26 rokov pomáhame mladým uspieť vo vede a technike
 
hlavicka_ar_1_2017
 

EDITORIÁL

 
 

Všetci môžeme podporiť školu hrou

Naša Asociácia pre mládež vedu a techniku vstupuje do svojho dvadsiateho siedmeho roka svojej existencie. Raz sa mi pri písaní o činnosti AMAVET-u zaplietli písmenka do takejto asociácie s prírodou: „...rozsieva zrnká do kyprej pôdy vedomostí žiakov, študentov...“. Za toto obdobie sme rozsiali veľa zrniek a vyrástlo v AMAVET kluboch po celom Slovensku niekoľko desiatok tisíc detí, z ktorých sú dnes mnohí vo vedúcich pozíciách rôznych úspešných firiem. Základom práce je popularizácia vedy a techniky. Formálne povedané – NeFormálne vzdelávanie. V skutočnosti nejde o nič iné ako o známu školu hrou.

Možno by sa dalo - s pokorou, ale súčasne s dlhoročnou  skúsenosťou - konštatovať, že my vieme ako na to. Vy zas určite viete a poznáte vo svojom okolí ľudí, firmy, inštitúcie, ktorí si uvedomujú, že slová o vedomostnej spoločnosti zostanú len želaním, ak pre to neurobíme každý v rámci svojej kompetencie čo môžeme. A verte, že môžeme všetci. Aj vy, čo čítate tieto riadky. Vaša daň z príjmu ide na všeobecné prerozdelenie štátom. Ak máte len trochu pocit, že o časti z nej chcete rozhodnúť vy sami, urobte tak! O dvoch percentách môžete ROZHODNÚŤ vy sami. Môžete ich poukázať tam, kde cítite, že pomôžu dobrej veci. Ak ste po týchto riadkoch pocítili, že neformálne vzdelávanie je efektívne a má pre mládež význam, podporte školu hrou, podporte AMAVET. http://archiv.amavet.sk/read_post.php?id=1685

Ďakujeme.

Želám vám v roku 2017 len správne rozhodnutia a každý deň úsmev na tvári!

Ján Nemec

 
 
 
 
 
computer_ji_400p

Registrácia do súťaže Junior Internet je spustená!

Blogeri či youtuberi, programátori webových stránok, vývojári mobilných aplikácií, grafickí dizajnéri, ale aj copywriteri a textári! Prišla vaša chvíľa! Asociácia pre mládež, vedu a techniku – AMAVET spustila  registráciu do súťaže JUNIOR INTERNET. Prihlásiť svoje práce môžete do 26.2.2017, 23:59 h.

read more
 
 
 
 
 

Pohár vedy POLARIS 2017

plagat-pohar-vedy

Pripomíname vám prihlasovanie do súťaže Pohár vedy (Science cup) 2017, ktorá je organizovaná Asociáciou malých debrujárov ČR v spolupráci s AMAVET-om. Ukončenie prihlasovania je 15.01.2017.

read more
 
 
 
 
 

Korešpondenčný seminár LaBáK v polčase

So vstupom do nového roku sa priaznivci korešpondenčného seminára LaBáK dostali do druhej polovice súťaže v školskom roku 2016/2017. Riešitelia, ktorí zadávajú výsledky online na web stránku, majú za sebou úspešne ukončené dve súťažné kolá s témami OHEŇ a VODA.

read more
 
 
 
 
 

Neopakovateľná príležitosť navštíviť CERN ešte tohto roku

higgs_event_display

Blahoželania v tomto období sú akoby samozrejmosťou. O to viac Vás poteší, keď si nájdete v pošte poďakovanie. RNDr. Jozef Valenčík sa ešte pred Vianocami zúčastnil poznávacej cesty do svetoznámeho vedecko-výskumného centra v CERN-e so svojou dcérou. V novom roku sme si našli od neho mail:

read more
 
 
 
 
 
crab-nebula-nasa3

Prihlás sa na Beamline for schools v CERN-e

Beamline for schools, je súťaž pre tímy stredoškolákov, ktorí navrhnú vedecký experiment na urýchľovači CERN. Dva víťazné tímy prídu v septembri do CERN-u spraviť pokus. Štvrtý ročník Beamline pre školy je určený pre tímy tvorené aspoň z 5-tich študentov vo veku 16 rokov a s jedným dospelým.

