26 rokov pomáhame mladým uspieť vo vede a technike
 
hlavicka_AR_4_2016
 

Namiesto editoriálu - hľadáme anjelov.

"Jeden môj žiak veľmi inteligentný s neuveriteľným rozhľadom nikdy nebol pri mori, ani v zahraničí, hoci vie všetko o morských živočíchoch a cudzích krajinách...mama bez stálej práce sama vychováva dvoch synov..."

"Chlapec na škole, kde som zástupcom riaditeľa, často vynecháva školu pre traumy z prostredia a spôsobu života, ktorý rodina vedie..."

"Žiačka z mojej triedy, je všestranne nadaná, má vysoké IQ. Matka sama vychováva svoje 3 deti, má viac zamestnaní, robí celý deň aj v noci, na výlety a dovolenky však peniaze nezvýšia, hoci tie deti by si zaslúžili vidieť svet..."

Milí pedagógovia – učitelia a vychovávatelia, takéto a podobné príbehy sú vám dôverne známe a stretávate sa s nimi vo vašej každodennej praxi. Prihováram sa vám, pretože vy najlepšie vo svojom okolí vidíte, ktoré dieťa by si zaslúžilo pomôcť. Tie príbehy od vás postupne pribúdajú a my ich starostlivo evidujeme. Vieme ako šikovným deťom z nezaopatrených rodín priniesť aspoň štipku radosti. Pomôžte nám nájsť anjelské ruky, ktoré ich dokážu spojiť s rukami znevýhodnených detí. Tak ako vidíte príbehy detí, vidíte určite aj na opačný breh, kde nechýba hojnosť, ale aj úcta k okoliu a dobré srdce. Pomôžte nám nájsť a osloviť anjelov, aby sme spoločne dopriali hlavným postavám z vašich príbehov aspoň raz v živote vyblázniť sa v morských vlnách pod dohľadom našich dobrovoľníkov. Pritom budú rozvíjať svoj talent a zahrajú sa napríklad na zvedavých vedcov. 

Nájdime spoločne anjelov! Umožníte podporiť šikovnosť detí. Ich budúce výsledky Vás určite potešia a vtedy pocítite, že ste zbohatli aj Vy!

http://superleto.sk/index.php?id=43&idd=7

 

Ján Nemec

 
 
 
 
 

Odrazový mostík do sveta informačných technológií

Jedenásty ročník súťažnej konferencie JUNIOR INTERNET, ktorý sa konal opäť na akademickej pôde Fakulty informatiky a informačných technológií Slovenskej technickej univerzity, potvrdil, že pre žiakov základných a stredných škôl z celého Slovenska je silným, až životným podnetom na ďalšie smerovanie do sveta informačných technológií. Preto je aj logická každoročná záštita fakulty, čo zdôraznila pri záverečnom hodnotení aj dekanka prof. Ing. Mária Bieliková, PhD.

read more
 
 
 
 
 

Minister Juraj Draxler ocenil pedagógov za mimoriadne úspechy

Učitelia a pedagogickí zamestnanci si ešte pred Veľkou nocou v utorok 22. februára v Bratislave, pri príležitosti blížiaceho sa Dňa učiteľov, prevzali z rúk ministra školstva, vedy, výskumu a športu SR Juraja Draxlera ocenenia za mimoriadne úspechy vo svojej pedagogickej práci. Veľké i Malé medaily sv. Gorazda a ďakovné listy dostalo celkovo 62 učiteľov a pracovníkov v školstve. Medzi inými aj vedúca klubu AMAVET Mgr. Jana Legartová.

read more
 
 
 
 
 

Ďakovný list ministra a AMAVET

Ocenenie Ďakovným listom z rúk ministra školstva isto potešilo Mgr. Janu Legartovú, pedagogickú pracovníčku na gymnáziu v Krompachoch. Radosť z jej ocenenia mali však aj amaveťáci. Dôvod je jednoduchý. Ako vedúca klubu AMAVET č. 727 sa venuje deťom a mládeži už  24 rokov. Kto ju osobne pozná, oceneniu z rúk ministra sa nečuduje. Prečo? Pokúsime sa vám sprostredkovať profil Janky Legartovej krátkym rozhovorom.

read more
 
 
 
 
 
