ho dostanete do karafy?

a) hrdlo karafy rýchlo šúchame dlaňou

b) do karafy vhodíme horiace zápalky

c) vajce potrieme strúhankou

Ján Nemec

 
 
 
 
logo_JI_2018_1200p
 

JUNIOR INTERNET AMAVET 2019

Na odrazový mostík do online sveta prišlo 75 talentov

Finále súťažnej konferencie JUNIOR INTERNET AMAVET 2019 sa uskutočnilo 5. a 6. apríla 2019 na Fakulte informatiky a informačných technológií STU v Bratislave. Už 14 rokov je súťaž pre žiakov základných a stredných škôl živnou pôdou na objavovanie ich talentu v oblasti informačných technológií. Zúčastňujú sa jej začínajúci tvorcovia webu, grafici, dizajnéri, programátori mobilných aplikácií a blogeri, ktorých práce boli odbornou komisiou vybrané na celoslovenské finále.

read more
 
 
 
 
 

Ľudia sú už zvedaví na nových Zvedavých vedcov. Tak nech sa páči!

zvedavi_vedci_logo

Zvedaví vedci prichádzajú v nových šatách. Naša stránka superleto.sk dobre slúžila dlhé roky, no prišiel čas vstúpiť do novej éry, reagovať na požiadavky a preobliecť ju tak, aby ste si ju lepšie všimli a hlavne sa v nej dokázali jednoduchšie zorientovať. Pozývame Vás týmto na prehliadku nového webu.

www.zvedavivedci.sk

read more
 
 
 
 
 

AMAVET na RoboRAVE v Poľsku

unnamed5

Od 20. do 23 marca sa členovia AMAVET klubu 964 zúčastnili celonárodnej súťaže RoboRAVE Poland. Išlo o súťaž v stavbe a programovaní autonómnych robotov. V meste Gdansk súťažili v kategórii FireFighting. Okrem poľských tímov boli na súťaži tímy z Maďarska, Lotyšska a iných krajín. Tím v zložení Matúš Bľacha, Samuel Hliva, Peťo Kopko a coach Ing. Ján Motešický vo svojej kategórii získal skvelé prvé miesto a potvrdil veľmi dobré výsledky a pripravenosť členov klubu v oblasti robotiky a programovania.

 
 
 
 
 

EXPO SCIENCE Pardubice 2019

V marci sme sa zúčastnili EXPO SCIENCE Pardubice 2019. Na tomto festivale sme prezentovali náš projekt, ktorý bol zameraný na skúmanie nanočastíc striebra a ich účinok na mikroorganizmy. Na tomto podujatí sme sa mali možnosť zúčastniť vďaka Festivalu vedy a techniky AMAVET, ktorý sa uskutočnil minulý rok v Bratislave.

read more
 
 
 
 
 

Deň vedy v Divíne

55613177_871612383191620_5521626877908746240_o

V piatok 15. marca sa v Zichyho kaštieli v Divíne uskutočnil zaujímavý projekt „Deň vedy“. Podujatie organizovala Asociácia pre mládež, vedu a techniku – AMAVET klub 972 v spolupráci so  Základnou školou v Divíne, Osvetovým strediskom správy kultúrnych pamiatok a s podporou Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR a Slovenského inštitútu mládeže – IUVENTA. Deň plný vedy, zábavy a pokusov prilákal viac ako 400 žiakov z jedenástich okolitých základných, ale aj materských škôl.

read more
 
 
 
 
 

Podali si ruky s robotmi

dievčatá programuju robota

Prvý týždeň v marci si žiaci Trenčianskeho kraja vychutnávali v podobe jarných prázdnin. Centrum voľného času v Partizánskom v tomto čase detského leňošenia ponúklo rodičom možnosť umiestniť svoje ratolesti do prímestského tábora. V rámci tohto tábora členovia krúžku Robotiky a elektroniky, ktorý zastrešuje AMAVET klub 808, predstavili deťom svoje technické a  robotické systémy vo forme sprievodného podujatia pod názvom „Stretneme sa na orbite“.

read more
 
 
 
 
 

Farebný týždeň ekológie a zdravia

Tento zaujímavý, netradičný a úspešný projekt AMAVET klubu 752 sme realizovali  v CZŠ s MŠ sv. Juraja v Trebišove, na ulici Gorkého 55, v dňoch 4.- 8. marca 2019. Zúčastnili sa ho každý deň všetci prítomní žiaci, pedagógovia, aj všetci ostatní zamestnanci školy. Potešila nás aj účasť rodičov, ktorí sa prišli pozrieť na aktivity svojich ratolestí.

read more
 
 
 
 
 

Prvomájový ORIENTAČNÝ BEH Modrou

AMAVET klub 944 Impulz, Centrum voľného času v Modre a KOB Pezinok vás pozývajú na ORIENTAČNÝ BEH MODROU. Podujatie je pre širokú verejnosť od najmenších až po seniorov. Príďte si vyskúšať orientačný beh v duchu hesla „behá celá rodina“.

Súťaží sa v 6 vekových kategóriách a v kategóriách amatéri a registrovaní pretekári. Prihlasovanie na: amavet944@gmail.com. Symbolické štartovné je 1 euro.

ORIENTAČNÝ BEH MODROU sa uskutoční v stredu 1. mája 2019. Podujatie podporilo Mesto Modra.

Ján Nemec

 
 
 
 
 

Editoriál a odpovede

Odpoveď na prvú otázku „hmotnosť vajca“:

b) Počas varenia vajca sa mení kvapalina vo vajci na paru. Škrupina vajca má póry, cez ktoré tieto pary unikajú von a vajce je o vyparenú kvapalinu ľahšie.

Odpoveď na druhú otázku „vajce a karafa“:

b) Steny karafy sa zarosia, príčinou je kondenzácia a tým zníženie tlaku – vzniká podtlak. Atmosférický tlak je v prevahe nad podtlakom a vajce sa ocitne vo fľaši.

 
th
 
 
 
 

Aktivity AMAVET-u boli podporené z dotácie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR "Programy pre mládež 2014 - 2020, ktorú administruje IUVENTA - Slovenský inštitút mládeže.