Viac na http://beamline-for-schools.web.cern.ch/

 
 
 
 
 

CERN očami gymnazistky z Prešova

lhc

Vyberáme zo školského webu Gymnázia a ZŠ sv. Mikuláša v Prešove, kde na stránke predmetovej komisie Biológia nás upútal článok Dorotky Oriškovej, ktorý nás, organizátorov v AMAVET-e určite potešil a vás bude možno inšpirovať...

read more
 
 
 
 
milino-jezero
 

UNESCO pamiatky s AMAVET-om

Päť dní plných histórie, zábavy a priezračného Jadranského mora Vám ponúka fantastický výlet do slnkom zaliateho Chorvátska, krajiny, ktorá v sebe ukrýva omnoho viac, ako len príjemné leňošenie na pláži. Navštívte s nami pamiatky UNESCO. Už v týchto mrazivých dňoch sa oplatí myslieť na jarné slnečné lúče. A verte, že v máji vedia príjemne pohladiť, ale ešte nepáliť.

read more
 
 
 
 
 

Škola v prírode netradične

picture-259

Bolo to už veľmi, veľmi dávno, keď som bol v škole v prírode, ale doteraz si zo „základky“ pamätám práve na chvíle strávené počas školy v prírode. Sú nezabudnuteľné. Či to bol pestrý hravý program, ale aj úžasné prostredie prírody. Dnešné deti akoby stále hľadali niečo iné ako majú druhí, túžia po neobyčajných zážitkoch, ktoré ešte od staršej kamarátky, kamaráta nepočuli. Pridajte sa k tým, čo ponúkli svojim žiakom školu v prírode netradične...

read more
 
 
 
 
 

Podporia cieľavedomých študentov!

Máte výnimočne nadaného študenta či študentku, syna, dcéru, vnuka alebo vnučku? Ak talent a nadanie nemôžu naplno rozvíjať z dôvodu nepriaznivej sociálnej situácie, čítajte ďalej! AXA Nadačný fond v Nadácii Pontis vyhlasuje grantovú výzvu pre študentov a žiakov, ktorí sa angažujú v oblasti vedy, výskumu a umenia. Termín uzávierky prijímania žiadostí je 31. január. Viac na: http://www.nadaciapontis.sk/clanok/podporime-cielavedomych-studentov/2104

 
 
 
 
 

Grant na podporu získania zručností

Radi by sme Vám dali do pozornosti ďalší ročník grantového programu Skills to Succeed Nadačného fondu Accenture v Nadácii Pontis, ktorý je zameraný na podporu získavania zručností pre zamestnanie alebo rozbehnutie vlastného biznisu. Maximálna výška grantu je 2 000 EUR, žiadosti prijímame do 16. januára 2017. Formulár žiadosti je potrebné vyplniť elektronicky v systéme Darca.sk.

Viac na: Výzva na predkladanie projektov

 
 
 
 
 

Gesto pre mesto – získajte tisíc eur pre svoj projekt

Raiffeisen banka žije s vami vo vašom meste a pomôže vašim projektom na zlepšenie života nás všetkých. Prihláste svoj projekt online na www.gestopremesto.sk a Raiffeisen banka podporí projekty s najvyšším počtom hlasov finančným darom 1 000 eur. Spomedzi všetkých prihlásených projektov v jednotlivých mestách vyberú v spolupráci s ľuďmi, ktorí sa venujú verejnej činnosti, 5 projektov, za ktoré môže hlasovať verejnosť.

read more
 
 
 
 
 

Jubilejná Presná muška

presna-muska-2

Amavet Technik klub už 10 rokov organizuje v Košiciach streleckú súťaž pod názvom Presná muška. Cieľom súťaže je popularizácia športu – streľby zo vzduchových zbraní pre deti a mládež. Strieľa sa do terčov na vzdialenosť 10 m podľa pravidiel športovej streľby.

read more
 
 
 
 
 

Zrkadlový klam

material-na-pokus

POKUSY V TRIEDE

Pozrite sa do zrkadla: keď si zatvoríte pravé oko, na vašom obraze v zrkadle sa zatvorí ľavé. Zrkadlá vždy vytvárajú obrátený obraz predmetu. Avšak existuje spôsob ako tento obrátený obraz napraviť.

read more