28 rokov pomáhame mladým uspieť vo vede a technike
 
3
 

EDITORIÁL

Dnešné pozvanie k prestretému marcovému menu eRevue má príchuť súťaživosti talentovaných žiakov, ktorým vytvára priestor na realizáciu Asociácia pre mládež, vedu a techniku. Najmä digitálna éra a svet internetu je „hlavným jedlom“ súčasnej mládeže. Preto nečudo, že na blížiaci sa 13. ročník Junior Internet-u AMAVET 2018 prihlásili svoju účasť už aj diváci. Mnohé školy sa zúčastnia prezentácii a interaktívnych stánkov, ktoré rozširujú tohtoročný program Junior Internet-u.

Online súťaž seminár LaBáK vstúpil do druhého kola a v asociácii pripravujú aj novú súťaž pre žiakov prvého stupňa základných škôl „Festival štyroch živlov AMAVET“. Nájdete tu aj tipy na získanie rôznych grantov... Želám vám príjemné čítanie.

Ján Nemec

 
 
 
 
amavet - junior internet conference 2014
 

Pozvánka na Junior Internet AMAVET 2018

Srdečne pozývame všetkých ľudí so záujmom o internetové technológie a kreatívnu tvorbu v oblasti internetových stránok, aplikácií, dizajnu a grafiky, blogov a textov, či inováciách vo vzdelávaní na celoslovenskú súťažnú konferenciu žiakov slovenských škôl, ktorí postúpili do finále súťaže Junior Internet a na konferencii odprezentujú vrchol svojej tvorby. Finále súťažnej konferencie Junior Internet AMAVET 2018 sa uskutoční 23. a 24. marca 2018 na Fakulte informatiky a informačných technológií STU, Ilkovičova 2, Bratislava. Špeciálne pozvanie patrí školám, pre ktoré sme na piatok 23. 3. 2018 pripravili program šitý na mieru:

read more
 
 
 
 
 

LaBáK vstúpil do druhého kola

logo LaBáK

Asociácia pre mládež, vedu a techniku organizuje už 6. ročník jedinečnej online súťaže LaBáK. Ide o celoslovenskú súťaž pozostávajúcu zo 4 súťažných  kôl z oblasti biológie, chémie, fyziky a matematiky. Online súťaž Seminár LaBáK.net úspešne vstúpila do svojho druhého kola. Na hodnotení úloh z prvého kola pracuje usilovne niekoľkočlenný tím hodnotiteľov. Pre riešiteľov sú už k dispozícii zadania 2. kola až do 19. marca 2018.

read more
 
 
 
 
 

Festival štyroch živlov AMAVET 2018 – 1. ročník

1926076db1_6475721_o2

„Vlajkovou loďou“ aktivít Asociácie pre mládež, vedu a techniku je Festival vedy a techniky AMAVET, ktorého jubilejný 20. ročník zorganizovali opäť ako jedno z hlavných podujatí Týždňa vedy a techniky na Slovensku minulý rok v novembri. Festival je už „dospelákom“ a za tých uplynulých 20 rokov bol pre tisícky slovenských žiakov odrazovým mostíkom pri rozvíjaní talentu v prírodovedných a technických disciplínach. Dnes mnohí z nich už zastávajú významné posty vo firmách nielen na Slovensku, ale slovenský um reprezentujú aj vo svete.

Účasť na Festivale vedy a techniky AMAVET je pre žiakov od druhého stupňa základných škôl až do ukončenia stredoškolského vzdelania. A čo so žiakmi na prvom stupni? Táto otázka už dlho trápi organizátorov z AMAVET-u. Veď čím skôr si žiaci hravou formou obľúbia prírodovedné predmety, tým viac sa s nimi zblížia a potom napríklad ani matematika, veda vied, sa nestane pre nich strašiakom, ale záľubou!

read more
 
 
 
 
 

Cenný dar z CERN-u pre mladých Slovákov

celý tím autorov

Úspešní členovia AMAVET-u z Vranova nad Topľou neunikli pozornosti médií

Beam line for schools 2017  (ďalej len BL4S) je súťaž organizovaná Európskou organizáciou pre jadrový výskum CERN pre študentov stredných škôl z celého sveta. Hlavným cieľom súťaže je priblížiť mladým skupinám študentov časticovú fyziku, a to spôsobom navrhnutia vlastného experimentu, ktorý by sa mohol uskutočniť na časticovom urýchľovači v CERN-e. Jedným z reprezentantov v roku 2017 bol aj mladý slovenský tím z Gymnázia Cyrila Daxnera pod názvom G-Y-V-V AMAVET z Vranova nad Topľou. 

