26 rokov pomáhame mladým uspieť vo vede a technike
 
hlavicka_AR_2_2017
 

EDITORIÁL

 
 

Inšpirujúce VÝSLEDKY!

Dnes som si tak mimoriadne silno uvedomil, ako sa mi ľahko píše a upravujú texty prispievateľov, keď ide o pozitívne informácie a výsledky, keď za prácou množstva dobrovoľníkov AMAVET-u nasledujú zaslúžené výsledky! Dnes mi dal k tomu mimoriadny impulz, okrem iných, najmä 15-ročný Ondrej Vrábeľ, čerstvý laureát Krištáľového krídla, najmladší v 20-ročnej histórii oceňovania osobností Slovenska.

Príjemné čítanie.

Ján Nemec

 
 
 
 
 

Zbohatnite z pocitu dávania

Výsledky AMAVET-u a jednoduché administratívne kroky Vás môžu presvedčiť

Budem stručný a pragmatický. Hovorí sa, že kto chce pomôže, kto nechce, nepresvedčí ho ani to, že z jeho peňaženky to nebude! Hovorím o vašom rozhodnutí presmerovať a poukázať 2 percentá z vašich daní na zmysluplný účel, napríklad na školu hrou, na AMAVET. Určite vás k tomu podnieti aj príbeh mladučkého 15-ročného žiaka Ondreja Vrábela, odchovanca AMAVET-u, čerstvého laureáta Krištáľového krídla, ktorého rozhovor prinášame v dnešnom eRevue AMAVET. Keď si prečítate dnešné príspevky, určite pochopíte, že sa oplatí pre dobrú vec zrealizovať tieto jednoduché kroky:

read more
 
 
 
 
 
mobil

Zo záľuby do súťaže JUNIOR INTERNET

Milí pedagógovia, milí žiaci, Asociácia pre mládež, vedu a techniku – AMAVET opäť ponúka šancu žiakom stať sa internetovou osobnosťou. Blogeri či youtuberi, programátori webových stránok, vývojári mobilných aplikácií, grafickí dizajnéri, ale aj copywriteri a textári dostávajú šancu stať sa internetovou osobnosťou. Prišla ich chvíľa.

read more
 
 
 
 
 

Zbohatol z pocitu dávať!

IMG_7291

Odchovanec AMAVET-u 15-ročný Ondrej Vrábel laureátom Krištáľového krídla

„Ondrej Vrábel vo svojich 15 rokoch nezištne vytvára náučné a vzdelávacie hry pre deti s mentálnym postihnutím. V roku 2016 sa podarilo jeho didaktické počítačové hry dostať k veľkému počtu mentálne postihnutých detí.  Vďaka dostupnosti v piatich jazykoch sa používajú už aj v zahraničí.“ Takúto charakteristiku si mohli prečítať hodnotitelia Krištáľového krídla v kategórii FILANTROPIA na 15-ročného Ondreja Vrábeľa, doposiaľ najmladšieho kandidáta  v 20-ročnej histórii udeľovania ocenení osobnostiam na Slovensku. Hlavnou myšlienkou Krištáľového krídla je objavovanie a vyzdvihnutie jedinečných ľudí a ich profesionálnych výkonov, ktoré si zaslúžia najväčšiu úctu. V AMAVET-e, Asociácii pre mládež, vedu a techniku, sa všetci tešíme, že opäť zažiaril jeden z našich odchovancov, čo len podčiarkuje význam našej práce, ktorá má veľmi hmatateľné a konkrétne výsledky.

read more
 
 
 
 
 

Značka AMAVET v testoch deviatakov

V tomto februárovom vydaní nášho elektronického časopisu eRevue skloňujeme značku AMAVET možno viac ako je zvykom. Za prácou Asociácie pre mládež, vedu a techniku, kde dominuje najmä neformálne vzdelávanie, sú však konkrétne výsledky, o ktorých nemôžeme a nechceme mlčať. Možno v minulosti sme ponad jednotlivé úspechy prešli v skromnosti mlčaním. Skromní zostávame aj naďalej, ale s hrdosťou a pokorou vám chceme dať do pozornosti aj rok 2012, kedy značka AMAVET sa objavila aj vo formálnom vzdelávaní. V Celoslovenskom testovaní žiakov 9. ročníka ZŠ „T 9-2012-testy zo slovenského jazyka a literatúry“ bola citovaná ukážka z celosvetového podujatia, ktoré zorganizoval AMAVET v roku 2011 a následne na to bolo 5 otázok o AMAVET-e:

read more
 
 
 
