26 rokov pomáhame mladým uspieť vo vede a technike
 
hlavicka_AR_3_2017
 

EDITORIÁL

 
 

Pozitívna správa

Určite ste už dostali otázku: „Mám dve správy. Čo chceš počuť skôr? Dobrú alebo zlú správu?“ Neviem, čo si vyberáte vy, ako prvú správu? Ja určite uprednostním tú dobrú! Nedávno nám však zazvonil na sekretariáte AMAVET-u telefón. Usmiata šéfka zložila telefón. Jej tvár zračila príjemné prekvapenie. Dobrá správa. Zlá nenasledovala? „Asi to robíme dobre, ani si to stále neuvedomujem“, vyhŕklo spontánne z úst Gabiky. Z našich očí čítala nepochopenie. „Volali z MATADOR-u, že sledujú naše aktivity a radi by prispeli na niektoré naše podujatia pre žiakov a študentov. Chcú finančne podporiť Festival vedy a techniky AMAVET, ale aj robotickú súťaž RoboRAVE, ktorej tretí ročník celoslovenskej súťaže bude organizovať opäť AMAVET.“

Tešíme sa spoločne s ňou, pretože budeme môcť pokračovať v škole hrou. Naše neformálne vzdelávanie sa teší medzi žiakmi a študentami čoraz väčšej obľube a účasť na nich sa zvyšuje z roka na rok. Bez finančnej podpory subjektov, ktoré si uvedomujú jeho význam v systéme vzdelávania, by práca stoviek dobrovoľníkov strácala zmysel. Ďakujeme. Dnes konkrétne vedeniu akciovej spoločnosti MATADOR HOLDING!

Ján Nemec

 
 
 
 
DSC_1960
 
 
 
 

„Vyzerá byť taký srdečný človek...“

S týmito slovami nás odprevádzal kolega, keď sme spoločne s najmladším laureátom Krištáľového krídla 15-ročným Ondrejom Vrábelom odchádzali k ministrovi školstva, vedy, výskumu a športu SR. Peter Plavčan nám poďakoval, že sme prijali jeho pozvanie. Ďakovali sme aj my... Cítili sme, že prijatie je úprimné. Spomenul som si na slová kolegu, príjemná polhodinka bola naozaj srdečná. Minister si považoval prijať odchovanca AMAVET-u, ktorý okrem svojej šikovnosti a talentu ukázal, že aj mladý človek je schopný dávať svoj um bezplatne a byť morálnym príkladom pre svojich rovesníkov. Zo špeciálnych bezplatných Pinf  hier sa tešia deti s autizmom, DMO či iným mentálnym postihnutím po celom svete.

read more
 
 
 
 
prehladne_280png
 

V tomto roku rekordný počet prihlásených projektov

V utorok 28. februára o 23:59 h, kedy bola uzávierka prihlasovania súťažiacich na Junior Internet 2017, sa v registračnom systéme AMAVET-u objavilo rekordné číslo prihlásených projektov – 272 od 345 žiakov!!!

read more
 
 
 
 
four_elements
 
labak_TRANSPARENT

Mám chuť takú – zapojiť sa do LaBáKu!

Asociácia pre mládež, vedu a techniku s partnerskou podporou Nadácie Volkswagen Slovakia a magazínu Quark pokračuje v organizovaní online súťaže LaBáK tretím súťažným kolom. V rámci tohtoročného cyklu „štyri živly“ je v aktuálnom kole témou „zem“, ktorá predstavuje hlavný námet pre úlohy súťažného kola. Na ich riešenie majú súťažiaci čas do 1. apríla. Po skončení tohto kola a mesačnej prestávke odštartuje finálové kolo tohto ročníka venované živlu „vzduch“. 

read more
 
 
 
 
 

Prekroč svoj tieň!

prekroc svoj tien-grafika loga-finál

Tak sme nazvali nový formát aktivity, venovanú deťom v AMAVET klube č. 959.
Doposiaľ sme sa s deťmi venovali predovšetkým vede, vyrábali modely rôznych fyzikálnych javov, pomáhali sme im s realizáciou ich vlastných nápadov a vedeckých projektov, športovali, podporovali ich pri dobrovoľníckych aktivitách, spojených s popularizáciou vedy a AMAVET-u. Veda je nevyčerpateľná studnica nápadov a možností skúmania, ale...!