read more
 
 
 
 
 
Záchvevy zimy, náznaky jari a vidina horúceho leta
 
spolocna-basko_polje-molo_orez
 

Zima sa ešte vzpína, ale marcové lúče slniečka neúprosne avizujú blížiacu sa jar. 20. marca ju avizuje aj astronomický kalendár. Hrejivé slnko nám pripomína, že je čas zamyslieť sa nad chvíľami odpočinku a relaxu. Ani sa nenazdáme a dovolenky, letné prázdniny sú tu. Prijmite pozvanie do letného sídla  Asociácie pre mládež, vedu a techniku na Makarskej riviére v Chorvátsku. Už 13 rokov organizuje pre deti relax a zábavu spojenú s poučením. Zvedaví vedci pre vaše ratolesti pripravujú zaujímavý program s hravými pokusmi, dobrodružnými výletmi a kúpaním v mori.

read more
 
 
 
 
 

Ponuka letnej školy vedy v Chorvátsku

Projekt je zameraný na študentov stredných škôl, ktorí sa zaujímajú o STEM, viac info v prílohe. Už šestnásty rok po sebe organizuje skupina mladých vedcov Letnú školu v Chorvátsku. Zameriava sa na študentov stredných škôl so záujmom o prírodovedné predmety, kde získajú praktické skúsenosti a pracujú v malých skupinách na konkrétnom projekte. Booklet.

read more
 
 
 
 
 

Využite v regiónoch grantový program spoločnosti Tesco

logo-sk

Organizátorom podporného programu Vy rozhodujete, my pomáhame je spoločnosť Tesco, spoluorganizátorom je Nadácia Tesco a partnerom Nadácia Pontis. Hlavným cieľom programu je podpora miestnych projektov v okolí, kde žijú zákazníci spoločnosti Tesco.

read more
 
 
 
 
 

Šanca pre nadané deti a mládež

Každé dieťa, každý človek má dostať v živote svoju šancu, aby rozvinul to, v čom je dobrý a nemal by byť znevýhodnený svojou sociálnou, ekonomickou alebo inou životnou situáciou. Podporiť rozvoj mladých talentovaných ľudí považujú v spoločnosti  M-MARKET za hlavný predpoklad pre rýchlejší rozvoj celej krajiny. Veria, že investícia do ambicióznych mladých ľudí, ktorí sa raz stanú priekopníkmi vo svojom odbore je správna a bude dobre využitá. Nadácia M-MARKET sa aj v roku 2018 rozhodla zamerať pozornosť na podporu talentovaných detí a mladých ľudí s cieľom umožniť rozvoj ich výnimočných schopností poskytnutím finančnej podpory prostredníctvom grantového programu Hľadáme teba.

read more
 
 
 
 
 

Interný grantový systém

amavet_velke_2055_biela

Ako to robí AMAVET

Na základe Programu finančnej podpory aktivít pre mládež na roky 2014 – 2020 a zmluvy o poskytnutí dotácie zo štátneho rozpočtu prostredníctvom rozpočtu Ministerstva Školstva vedy, výskumu a športu SR prerozdelí AMAVET medzi klubmi finančnú dotáciu v roku 2018 aj na základe podaných projektov jednotlivých klubov v rámci grantového programu AMAVET.

read more
 
 
 
 
 

Trenčiansky robotický deň 2018

trd2018b

V dňoch 14. a 15. februára sa konal už 13. ročník Trenčianskych robotických dní. Trenčiansky robotický deň je medzinárodná súťažná prehliadka robotov - robotická súťaž. Spoluvyhlasovateľom súťaže je Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky. Cieľom robotickej súťaže je popularizovať vedu a techniku medzi mladými ľuďmi.

read more
 
 
 
 
 

Aktivity AMAVET-u boli podporené z dotácie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR "Programy pre mládež 2014 - 2020, ktorú administruje IUVENTA - Slovenský inštitút mládeže.