 
 

malý VEĽKÝ projekt

IMG_0306

Niekedy sa aj z malých vecí stanú veľké, ako aj z nášho projektu, „Polo-autonómneho kontinuálneho ekosystému“, ktorému sa podarilo nielen zaujať nás, študentky, ale nakoniec aj hodnotiteľov súťaže „Misia Mars“. Víťazstvo nám otvorilo cestu k ďalším novým skúsenostiam i zážitkom vďaka exkurzii do Švajčiarska, ktorú zorganizovali Slovenské elektrárne. Zúčastnil sa jej celý náš 5-členný tím spolu s naším pánom profesorom, ktorý nám bol oporou vo všetkých fázach projektu a súťaže.

read more
 
 
 
 
 
asymmetry-s

Novinky z CERN-u

Pre stredoškolákov ponúka CERN Tvorivú dielňu: „Vyrob si vlastnú hmlovú komoru“ - Cloud Chamber Workshop, v spojení s návštevou CERN-u. Je to bonus ku klasickej návšteve, ale pozor - len pre stredoskolakov od 16 rokov, nie mladší!
Pre vysokoškolákov
ponúka CERN Medzinárodné majstrovské triedy v časticovej fyzike, známe ako International Particle Physics Masterclasses, ktoré sa budú konať  1.3. - 11.4.2017.

Viac info na: http://www.svetcastic.sk

 
 
 
 
 

Zúčastnite sa Cesty za vedou

20131009101231-6d3db9e1-th

Veda a umenie v Paríži

Jeden z najobľúbenejších programov, v ktorom počas piatich dní spoznáte kultúru, umenie a vedu v Európe. Najväčšie technické múzeum v Európe Deutsches múzeum v Mníchove, tajomstvami opradený Notre Dame, Latinská štvrť, univerzita Sorbonne a zámok Versailles. Palác objavov so zaujímavými pokusmi, sídlisko La Défense, jedinečná galéria Louvre, umelcom dobre známy Sacré Coeur. Na záver nočné mesto zaľúbených, Tour Eiffel, Champs - Elysées, Námestie Concorde a očarujúca plavba loďou po Seine. Od 4. do 8. mája 2017 ... 5 dní, ale v škole vynecháte len dva, v pondelok je štátny sviatok!

read more
 
 
 
 
 

OTVÁRAME NOVÝ ROČNÍK LETNEJ UNIVERZITKY alebo AJ TAKTO MÔŽE VYZERAŤ DARČEK

Hravé vedecké  experimenty pod dohľadom vyškolených animátorov, tímové hry, šantenie vo vlnách Jadranu či dobrodružné výlety do okolia, to všetko prináša nový ročník Letnej univerzitky – prímorského tábora pre deti, ktorý pripravujeme v termíne 7.7. – 16.7.2017 v chorvátskom kempe Baško Polje.  Stačí vyplniť  prihlášku, uhradiť účastnícky poplatok a cez prázdniny včas prísť na dohodnutú zastávku autobusu.

read more
 
 
 
 
 

Regionálne kolo najväčšej robotickej súťaže na svete

FLL2016-2017

Gymnázium vo Vranove nad Topľou, tím GYVV-Amavet 964, sa zúčastnil regionálneho kola najväčšej robotickej súťaže na svete - Fisrt Lego League (FLL), ktoré sa uskutočnilo 11. januára v Košiciach na Univerzite Pavla Jozefa Šafárika.

read more
 
 
 
 
MILSET-foto poster
 

Fotosúťaž The MILSET Science Photo Contest 2017

Najväčšia fotografická súťaž na svete na tému vedecké javy a fauna sa začala. Od 1. februára môžete svoje fotografie prihlasovať na http://spc.milset.org až do 1. júla.

 
 
 
 
 

Modernizácia vybavenia pre základné a stredné odborné školy

V súčasnosti sú aktuálne dve výzvy na získanie podpory pre vybavenie učební a odborných pracovísk pre základné a stredné odborné školy z Integrovaného regionálneho operačného programu. V rámci podpory pre stredné odborné školy je navyše možné požiadať o financie pre prístavbu, nadstavbu či úpravy na zvýšenie energetickej hospodárnosti budov. Prvým krokom je podanie projektového zámeru do 28. februára 2017. Nasleduje predloženie projektovej žiadosti do 15. mája alebo 15. augusta. Viac na:https://www.centire.com/sk/novinky/modernizacia-vybavenia-pre-zakladne-a-stredne-odborne-skoly

 
 
 
 
 

LEAF Academy

LEAF Academy je medzinárodná stredná škola v Bratislave pre aktívnych študentov zo strednej Európy (SK, ČR, POL, MAĎ a RAK), ale aj z iných kútov sveta. LEAF Academy ponúka 2 a 4-ročný stredoškolský program v anglickom jazyku so zameraním na STEM, podnikavé líderstvo a rozvoj praktických zručností. Vďaka rozsiahlemu štipendijnému programu je dostupná pre všetkých talentovaných študentov nezávisle od finančnej situácie rodiny.

Zaregistrovať sa môžete na ich Deň otvorených dverí (18.február od 13:00-16:00) alebo rovno môžete vypĺniť svoju prihlášku do 15. marca.