AMAVET - laureát Ceny za vedu a techniku 2018
 
hlavicka_AR_feb2021
 
 
 

EDITORIÁL

Výzva, pozvánky, rozhovory,...

Pekný deň! Práve ste si otvorili februárové číslo AMAVET eRevue, v ktorom si určite nájdete tému, ktorá vás osloví.

Viete, že aj AMAVET je signatárom Výzvy „Dajme prednosť školám“?

Generálny riaditeľ SK-NIC Peter Bíro charakterizoval AMAVET ako „Hnací motor mnohých našich nových zdatných vedátorov, inovátorov, potenciálne veľmi úspešných ľudí nášho virtuálneho Slovenska.“ Prečítajte si, prečo tak hodnotí AMAVET.

Určite neodoláte aspoň jednej pozvánke – či už na misiu na MARS, alebo na webinár „Vedcovi ani vlastná mater nerozumie“. Tému priniesla mladá slovenská vedkyňa Michaela Brchnelová: "Som študentka fyziky a trápi ma, ako málo ľudí trápi na Slovensku veda, a chcem sa porozprávať, že čo s tým"?!

Vysvetlíme vám aj jednotlivé kategórie blížiacej sa súťaže JUNIOR INTERNET, v ktorom sa nájde každý žiak, milujúci online priestor.

Víťazí súťaží AMAVET-u nezostávajú prešľapovať len na Slovensku, ale stávajú sa súčasťou, a často veľmi úspešnou, prestížnych svetových súťaží. Prečítajte si kam pôjdu v tomto roku.

Nechýbajú ani motivačné rozhovory. S tými, ktorí vyrástli na súťažiach AMAVET-u, dnes už veľmi úspešnými vedátormi, aj keď sú ešte len stredoškolákmi.

V novej rubrike AMAVET Revue „Profil AMAVEŤÁKA“ vám chcem formou rozhovorov predstaviť už nielen úspechy AMAVET-u ako celku, ale najmä kto za týmito úspechmi sú, ako premýšľajú a konajú, a vlastne prečo to robia...

Príjemné čítanie vám želá Ján Nemec

 
 
 
 
 

Dajme prednosť školám

10jun2016_medzinarodna_francuzska_skola_6358127

Prezenčná výučba na stredných školách na Slovensku je prerušená od 12. októbra a na 2. stupni základných škôl od 26. októbra 2020. Je to extrémne dlhý čas v porovnaní s krajinami západnej Európy. Rovnako dlho je prerušená aj výučba na základných umeleckých školách, jazykových školách či CVČ. 24 mimovládnych organizácii, signatári výzvy, adresovali prezidentke Čaputovej, premiérovi Igorovi Matovičovi, predsedovi parlamentu Borisovi Kollárovi a ministrovi školstva Branislavovi Gröhlingovi otvorenú výzvu. Vyzvali ich, aby pri uvoľňovaní protipandemických opatrení mali školy jednoznačnú prednosť a prípadné ich ďalšie uzavretie bolo len ako posledná možnosť.

 
 
 
 
 

AMAVET uspel v ďalšej výzve Fondu SK-NIC

JI_podpora_fondu_sknic

Súťažná konferencia JUNIOR INTERNET AMAVET,  ktorej už 16. ročník vyhlásil AMAVET na začiatku roka, uspela už po druhýkrát vo výzve Fondu SK-NIC. Táto výzva bola otvorená od 1. septembra do 15. októbra 2020. Šlo o výzvu pre malé projekty, teda do 10 tisíc eur. Celkovo bolo v tomto kole na podporu vyčlenených 100 tisíc eur.

 
 
 
 
 

Zrozumiteľne o kategóriách súťaže JUNIOR INTERNET AMAVET

JI_videa

Odhodili sme všetky zábrany, ktoré sme mali pri nahrávaní na kameru a pripravili sme si pre učiteľov, žiakov, skrátka pre všetkých sériu videí o súťažných kategóriách konferencie JUNIOR INTERNET AMAVET. Vo videách, ktoré predstavujú jednotlivé súťažné kategórie, ponúkame inšpiráciu na tvorbu projektov v prostredí počítača a internetu. Odkazy na videá:

 
 
 
 
 

Víťazi Festivalu vedy a techniky AMAVET 2020 pokračujú na prestížne súťaže vo svete

Vitazi_fvat_v_roku_2021

Víťazi Festivalu vedy a techniky AMAVET kvôli pretrvávajúcej pandémii COVID-19 prezentujú svoje výsledky vedecko-technickej práce na prestížnych podujatiach pre mladých vedcov aj online formou. V roku 2021 sa uskutoční minimálne päť významných medzinárodných podujatí, na ktorých budú prezentovať svoje vedátorské projekty tí najúspešnejší zo Slovenska.

