AMAVET - laureát Ceny za vedu a techniku 2018
 
hlavicka_AR_2
 
 
 

EDITORIÁL

30 rokov AMAVET-u

Kto sa stretne so značkou AMAVET po prvý raz, dáva nám otázku „kto ste?“ V roku 30-teho výročia existencie AMAVET-u si túto otázku kladieme v týchto dňoch čoraz častejšie aj my. Kto sme?

Synergiou všetkých činností vyplynula jedna z definícii nášho občianskeho združenia: ODRAZOVÝ MOSTÍK na ...

  • Objavovanie talentov v prírodných a technických vedách, ktoré realizujeme prostredníctvom súťaží Festival vedy a techniky AMAVET a Festival 4 živlov (FVAT, F4Ž).
  • Objavovanie talentov v informačných technológiách (IT), ktoré realizujeme na súťaži JUNIOR INTERNET (JI) a je súčasne odrazovým mostíkom do online sveta.
  • Vytváranie nových ciest k poznaniu a kreativite, prostredníctvom multidisciplinárneho online semináru LaBáK.
  • Vyhľadávanie talentov v robotike, ktoré realizujeme organizovaním celoslovenského kola najväčšej robotickej súťaže na svete RoboRAVE International.

Ďalšími pravidelnými aktivitami AMAVET-u sú Cesty za vedou – do vedeckých inštitúcií, Letné tábory v Chorvátsku, Denné letné tábory na Slovensku, Zvedaví vedci, Anjeli deťom.

O všetkých týchto aktivitách si môžete prečítať aj v našom februárovom vydaní newslettri. Ako dôkaz vyššie uvedených tvrdení vám odporúčam kliknúť aj na Viliam a Vanessa.

Ján Nemec

 

 
 
 
 
 

JUNIOR INTERNET AMAVET spustil prihlasovanie literárnych prác na tému dezinformácií

JI_logo

Špeciálna cena – CESTA DO BRUSELU

Súťaž JUNIOR INTERNET je určená žiakom základných a stredných škôl. Súťažiacimi v kategórii JuniorTEXT sú individuálni autori, ktorí prihlásia ľubovoľný literárny útvar na vyhlásenú tému.

Rozsah súťažného textu je minimálne 1000 znakov. Text musí byť dostupný na webovej stránke. Témy pre školský rok 2019/2020 sú dve. Autori si môžu z nich vybrať jednu: „Ako môžem rozpoznať dezinformáciu?“ alebo „Dá sa bojovať s dezinformáciami a nestratiť slobodu médií?“

Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku poskytlo do súťažnej kategórie JuniorTEXT špeciálnu cenu. Autor najlepšieho textu na tohtoročnú tému sa bude môcť zúčastniť informačno-poznávacej cesty do Bruselu, počas ktorej navštívi (spolu s 1 dospelým sprievodcom) inštitúcie EÚ a zoznámi sa s ich fungovaním.

read more
 
 
 
 
 

FESTIVAL ŠTYROCH ŽIVLOV AMAVET - 3. ročník

f4z_farebne

Pozývame vás a vašich žiakov na už 3. ročník FESTIVAL-u ŠTYROCH ŽIVLOV AMAVET, ktorý sa uskutoční v piatok 5. júna 2020 v Bratislave, v Zážitkovom centre vedy Aurélium. Unikátny projekt dáva do popredia dopĺňanie vzdelávania detí o nenahraditeľnej vode, sile ohňa, ochrane životného prostredia. Súťaž motivuje deti orientovať sa na skutočné hodnoty okolo nás a zábavnou formou približuje žiakom vedu, techniku, životodarnú vodu i prírodu.

read more
 
 
 
 
 

Oznam pre záujemcov o súťaž autonómnych robotov „RoboRAVE Slovensko 2020“.

RR_SK_f_text-300x131

Z technických a organizačných dôvodov sa organizátori rozhodli, že v roku 2020 budeme organizovať len výzvu „Fire Fighting“ – Hasenie ohňa a to vo štvrtok 7. mája 2020 v priestoroch Gymnázia V. Paulinyho – Tótha, na Malej hore 3 v Martine.

