AMAVET - laureát Ceny za vedu a techniku 2018
 
hlavicka_AR_2019_3
 

EDITORIÁL

Prírodné živly v dobrom aj v zlom

Pri príprave 2. ročníka Festivalu štyroch živlov pre žiakov základných škôl ma zastihla správa, že jeden z prírodných živlov vystrájal viac ako zvyčajne. V Chorvátsku. Posledný februárový víkend sa prehnala pobrežím Jadranu silná víchrica. Dotkla sa aj nás. Našich mobilných domčekov, kde každoročne na Makarskej riviére ponúkame školy v prírode, letné tábory s animačným programom a pobyty pre rodiny a jednotlivcov. Fotografie, ktoré uvidíte v dnešnom vydaní AMAVET eRevue, neveštia nič príjemné, ale môžeme vás ubezpečiť, že víchor na Jadrane nezmietol vôľu AMAVET- u dať všetko včas do poriadku!

Želám vám príjemné čítanie!

Ján Nemec

 
 
 
 
logo_JI_2018_1200p
 

Pozvánka pre školy a verejnosť

Prihlasovanie projektov do 6 súťažných kategórií je ukončené. Hodnotiaca komisia začína posudzovať 122 prihlásených prác v kategóriách WEB, APP, DESIGN, TEXT, BLOG, LEARN. Organizátor súťaže AMAVET pozve autorov vybraných prác na dvojdňovú súťažnú konferenciu, ktorá sa bude konať 5. a 6. apríla 2019 na Fakulte informatiky a informačných technológií STU v Bratislave, Ilkovičova 2.

Srdečne Vás pozývame na prehliadku kreativity, odbornosti, ale i zábavy, ktorá je súčasťou jedinečného projektu, spájajúceho mnohokrát kritizovaný svet internetu s prezentáciou tvorby online projektov, diskusiou, výmenou skúseností, či získavaním nových znalostí v problematike technológií, ale aj marketingu, bezpečnosti a komunikácie.

read more
 
 
 
 
 

AMAVET sa stal Digitálnou jednotkou roku 2018

cena

Z rúk podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu a predsedu predstavenstva Digitálnej koalície Richarda Rašiho a prvého viceprezidenta IT Asociácie Slovenska a predsedu výkonného výboru Digitálnej koalície Mária Lelovského, sme prebrali ocenenie Digitálna jednotka 2018, za plnenie záväzkov v Digitálnej koalícii, súvisiacich najmä so súťažnou konferenciou Junior Internet a jej úlohami vo vzdelávaní, nadobúdaní IT zručností, či motivácii študovať IT na Slovensku. Srdečne za ocenenie ďakujeme a tešíme sa na pokračovanie spolupráce s členmi Digitálnej koalície.

read more
 
 
 
 
 

FESTIVAL ŠTYROCH ŽIVLOV AMAVET - 2. ročník

f4z_farebne

Unikátny projekt dáva do popredia dopĺňanie vzdelávania detí o nenahraditeľnej vode, sile ohňa, ochrane životného prostredia. Súťaž motivuje deti orientovať sa na skutočné hodnoty okolo nás a zábavnou formou približuje žiakom vedu, techniku, životodarnú vodu i prírodu. Pozývame vás a vašich žiakov na FESTIVAL ŠTYROCH ŽIVLOV AMAVET, ktorý sa uskutoční v piatok 7. júna 2019 v Bratislave, vo vedecko-zábavnom centre Aurélium.

read more
 
 
 
 
logo CVV
 

Pozývame záujemcov o lektorovanie v programe „Centrum ďalšieho vzdelávania vedátorov“

Touto pozvánkou sa obraciame na neúnavných nadšencov v podnecovaní mladých ľudí pre prírodné a technické vedy. Pozvánku máme pre vás, ale aj ďalších šikovných ľudí okolo vás, ktorí majú energiu sa stať našimi lektormi a tak rozsievať po celom Slovensku na ZŠ a SŠ dlhoročné skúsenosti AMAVET-u v tvorbe vedátorských projektov. Budeme veľmi radi, ak im túto informáciu odovzdáte a zúčastnia sa nášho školenia. Pri tejto príležitosti podotýkam, že ide naozaj o príjemné školenie v prekrásnom areáli Vodného sveta Bešeňová.

Pozývame vás na školenie lektorov Centra ďalšieho vzdelávania vedátorov, ktoré sa uskutoční od 22. marca (príchod podvečer) do 24. marca 2019 (odchod dopoludnia) v hoteli GINO PRADISE Bešeňová , ul. Bešeňová 136. Hlavný program bude v sobotu 23. marca 2019.

read more
 
 
 
 
 

Víchor na Jadrane nezmietol vôľu AMAVET- u dať všetko včas do poriadku!

20190225_171845

Víchrica sa prehnala pobrežím Jadranu posledný februárový týždeň, ale AMAVET bude mať v máji všetko v poriadku – radi vás privítame v útulných domčekoch pod voňavými píniami na Makarskej riviére.

read more
 
 
 
 
 

Dievčatá venujte sa fyzike!

