AMAVET - laureát Ceny za vedu a techniku 2018
 
hlavicka_AR_2019_2
 

EDITORIÁL

TITULKY

Dnešný obsah februárového čísla AMAVET Revue vám priblížim v titulkoch:

Online talenty hľadáme už len do konca februára... Reprezentanti AMAVET-u idú na súťaže do sveta... Vytvor nám 3D model na propagáciu AMAVET-u a vyhraj!... Ponuka na doplnkové štipendium vo Francúzsku... Exkurzia do CERN-u pre malé skupiny a jednotlivcov... Našim deťom chýbajú mäkké zručnosti... Víťazi Festivalu vedy a techniky AMAVET v Google... Na orbite... Rozbiehátor podporí talent detí... Vedecký míting mladých v Portugalsku... Svetoznámi slovenskí vedci - Jozef Maximilián Petzval...

Želám vám príjemné čítanie!

Ján Nemec

 
 
 
 
logo_JI_2018_1200p
 

Online talenty hľadáme už len do konca februára!

AMAVET pozýva školy na prednášky a diskusie o internete

O čo ide?

Súťaž je určená žiakom základných a stredných škôl na Slovensku, ktorí sa aktívne zaujímajú o tvorbu webových stránok, programovanie, internetovú grafiku a dizajn, písanie textov na webe, blogov a vlogov, tvorbu mobilných a internetových stránok so vzdelávacím obsahom.

read more
 
 
 
 
 

Reprezentanti AMAVET-u idú na súťaže do sveta

Minuloročný Festival vedy a techniky AMAVET (FVAT) bol pre vedátorske talenty opäť odrazovým mostíkom do sveta súťaži a porovnávania slovenského umu s rovesníkmi v zahraničí. Až 25 žiakov, víťazov z FVAT, bude reprezentovať Slovensko na najprestížnejších svetových súťažiach a prehliadkach vedecko-technických projektov. Kto a kam mieri rozvinúť slovenské vlajky v konkurencii iných štátov?

read more
 
 
 
 
 

Vytvor nám 3D model na propagáciu AMAVET-u a vyhraj!

3dsutaz

Si kreatívny? Baví ťa modelovanie v 3D, alebo si len začiatočník a chceš to skúsiť? Neváhaj a skúšaj! Nájdi si chvíľu času a vytvor 3D model propagačného predmetu a zašli nám ho na e-mail: 3d@amavet.sk do 3. marca 2019.

read more
 
 
 
 
 

Ponuka na doplnkové štipendium vo Francúzsku

logo OZ

Cieľom “Občianskeho združenia priateľov dejín techniky a vynálezov” je informovať o slovenskej vedeckej a technickej  činnosti a prispievať prostredníctvom Nadácie Christiane a Vlado Tabačik k financovaniu niektorých aktivít. V tomto článku sú informácie o ponuke pre slovenských študentov na pobyt v rámci vysokoškolského štúdia vo Francúzsku (ďalej len Doplnkové štipendium).

read more
 
 
 
 
 

Exkurzia do CERN-u pre malé skupiny a jednotlivcov

DSC_9453

Prinášame dobré správy pre všetkých „cernuchtivých“ nadšencov! Na prelome júna a júla máme naplánovanú špeciálnu cestu do Švajčiarska. Rozhodli sme sa ju zorganizovať pre víťazov súťaží a jednotlivcov či malé skupinky – jednoducho tých, čo už dlho chcú ísť do CERN-u, ale bolo ich málo na to, aby sami vycestovali autobusom.  Hovorí sa, že v jednote je sila. Záujemcov postupne zbierame, až kým sa cesta nezaplní. Zoberieme každého bez ohľadu na vek (neplnoletí účastníci v sprievode dospelého). Zbytočne neváhajte a ozvite sa na email prochaska@amavet.sk kým je ešte voľné miesto. Program nájdete nižšie a ďalšie informácie zašleme na vyžiadanie.

read more
 
 
 
 
 

Našim deťom chýbajú mäkké zručnosti

f4z_farebne

Do akej miery vytvárame podmienky pre naše deti na to, aby sa s mäkkými zručnosťami stretli, zoznámili, porozumeli im a rozvíjali ich? Mäkké zručnosti sú ťažko merateľné a pozorovateľné. Sú súčasťou osobnosti našich detí. Medzi mäkké zručnosti (soft skills) patrí napríklad schopnosť pracovať v tíme, analyticky a kreatívne myslieť, komunikovať, zvládať a riešiť konflikty...

read more
 
 
 
 
 

Víťazi Festivalu vedy a techniky AMAVET v Google

google1

Slovenská pobočka Google ocenila víťazov Festivalu vedy a techniky AMAVET 2018 počas novembrového finále v bratislavskej Inchebe. Pozvánku do slovenskej kancelárie Google prijali všetci pozvaní víťazi vrátane učiteľov, ktorí mladých vedátorov vedú pri ich vedátorskom projekte.

read more
 
 
 
 
 

Na orbite

1

Na orbite Zeme sa do dnešných dní uskutočnilo 313 orbitálnych misií, na ktorých sa zúčastnilo 557 ľudí z 38 štátov. Z nich 12 chodilo po povrchu Mesiaca v rámci programu Apollo. V súčasnosti najväčším pilotovaným vesmírnym programom je Medzinárodná vesmírna stanica ISS, na ktorej v polročných cykloch sa mení posádka. Kozmonauti, ktorí v súčasnosti pracujú na orbite, sa dlhé roky pripravujú na svoju misiu. Paralelou reálnych misií do vesmíru bola tohtoročná robotická súťaž  FIRST® LEGO® League (FLL), pod názvom INTO ORBIT (na orbite), ktorej cieľom je  v športovej atmosfére hravým spôsobom podporiť u detí a mládeži záujem o vedu a technológie.

read more
 
 
 
 
 

Rozbiehátor podporí talent detí

Rozbiehátor je inkubačný program modernej školy podnikania s názvom ROZBEHNI SA! Academy. Jej cieľom je do roku 2020 inšpirovať 100-tisíc mladých ľudí k podnikaniu. Doteraz predstavili podnikanie viac ako 5-tisíc mladým ľuďom na 100 školách, podporili 100 nápadov a rozdali 85-tisíc eur na podporu mladých talentov. Poznáte takých vo svojom okolí, v školských laviciach? Odovzdajte im nasledovné myšlienky a argumenty. Rozbiehátor učí podnikať.

read more
 
 
 
 
 

Vedecký míting mladých v Portugalsku

plagát akcie

Projekt Youth Science Meeting vznikol v roku 1982 a tento rok sa koná 23. ročník. Jeho cieľom je kultivovať záujem študentov o vedecký výskum a súčasne presadzuje myšlienku výmeny skúseností medzi účastníkmi, ktorými sú zvyčajne 16 až 25 roční študenti z viacerých vedeckých oblastí.

read more
 
 
 
 
 

Svetoznámi slovenskí vedci - Jozef Maximilián Petzval

Slovenka, žijúca vo Francúzsku, pani Edita Manáková je hrdá na svetoznámych slovenských vedcov a preto iniciovala a podporila výrobu filmov o slovenských vynálezcoch! Sme radi, že vám v našom AMAVET eRevue môžeme odprezentovať svetoznámy slovenský um minulosti. V tomto čísle vám ponúkame film o Jozefovi Maximiliánovi Petzvalovi: https://youtu.be/EDT0upSztzE

 
 
 
 
 

Aktivity AMAVET-u boli podporené z dotácie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR "Programy pre mládež 2014 - 2020, ktorú administruje IUVENTA - Slovenský inštitút mládeže.