Samotná súťaž bude len jednodňová od 8:00 hod. doobeda do cca. 17-tej hodiny poobede a organizátor nebude zabezpečovať pre účastníkov ubytovanie, len stravu a občerstvenie.

read more
 
 
 
 
 

LaBáK aktuálne

logo-labak_male

Koordinátor online Seminára LaBáK, Juraj Vašek, študuje na univerzite Minerva Schools at KGI, ktorá spolupracuje s inovatívnymi partnermi - od vzdelávacích inštitúcií až po korporácie, vlády a neziskové organizácie - aby pretvorili existujúce prístupy k vzdelávaniu a zároveň rozvíjali stratégie na prípravu budúcich talentov.

read more
 
 
 
 
 

2 % k dobru.

Obrázok2

Identifikačné údaje:

Názov: Asociácia pre mládež, vedu a techniku – AMAVET

Sídlo: Hagarova 4, 831 52 Bratislava – Rača

Právna forma: občianske združenie

IČO: 00684040

IBAN: SK89 0200 0000 0019 7667 3754, Všeobecná úverová banka, a.s. Bratislava

Ak stále nie ste rozhodnutí komu venujete túto malú, ale podstatnú časť z daní, tak použite tieto identifikačné údaje k dobru. Vedzte, že váš príspevok poputuje na dobrú vec. Viac o našej činnosti nájdete v článku: https://www.amavet.sk/perpetuum-amavet-2-k-dobru/

read more
 
 
 
 
 

Príležitosť pre učiteľov

vsetky-mssr-eu-oplz

„Centrum ďalšieho vzdelávania vedátorov“ (CVV) s ITMS kódom 312011D582 napĺňa ambíciu 30 ročných skúsenosti Asociácie pre mládež, vedu a techniku v oblasti neformálneho vzdelávania podieľať sa na rozvoji  potenciálu mladých ľudí v oblasti vedy a techniky.

Cieľom projektu CVV je zvýšenie záujmu mladých ľudí o prírodné a technické vedy a rozvoj ich kľúčových kompetencií pre lepšie uplatnenie sa na trhu práce.

Princípom je prostredníctvom tvorby vedátorských projektov podnietiť v žiakoch záujem o bádanie vo všetkých oblastiach života. Naučiť ich, aby otázkou PREČO prebudili v sebe prirodzenú túžbu mladých ľudí po poznávaní a hľadaní odpovedí na otázku AKO.

read more
 
 
 
 
 

Rozvoj potenciálu mládeže v oblasti vedy a techniky v spojení s 30. výročím AMAVET-u

logo-OP-EVS-farba-svk

PROJEKT „Inovácia poznatkov k prosperite – budovanie a posilňovanie medzisektorovej participácie  s dôrazom na rozvoj potenciálu mládeže menej rozvinutých regiónov v oblasti vedy a techniky“ bol schválený v rámci výzvy Ministerstva vnútra SR OP EVS DOP-PO1-SC1.1-2017-5 - Občianska informovanosť a participácia - Menej rozvinutý región SR. Riešiteľom projektu už druhý rok je Asociácia pre mládež, vedu a techniku (AMAVET) a občianske združenie I4A - Institute 4 Academy. Oba subjekty sa dlhodobo zaoberajú oblasťou vzdelávania a prácou s mládežou, najmä nástrojmi neformálneho vzdelávania.

V rámci praktickej realizácie projektu bude realizovaných viacero prieskumov, analýz, diskusií, či popularizačných aktivít, ktorých cieľom je dospieť ku komplexnému prehľadu skúmanej problematiky, ktorý bude základom pre vytvorenie koncepčných materiálov na úrovni regionálneho a vysokého školstva ako aj neformálneho vzdelávania.

Jednou významnou popularizačnou aktivitou projektu v tomto roku bude aj slávnostná konferencia pri príležitosti 30. výročia vzniku občianskeho združenia AMAVET. Je čím sa pochváliť za 30 rokov plodnej činnosti a vymeniť si skúsenosti s reprezentantmi z oblasti vzdelávania, hospodárstva, vedy, techniky, verejnej správy, spoločenského života, akademickej obce, ale aj s hosťami zo zahraničných partnerských organizácií.