11. februára 2019 začala na Instagrame pilotná kampaň “Girls, do physics!” - Dievčatá, venujte sa fyzike! Cieľom je inšpirovať dievčatá zo základných a stredných škôl a povzbudiť ich, aby ukázali svoje poznatky z fyziky, prípadne ich podnietiť k štúdiu vo fyzike, či predmetoch blízkych vede, technológii, inžinierstvu a matematike.

read more
 
 
 
 
 

Projektový manažment v práci s mládežou - I. modul

IUVENTA pripravila od 15. do 17. marca školenie pre pracovníkov s mládežou. Uskutoční sa v Liptovskom Mikuláši (hotel Klar). Akreditovaný vzdelávací program pripravuje absolventov na samostatné riadenie projektov v prostredí neformálneho vzdelávania v práci s mládežou. Dávame do pozornosti pracovníkom s mládežou, mládežníckym vedúcim, dobrovoľníkom a zástupcom samospráv. Viac na: https://www.iuventa.sk/sk/Aktualne-skolenia/projektovy-manazment-v-praci-s-mladezou-i-modul-3.alej?eventid=1027

Ján Nemec

 
 
 
 
 

Klubová súťaž modelárov

b8429d3873b5260a73367aa0fab22f82

Pod záštitou AMAVET klubu 836 Nitra  sa 12. februára uskutočnila žiacka súťaž plastikových modelov MK Zobor. Bola určená pre členov nášho modelárskeho krúžku a poctivo sa ho zúčastnili všetci, dokonca aj maródi poslali svoje modely do súťaže.

read more
 
 
 
 
 

Vyhodnotenie súťaže 3D modelov pre AMAVET

model

Začiatkom februára sme na sekretariáte AMAVET-u vyhlásili súťaž „Vytvor nám 3D model na propagáciu AMAVET-u a vyhraj!“. Zamestnanci AMAVET-u vybrali spomedzi prijatých modelov jeden víťazný 3D model – držiak mobilného telefónu od Šimona Petra.

Model obstál vo svojej konkurencii zakomponovaním identity AMAVET-u, užitočnosťou, ale i jednoduchosťou. V rámci vecných cien od nás Šimon získava aj 3d výtlačok víťazného modelu!

Dávid Richter, Koordinátor súťaží

 
 
 
 
 

Kurz angličtiny ZADARMO

Jazyková škola Lemon Language Center má vďaka projektu „Inovatívne jazykové vzdelávanie "Lemon" ako brána medzinárodnej angažovanosti a perspektívneho uplatnenia mladých ľudí“ zámer zvýšiť jazykové zručnosti mladých ľudí. S týmto cieľom ponúkajú Z A D A R M O mladým ľuďom do 25 rokov s trvalým pobytom mimo Bratislavského kraja, ktorí sú angažovaní v študentských organizáciách a spolkoch, 3-mesačné kurzy anglického jazyka vyučované našou zábavnou konverzačnou metódou.

Viac na: https://lemon.ecomailapp.cz/campaigns/render/66

 
 
 
 
 

Letná škola vedy v Chorvátsku

Summer School of Science v Chorvátsku už existuje sedemnásty rok. Orientuje sa na stredoškolských študentov, ktorých zaujímajú oblasti vedy, techniky, inžinierstva a matematiky, pričom získavajú prax prácou na špecifických projektoch v malých skupinách. Účastníci sa učia a cvičia vedecké metódy a analýzy, nedoceniteľné zručnosti ich budúcej kariéry. Popri vedeckom skúmaní sú tieto kempy vynikajúcou príležitosťou na získanie inšpirácie a zdieľanie entuziazmu v objavovaní s podobne zmýšľajúcimi jedincami. Práca v projekte je sprevádzaná večernými prednáškami významných vedcov a workshopmi, zameranými na predstavenie vedy v širšom sociálnom kontexte. 

read more
 
 
 
 
 

Tip na výber strednej školy

V dnešných dňoch sa žiaci i rodičia zamýšľajú nad výberom strednej školy a odboru pre ďalšie štúdium. Stredná odborná škola dopravná v Žiline patrí medzi najväčšie stredné školy v regióne. Jej história siaha do 50-tych rokov minulého storočia. Zohrala významnú úlohu aj v procese automobilizácie Slovenska. Počas svojej existencie sa vyprofilovala na školu, ktorá poskytuje vzdelávanie so zameraním na dopravu a prepravu, zasielateľstvo, logistiku a autoopravárenstvo.

read more
 
 
 
 
 

Svetoznámi slovenskí vedci - Jozef Maximilián Petzval

Slovenka, žijúca vo Francúzsku, pani Edita Manáková je hrdá na svetoznámych slovenských vedcov a preto iniciovala a podporila výrobu filmov o slovenských vynálezcoch! Sme radi, že vám v našom AMAVET eRevue môžeme odprezentovať svetoznámy slovenský um minulosti. V tomto čísle vám ponúkame film o Jozefovi Maximiliánovi Murgašovi: https://youtu.be/QHtspUfxjUI

 
 
 
 
 

Aktivity AMAVET-u boli podporené z dotácie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR "Programy pre mládež 2014 - 2020, ktorú administruje IUVENTA - Slovenský inštitút mládeže.