 
 
 
 
 

Malá sonda do duše autorov sondy Pikobalón

unnamed

Na minuloročnom Festivale vedy a techniky AMAVET 2020 (FVAT) Jakub Nagy a Adam Bednář s projektom Pikobalón získali ocenenie v kategórii Informatika a počítačové inžinierstvo a postúpili na prestížne podujatie Expo-Sciences Luxembourg 2021. Je to nesúťažná medzinárodná vedecká výstava, ktorú organizuje Nadácia mladých vedcov Luxembourg pod záštitou Jeho kráľovskej výsosti veľkovojvodu Henriho. Podujatie združuje mladých laureátov z celého sveta, ktorí prezentujú svoje vedátorské projekty počas národnej súťaže v Luxemburgu. Podujatie sa uskutoční online 27. - 29. marca 2021.

 
 
 
 
 

Webinár AMAVET: Vedcovi ani vlastná mater nerozumie

wbnr mb

Pozývame vás na ďalší webinár z dielne AMAVET-u s názvom „Vedcovi ani vlastná mater nerozumie“. Konať sa bude v utorok 9.2. 2021 online formou na platforme Zoom a stream môžete sledovať aj na facebooku AMAVET-u.

Impulz k téme priniesla Michaela Brchnelová: "Som študentka fyziky a trápi ma, ako málo ľudí trápi na Slovensku veda, a chcem sa porozprávať, že čo s tým"

 
 
 
 
 

Profil AMAVEŤÁKA-Janka Šošovičková

IMG_Jana Sosovickova

V novej rubrike AMAVET Revue „Profil AMAVEŤÁKA“ vám chcem formou rozhovorov predstaviť už nielen úspechy AMAVET-u ako celku, ale najmä kto za týmito úspechmi sú, ako premýšľajú a konajú, a vlastne prečo to robia...

Prvou „pionierkou“ v novej rubrike je vedúca AMAVET klubu 966 v Novej Dubnici Janka Šošovičková.

read more
 
 
 
 
 

Zapojte sa do súťaže Misia Mars 3 a hrajte o astronomické ceny.

MARS Facebook

Vedeli by ste žiť na Marse? Ak máte nápad, ako prežiť na červenej planéte, pripravte projekt na simulovanú marťanskú misiu. Svetoznáma astrobiologička Michaela Musilová, riaditeľka misií, zrealizuje víťazný experiment vo výskumnej vesmírnej stanici HI-SEAS na Havaji.

read more
 
 
 
 
 

Atraktívnu súťaž LaBáK AMAVET pozastavil

labak_TRANSPARENT

LaBák je celoslovenská súťaž pozostávajúca zo 4 súťažných kôl z oblasti biológie, chémie, fyziky a matematiky. Špecifickosťou multidisciplinárneho seminára LaBáK je, že spája rozdielne predmety – matematiku, fyziku, biológiu, chémiu, geovedy – do jedného celku. Súčasne okrem teoretických vedomostí kladie dôraz na praktickú vynaliezavosť v zmysle debrujárskeho hnutia. Online seminár uľahčuje prístup k úlohám pre riešiteľov ako aj hodnotiteľov úloh. Vďaka všetkým týmto prvkom je seminár LaBáK v slovenskom prostredí jedinečný.

read more
 
 
 
 
 

AMAVET v roku 2020 v číslach

road-908176_1920

V januári pri príprave záverečnej správy pre ministerstvo školstva za rok 2020 sa starý rok „otočil“ v AMAVET-e ešte niekoľkokrát. Podávanie záverečnej správy ministerskej dotácie je každoročná opakujúca sa činnosť, pri ktorej sa odzrkadlia všetky aktivity v číslach. Aktivity a veľkosť organizácie sa rok čo rok zväčšovali. Vzhľadom na nepriaznivú situáciu v roku 2020 sme takú ambíciu nemali. Realita bola príjemným prekvapením! Aktivity, veľkosť organizácie, naplnenie cieľov a iné zhodnotenia sa ukázali v dobrom svetle. Počty sú samozrejme nižšie oproti predchádzajúcemu roku, no o to viac stúpa ich váha. Vytvárať aktivity a udržiavať členskú základňu za sťažených podmienok je prirodzene namáhavejšie.

read more
 
 
 
 
 

Téma: Kmitanie

kmitanie-tit

Otázka:

Elastická vrúbkovaná rúra, slúži na vedenie vzduchu, alebo odpadovej vody. Čo sa s ňou dá ešte urobiť keď ju…

 

 

  • A. roztočíme bude hvízdať
  • B. zauzlíme nebude v nej vzduch
  • C. budeme striedavo posúvať vzduch
read more
 
 
 
 
 

Aktivity AMAVET-u boli podporené z dotácie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR "Programy pre mládež 2014 - 2020, ktorú administruje IUVENTA - Slovenský inštitút mládeže.