04_04_2016__logotyp-strukturovany-dialog-rgb

Kľúčové témy predsedníctva Rady Európskej únie očami mládeže

Nadšení fyzici vyhrávajúci olympiády, rómski mládežníci, ktorí vedia presadiť zmenu v samospráve, aktívni študenti medicíny, či dobrovoľníci, ktorí rozvíjajú potenciál detí zo znevýhodneného prostredia. Čo majú títo ľudia spoločné? Aj na to odpovedá nová webová stránka Rady mládeže Slovenska (RmS) www.strukturovanydialog.sk, ktorú spustili na začiatku marca. Prostredníctvom videí mapuje činnosť viac ako  50 mládežníckych organizácií z rôznych kútov Slovenska. Rozvoju talentu, ako hlavnej témy nášho predsedníctva, sa venuje aj Asociácia pre mládež vedu a techniku http://strukturovanydialog.sk/2016/02/28/amavet/

read more
 
 
 
 
 

Seminár OGAR 2016

Petr Zapletal - čestný prezident Asociácie mladých debrujárov ČR

V dňoch 18.-20.3. 2016 sa v Luhačoviciach konal debrujársky seminár OGAR, ktorého hlavnou náplňou bola výmena skúseností medzi debrujárskymi vedúcimi a učiteľmi na základných a stredných školách. AMAVET zo Slovenska zastupoval dlhoročný člen a externý spolupracovník pre debrujárske aktivity RNDr. Michal Zajaček, ktorý odprezentoval dva príspevky:

1) Debrujárske aktivity AMAVETu: Zvedaví vedci a Labák

2) Gravitačné vlny – nové okno do kozmu.

read more
 
 
 
 
 

3. ročník robotickej súťaže LEGO Sumo v Žiline

Viete, čo je DOHYÓ? Je to kruhové zápasisko, v ktorom sa odohráva Sumo zápas. Dvaja mocní bojovníci stoja proti sebe a v jednom momente sa na seba vrhnú. Obaja chcú získať svoj ďalší Yuko – víťazný bod. „Musím dostať súpera preč z kruhu! “ – to je stratégia každého bojovníka. Kto donúti súpera, aby sa prvý dotkol priestoru za dohyom, vyhráva zápas.

V Žiline sa už stáva tradíciou, že prvý marcový víkend sa chlapci a dievčatá z miestnych robotických krúžkov stretnú na Sumo turnaji.  

read more
 
 
 
 
 

Programovanie s LEGOm Mindstorms EV3 – AMAVET klub č. 956.

amavet-foto

Stavebnice LEGO sú určite súčasťou každej detskej izby. Mať túto stavebnicu je už samozrejmosťou a túžbou každého dieťaťa. V ponuke sú jednoduchšie, určené pre malé deti, ale aj naozaj technicky zložité pre väčších „Lego odborníkov“. 

read more
 
 
 
 
 
smykacka

Účasť na národnom finále RoboRAVE-2016 v CZ.

Víťazi nultého ročníka RoboRAVE, žiaci Gymnázia VPT v Martine, ktorí sú členovia AMAVET klubu 549 sa zúčastnili na tohtoročnom celočeskom finále 5. ročníka súťaže autonómnych robotov RoboRAVE – 2016 CZ, ktoré organizoval AMAVET CZ v Pardubiciach, súbežne s 23. ročníkom EXPO SCIENCE AMAVET v dňoch 10. a 11. marca 2016.

read more
 
 
 
 
 

Výroba magnetov a ich využitie

exkurzia-amavet-956

Exkurzia do Vacuumschmelze, Horná Streda

Určite ste už niekedy pripínali oznam pre spolubývajúcich na chladničku pomocou magnetu? Doniesli ste si spomienkovú magnetku z dovolenky? Zažili ste situáciu, keď ste vychádzali z obchodu a nakúpené oblečenie spustilo alarm – vďaka magnetickému pásiku, ktorý pri pokladni neodstránili?

read more
 
 
 
 
 

Kolega na expedícii v Zakaukazsku

Zakaukazské republiky Gruzínsko a Arménsko ležia v podhorí štvor- i päťtisícových vrchov Kaukazu, ktoré tvoria jedinečnú kulisu pri každej horskej túre. Biele ľadovce kontrastujúce so zelenými pastvinami sú typické napríklad pre odľahlé Horné Svaneti, ktorého dediny si uchovali tradičnú architektúru obranných veží.

Zo zápisníka Petra Topoľského

read more