read more
 
 
 
 
 

Veľmi príjemná a výnimočná ponuka na júnový relax

Asociácia pre mládež, vedu a techniku už 27 rokov vytvára podmienky pre nádejných mladých vedcov. Pomáhame napĺňať predstavy žiakom i študentom, ale sme tu i pre pedagógov, či rodičov a vedieme spolu s nimi mládež k zmysluplnému tráveniu voľného času. V roku 2012 sme uviedli do praxe animačný program Zvedaví vedci ako súčasť spestrenia detských táborov v kempe Baško Polje v Chorvátsku. Program hravou formou podnecuje tvorivosť účastníkov prostredníctvom zaujímavých pokusov pod dohľadom vyškolených animátorov, ktorí pracujú s bežne dostupnými chemikáliami a pomôckami z  domácnosti v  “labáku“ pri morskom pobreží každé popoludnie.

Veríme, že si popri množstve  ďalších povinností nájdete čas pouvažovať  nad možnosťou strávenia  príjemných  chvíľ detí i dospelých v letnom sídle AMAVET-u  za výhodných podmienok počas krásnych júnových dní. Pre kolektívy sme pripravili cenovo veľmi príjemnú ponuku

 
 
 
 
 

Mapa z piesku v AMAVET-e

foto2_zm

Virtuálne pieskovisko (augmented reality sandbox) je interaktívna hra na podporu priestorového geografického vnímania človeka. Pomocou projektora, 3D kamery a notebooku dokážeme premietať obraz krajiny na piesok, podľa toho, aké tvary terénu sú v piesku vymodelované.  

read more
 
 
 
 
 

Mladí nadšenci robotiky z AMAVET klubu 808 zabodovali

chlapci so svojimi robotickými modelmi

Streda a štvrtok 15. a 16. februára boli dňami priaznivcov robotiky a modelárov robotov. Konala sa medzinárodná súťažná prehliadka robotov  s názvom Trenčiansky robotický deň v Strednej odbornej škole Pod sokolicami v Trenčíne pod patronátom predsedu Trenčianskeho samosprávneho kraja a Primátora mesta Trenčín. 

read more
 
 
 
 
 

Slovenskí žiaci uspeli na semifinále FIRST LEGO League v Debrecíne

Tímy IT-PRO-BESST z Trnavy a TalentumSAP z Košíc boli úspešné na semifinále Strednej Európy súťaže FIRST LEGO League v Debrecíne a postupujú do európskeho finále. 

read more
 
 
 
 
 

V AMAVET-e pripravujú pokračovanie Metodickej príručky Zvedaví vedci II.

Novátorstvo, všeobecne, prináša so sebou veľa prekvapivých situácii. Výnimkou nie je ani AMAVET. Dnes, keď sa v tvorivej dielni sekretariátu pripravuje ďalšia časť Metodickej príručky pre animačný program Zvedaví vedci II., si tvorcovia pospomínali na kreatívne začiatky s pokusmi. Písal sa rok 2012. Pozrite si ako začínali so „Zvedavými vedcami“, vtedy ešte „Šialenými vedcami“: http://amavet.sk/read_post.php?id=680

read more
 
 
 
 
 

Nepriepustné vrecko

prepichnuté vrecko ceruzkami

POKUSY V TRIEDE

Ako je možné, že sa vrecúško s vodou nepretrhne a vydrží nápor ceruziek?

Materiál:

Plastové vrecúško, veľmi ostré ceruzky

Postup:

1. Naplňte vodou plastové vrecúško a uzavrite ho. Uistite sa, že je ozaj utesnené.

2. Prejsť cez vrecúško aspoň piatimi naozaj ostrými ceruzkami. Odporúčame ich pred pokusom zastrúhať.

Plastové vrecúško je zvyčajne vyrobené z lacného a populárneho materiálu, ktorý je z polymérov majúcich nízku hustotu. Ostrá ceruzka okolo seba vytvára dostatočné utesnenie.

Pokus je zábavné vyskúšať s plastovými vrecúškami rôznych typov a hrúbky.

Pozri:

https://www.youtube.com/watch?v=LdVN9GxJHCg