AMAVET - laureát Ceny za vedu a techniku 2018
 
hlavicka_AR_3
 
 
 

EDITORIÁL

Rola žien

Dni plynú, ale nedá mi, aby som aj spätne nevzdal hold našim milým ženám, ktorých je vo vzdelávacom procese prevaha nad mužmi, a to nielen v počte, ale najmä v sile vzťahu žiak a učiteľ. Sám som ešte ako žiak mal počas školy aj zopár mužov - učiteľov, ale pamäťová stopa sa mi hlboko vryla najmä s učiteľkami. Možno ako v usporiadanej rodine – otcov charakterizuje racionálna výchova detí, ale matka k tomu pridáva ešte láskyplný dotyk, emóciu, pohladenie a materinskú lásku.

Milé ženy, nie je to len jeden deň v roku, kedy si my muži uvedomíme, že bez nežnejšej časti pedagógov, by pedagogický proces nebol plnohodnotný. Želám vám veľa trpezlivosti, nadhľadu, zdravia a šťastia pri plnení si svojho poslania vo vzdelávaní slovenských detí.

Ako už isto viete z predchádzajúcich článkov, AMAVET v tomto roku má 30 rokov svojej existencie. Mnohí z vás ste sa v minulosti možno stretli v nejakej súvislosti s našim občianskym združením, preto vás chcem požiadať, ak máte nejaké dokumenty, fotografie, ktoré by bolo zaujímavé pri príležitosti 30. výročia Asociácie pre mládež, vedu a techniku zverejniť, boli by sme veľmi vďační, keby ste nám ich zaslali. Slávnostná konferencia k 30. výročiu sa uskutoční 22. mája.

Prípadne ak poznáte deti, dnes už dospelé, ktoré „prešli vašimi rukami“ a ich osud je zaujímavý, bolo by dobré, aby sme sa o nich dozvedeli. Pošlite nám na nich akýkoľvek kontakt a skúsime ich osloviť.

Pri čítaní marcového newslettra vám želám pohodu aj napriek tomu, že všetci tŕpneme, ako sa vyvinie celosvetová vírusová epidémia. Preto sme si dovolili na záver elektronického časopisu trošku odľahčiť tému KORONA iným typom korony...

Ján Nemec

 

 
 
 
 
 

Už len pár dní na prihlásenie do súťaže JUNIOR INTERNET

JI_logo

Posledná možnosť prihlásiť online práce žiakov do 15. ročníka súťaže JUNIOR INTERNET, ktorý organizuje AMAVET.

Máš nápad na digitálnu grafiku? Chceš sa vyjadriť k téme falošných správ? Vytvoril si aplikáciu alebo webovú stránku? Máš svoj blog alebo video blog? Ak si odpovedal čo i len jedenkrát áno, JUNIOR INTERNET ti ponúka odrazový mostík do online sveta.

read more
 
 
 
 
 

Junior Internet ako životný game changer?

dognet

V roku 2008 som sa nejakým zázrakom dostal na súťaž Junior Internet. Ja, Štefan z Dobšinej, 17 ročný neprogramátor. V tom roku sa začal pomaly rozširovať na mobilné telefóny úplne nový systém - Google Android. Tak si asi viete predstaviť, ako dávno to bolo!

read more
 
 
 
 
 

2 % k dobru

Obrázok4

Dôležité termíny:

Do 31. marca 2020 - Podanie daňových priznaní zo strany daňovníkov (fyzické osoby), ktorí podávajú daňové priznanie + podanie daňových priznaní právnickými osobami.

Do 30. apríla 2020 - Zasielanie vyhlásení zo strany daňovníkov, za ktorých daňovú povinnosť vyrovná zamestnávateľ (zamestnanec okrem vyhlásenia zasiela aj Potvrdenie o zaplatení dane).

Všetky dôležité tlačivá aj na stiahnutie nájdete na stránke AMAVET-u: https://www.amavet.sk/podporte-nas/.

read more
 
 
 
 
 

LaBáK aktuálne

logo-labak_male

Online Seminár LaBáK.net je prírodovedná súťaž určená deti, žiakov a študentov, ktorí sa zaujímajú najmä o prírodné vedy a techniku. Súťaž sa koná každý školský rok od roku 2012, kedy začala svojim prvým ročníkom. Súťažiaci sa v súťaži naučia pozerať na svet pohľadom matematiky, fyziky, chémie, geografie, biológie a ich vzájomným prepojením.

Súťaž si zakladá na 3 hlavných hodnotách, ktorými sú:

read more
 
 
 
 
 

Marcové aktuality: ŠKOLY V PRÍRODE A TÁBORY 2020

dav

Keďže majú niektoré pranostiky schopnosť trefne zhrnúť to, čo sa deje okolo nás, budeme v tom pokračovať aj v marcových aktualitách:

Kto nenasial hrachu v marci, nebude ho variť v hrnci.

Stačí sa trochu pohrať s kontextom a naša správa je jasná. Stále máme atraktívne miesta v chorvátskom Baško Polje a keď si prihlášku necháte na poslednú chvíľu, výber bude pochopiteľne užší. Poznáte to – kto prv príde, ten prv melie. Pozrime sa teda na to bližšie:

read more
 
 
 
 
 

Nadácia Christiane a Vlado Tabáčik podporila víťazov FVAT 2019

greta-kolcunova-3

Gréta Kolcunová pochádza z obce Kružlov, neďaleko Bardejova. Je tretiačkou na gymnáziu a vo svojom voľnom čase pomáha miestnej organizácii Slovenského rybárskeho zväzu v Bardejove s projektom zarybnenia.

read more
 
 
 
 
 

Pokus: Aerodynamický paradox

pokus 5 podtlak (1)

Máme vedľa seba 2 papiere, ktoré voľne visia nadol. Čo sa stane keď budeme fúkať vzduch presne medzi nich?

  1. oddialia sa od seba
  2. priblížia sa k sebe
  3. budú kmitať
read more
 
 
 
 
 

Slnečná koróna

330px-Aureole_sun

Celý svet hovorí o Korone. Chceli by sme vám tu preto predstaviť úplne odlišný typ korony: Slnečnú korónu.

Koróna je najvrchnejšia časť slnečnej atmosféry. Slabá žiara koróny je viditeľná pri úplnom zatmení Slnka – ako kvázi veniec alebo koruna (z gréckeho corona).

read more
 
 
 
 
 

Aktivity AMAVET-u boli podporené z dotácie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR "Programy pre mládež 2014 - 2020, ktorú administruje IUVENTA - Slovenský inštitút mládeže.