AMAVET - laureát Ceny za vedu a techniku 2018
 
hlavicka_AR_mar2021
 
 
 

EDITORIÁL

Stručne za všetkých, čo sa venujú vzdelávaniu...

Keď som dával do obsahu aprílového newslettra AMAVET eRevue jednotlivé články, išiel v hlavnej spravodajskej relácii RTVS sumár aktualít z dnešného dňa...až som sa vyľakal, či nie som v inej galaxii, v inom čase...

Vysvetlím to veľmi jednoducho a krátko: Reálne aktuality v činnosti občianskeho združenia AMAVET sú nasiaknuté optimizmom, konkrétnou, hmatateľnou činnosťou, využívajúc pragmatizmus vedy a techniky. Aktuality zo života Slovenska sú presiaknuté nadvládou politiky nad reálnym životom v mimoriadne zlej pandemickej situácii, kde rešpekt vedeckých poznatkov je ignorovaný...

Čo už! Takže už - len príjemné čítanie, vám želá Ján Nemec

 
 
 
 
 

Nominujte svojich žiakov na JUNIOR INTERNET AMAVET 2021

jaime-lopes-0RDBOAdnbWM-unsplash

AMAVET, organizátor 16. ročníka súťažnej konferencie JUNIOR INTERNET, vám do 15. marca 2021 ponúka možnosť nominovať svojich žiakov, tvoriacich na internete.

Čo prináša žiakom účasť na JUNIOR INTERNET-e?

 
 
 
 
 

Hľadáš konzultanta pre svoj projekt?

507273299-592x325

Radi by sme pomohli aktívnym žiakom, ktorí majú chuť pracovať na svojom vedátorskom projekte. Nie každý má vo svojom okolí vhodnú osobu, s ktorou by mohol konzultovať svoju prácu, prípadne nemá priestory na svoje experimenty. Chýbajú dostatočne vybavené laboratóriá alebo technické vybavenie. Niektorí majú ochotných učiteľov či rodičov, ale nie vždy zároveň aj špecialistov na tému projektu. Iní by zase radi svoju prácu prekonzultovali s viacerými odborníkmi. Tieto, a aj iné obmedzenia, môžu brzdiť v ďalšom napredovaní.

 
 
 
 
 

FESTIVAL ŠTYROCH ŽIVLOV AMAVET – 4. ročník

f4z_farebne

Pozývame vás a vašich žiakov na už 4. ročník FESTIVAL-u ŠTYROCH ŽIVLOV AMAVET, ktorý sa za priaznivej situácie s covidom-19 uskutoční v piatok 4. júna 2021 v Bratislave, v Zážitkovom centre vedy Aurelium. V opačnom prípade sa uskutoční online formou ako v minulom roku. Unikátny projekt dáva do popredia dopĺňanie vzdelávania detí o nenahraditeľnej vode, sile ohňa, ochrane životného prostredia. Súťaž motivuje deti orientovať sa na skutočné hodnoty okolo nás a zábavnou formou približuje žiakom vedu, techniku, životodarnú vodu i prírodu.

 
 
 
 
 

Inovatívna forma neformálneho vzdelávania prírodovedných a technicko-vedných gramotností

OPLZnavysku

Po úspešnom schválení a prebiehajúcej realizácii dvoch projektov – „Centrum ďalšieho vzdelávania vedátorov“ a „Inovácia poznatkov k prosperite, budovanie a posilňovanie medzisektorovej participácie s dôrazom na rozvoj potenciálu mládeže menej rozvinutých regiónov v oblasti vedy a techniky“ – začína AMAVET realizovať tretí projekt „Inovatívna forma neformálneho vzdelávania prírodovedných a technicko-vedných gramotností“.

Pokiaľ to epidemiologická situácia dovolí, projekt začína od apríla 2021 a potrvá do konca septembra 2023, čiže 30 mesiacov. Prípadne sa začiatok presunie na september 2021 a jeho ukončenie bude koncom februára 2024.

Týmto vám AMAVET ponúka možnosť stať sa lektorom projektu, ktorého práce je honorovaná!

Kontakt: Ján Nemec, nemec@amavet.sk, +421 903 719 244

 
 
 
 
 

Dobrovoľníctvo očami dvoch generácií (webinár)

Screenshot_2

V stredu 3. marca sa uskutočnil ďalší webinár z dielne AMAVET-u, tentoraz na tému „Dobrovoľníctvo očami dvoch generácií.“ Naše pozvanie prijala študentka medicíny Ivana Kravárová a jej mama Anna Kravárová z klubu AMAVET 959 a previedli nás svojimi bohatými skúsenosťami z dobrovoľníctva v oblasti vedy a techniky.

 
 
 
 
 

Recept proti pasivite dospievajúcich detí

hands-2847508_1920

Potrebujeme:

500 g aktivity

1 ks vychladenej ochoty učiť sa nové veci

100 g kreativity

2 PL trpezlivosti

štipka flexibility

Omáčka:

Činnosť AMAVET klubu zmiešame s činnosťou malej základnej školy v Divíne, pridáme trochu ochoty učiť sa, ktoré rozmixujeme s dobrovoľníckou aktivitou a výsledkom bude správne zahustené neformálne vzdelávanie.

 
 
 
 
 

Profil AMAVEŤÁKA – Janka Šišková

120294333_1505666539620749_4385825035330899511_n

V novej rubrike AMAVET eRevue „Profil AMAVEŤÁKA“, ktorú sme odštartovali vo februári, vám chcem formou rozhovorov predstaviť už nielen úspechy AMAVET-u ako celku, ale najmä kto za týmito úspechmi sú, ako premýšľajú a konajú, a vlastne prečo to robia...

Dnes som požiadal o rozhovor lektorku Centra ďalšieho vzdelávania vedátorov AMAVET-u Janku Šiškovú.

read more
 
 
 
 
 

Učiteľom fyziky – vedkyňa na vašej hodine

AMAVET_FVAT_2019_112

AMAVET Vám ponúka možnosť pozvať si Mišku Brchnelovú na svoju hodinu, napríklad fyziky.

MSc. Hon. Michaela Brchnelová  pôsobí na oddelení fyziky plazmy na belgickej univerzite KU Leuven, študovala v Holandsku letecké a vesmírne inžinierstvo. Záujem o popularizáciu vedy spája aj s praktickými skúsenosťami z mentorovania slovenských stredoškolákov. Ak máte záujem, Miška si rada pripraví prednášku na jednu vami preferovanú tému, ktorú žiakom priblíži a bude s nimi diskutovať alebo im odpovedať na otázky.

read more
 
 
 
 
 

Do Astronomického klubu sú dvere otvorené pre každého záujemcu o vesmír

avs2013_055

O zaujímavej činnosti Astronomického klubu Bratislava (AKB) som sa pozhováral s jeho predsedom Petrom Kráčalíkom. Aj keď v názve klubu je Bratislava, jeho pôsobnosť je po celom Slovensku, a doslova po celom vesmíre!

read more
 
 
 
 
 

Téma: Priamočiare šírenie svetla

5619044

Otázka:

Čo je to kamera obscura?

  • A) fotoaparát s bleskom
  • B) fotoaparát značky Obscura
  • C) škatuľa s dierkou
read more
 
 
 
 
 

Aktivity AMAVET-u boli podporené z dotácie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR "Programy pre mládež 2014 - 2020, ktorú administruje IUVENTA - Slovenský inštitút mládeže.