Konferencia sa uskutoční 22. mája 2020 v Moyzesovej sieni v Bratislave.

read more
 
 
 
 
 

Februárové aktuality: ŠKOLY V PRÍRODE A TÁBORY 2020 – zľavy ešte do 15. 2.!

skolyvprirode

Pranostika hovorí, že ak je február veľmi mierny, jarný čas je potom biedny. Tuhé severné vetry koncom februára vraj oznamujú úrodný rok. Odľahčené februárové aktuality pre zmenu oznamujú poslednú šancu na zľavnené pobyty v Chorvátsku. Ak ste sa ešte neprihlásili, je najvyšší čas. Aby nebol letný čas potom biedny.

Výhodnejšie ceny platia pre tých, ktorí sa včas záväzne prihlásia a uhradia účastnícky poplatok do 15. februára. Máte šancu zaistiť si svoj vlastný termín a zároveň ušetriť.

read more
 
 
 
 
 

DENNÝ TÁBOR - Zvedaví vedci – LETO 2020

Dennytabor

Možno vás zaskočí januárová informácia o dennom tábore, ktorý sa bude konať až v lete. Minulý rok však na nás smerovali otázky o tábore omnoho skôr, než by sme čakali. Preto sa teraz nenecháme zaskočiť a tu ho máte:

Miesto konania: Bratislava - Rača a okolie

Kedy: 13. – 17. júl 2020

read more
 
 
 
 
 

Kurz varenia pre dievčatá a ženy v Chorvátsku

mediterranean-cuisine-2378758_640

AMAVET  klub 944 Impulz v spolupráci s OZ Pro Impulz pre Vás pripravili netradičný kurz varenia s Petrom Planietom v štýle piatich elementov a to v termíne od 31. mája do 5. júna v známom prostredí kempu Baško Polje (Makarská riviéra v Chorvátsku, kde má AMAVET svoje mobilné domčeky).

Cena je 285 €.

read more
 
 
 
 
 

Archív amavet.sk

archiv_zm

Ako ste už isto postrehli, v roku 2019 sme prešli kompletnou rekonštrukciou našich webových stránok amavet.sk, zvedavivedci.sk,  (predtým superleto.sk), festivalvedy.sk,  a v tomto roku aj juniorinternet.sk.

Na adrese http://archiv.amavet.sk/ sme sprístupnili archív starého webu aj s 2067 článkami.

read more
 
 
 
 
 

Robotiáda Brno 2020

5

Už dlhší čas sme pripravovali 5 robotov na viaceré kategórie brnenskej súťaže Robotiáda, ktorá bola ako vždy organizačne na vysokej úrovni. Do Brna sme pricestovali 6. februára, deň pred akciou. Tí z nás, ktorí mali chuť, využili chvíľu voľného času na prechádzku po historickom centre mesta.

read more
 
 
 
 
 

Moderné technológie pri bádaní

MASS

Aj pri bádaní sa dajú využiť videá a aplikácie. Projekt MASS (Motivate and Attract Students to Science) sa snaží zvyšovať atraktivitu prírodovedného vzdelávania v prepojení s IT.

V rámci projektu autori pripravili metodiku pre učiteľov „Veda pre digitálnu generáciu“.

Obsahuje návody, praktické tipy a triky ako využiť rôzne aplikácie a iné digitálne nástroje k zapojeniu žiakov v prírodovedných predmetoch. Táto metodika predstavuje technológie s konkrétnymi témami, ktoré sú súčasťou lekcií (zber dát, analýza, prezentácia výsledkov a pod.)

read more
 
 
 
 
 

Hydro-pokusy s pingpongovou loptičkou

foto pingponngová loptička (22)

Otázka:

Do pohára s vodou dáme pingpongovú loptičku. Ako ju donútime, aby ostala v strede hladiny?  

  1. dolejeme vodu, aby bola „kopcom“
  2. vhodíme do vody magnet
  3. pridáme sódu bikarbónu s octom
read more
 
 
 
 
 

Aktivity AMAVET-u boli podporené z dotácie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR "Programy pre mládež 2014 - 2020, ktorú administruje IUVENTA - Slovenský inštitút mládeže.