AMAVET - laureát Ceny za vedu a techniku 2018
 
hlavicka_AR_dec2021
 
 
 

EDITORIÁL

 
 

Rozprávka roku 2021

Dnes, v adventnom čase, kedy sa tichúčko blížia Vianoce, vo mne silnie pocit obdarúvania, a to nielen pod rodinný stromček, ale len tak, kde sa naskytne príležitosť. Pre radosť iným i pre radosť svoju. O to viac, keď ide o nemateriálnu podobu darčeka, ale s obrovským „vrecom“ súvislostí! Preto vám ponúkam v poslednom zamyslení sa v roku 2021 skromný darček – myšlienku:

„A ja, napriek  tomu, že som už stará na rozprávky, opäť začínam veriť, že ľudské dobro existuje. A to je asi tou najkrajšou rozprávkou, ktorej sa môžeme stať súčasťou. Za všetky deti ďakujem. A som hrdá na to, že môžem byť čo len malým zrnkom piesku niečoho tak krásneho, ako je dobrovoľnícka práca  AMAVET-u. Šťastný je človek, ktorý dokáže robiť druhých šťastnými.“

Slová jednej z našich vedúcich AMAVET klubov Ľudky Štupálovej ste si mali možnosť už prečítať v našom AMAVET eRevue. Veľkosť a hodnotu jej myšlienky vám v tomto vianočnom čase chcem dať pod váš rodinný, ale aj pracovný stromček! Bez toho, aby som ho obaľoval do zlatistého papiera. Bez toho, aby ste museli čakať na kuriéra. Stačí ho len „skopírovať“ a dávať ďalej...

Jeden z príkladov si môžete prečítať aj v dnešnom newslettri, v článku o projekte Podaj notebook ďalej:

„Ak sa počtom hlasov umiestnime v prvej 30-tke, získame 1000 euro. Za to skompletizujeme ďalších 20 PC a notebookov, ktoré okamžite pocestujú za svojimi novými mladými majiteľmi.  Ak vám je myšlienka len trochu sympatická, zahlasujte za náš projekt Podaj notebook ďalej!“ Link na hlasovanie: priamo na projekt Podaj notebook ďalej!

Želám vám pokojné a pohodové Vianoce a šťastný a veselý vstup do roku 2022!

Ján Nemec

 
 
 
 
 

Ponúkame priestor na rozvíjanie v oblasti IT a digitálnych zručností

IMG_2675

V AMAVET-e pripravujeme spustenie 17. ročníka jedinečnej konferenčnej súťaže JUNIOR INTERNET. Súťažná konferencia je určená žiakom základných a stredných škôl. Súťažiacimi sú individuálni autori alebo tím maximálne troch autorov, ktorí sa aktívne zaujímajú o digitálnu grafiku a dizajn, písanie textov, blog alebo vlog, o tvorbu webových stránok a programovanie aplikácií.

 
 
 
 
 

Rok 2021 očami riaditeľky AMAVET-u

Obrázok1

December uzatvára rok aj v činnosti občianskeho združenia Asociácia pre mládež, vedu a techniku (AMAVET). Líder v neformálnom vzdelávaní detí a mládeže na Slovensku sa skladá z veľkého počtu členov, združených v kluboch po celom Slovensku. Ich činnosť koordinujú piati pracovníci sekretariátu so sídlom v Bratislave na čele s riaditeľkou Ing. Gabrielov Kukolovou. Ako vníma končiaci sa rok 2021?

  • Prosím zhodnoť jednou vetou rok 2021?
 
 
 
 
 

Súťaž autonómnych robotov RoboRAVE 2021

Obrázok4

23. novembra 2021 sa v exteriéri Gymnázia Viliama Paulinyho-Tótha, na Malej hore 3 v Martine konala Súťaž autonómnych robotov RoboRAVE 2021, ktorú organizoval AMAVET klub 549 z Martina s podporou Mesta Martin v spolupráci s Gymnáziom VPT a Informačným centrom mladých. Bola to súťaž v kategórii „Racing“ – programovo riadení roboti, postavení z LEGO stavebníc.

 
 
 
 
 

Hlasujte! GRANT Nadácie Penta spustili

Divin-Janko

Poznáte to určite tiež. Ak na vás ten istý človek vyskakuje z TV, rozhlasu, z každého printového média aj zo sociálnych sietí, celkom prirodzene vám začne liezť jeho všadeprítomnosť na nervy. Silnejšie povahy dotyčného okamžite filtrujú.

Uvedomujem si, že úplne rovnako je to aj s témami. Práve preto nebol článok o notebookoch v tomto čísle AMAVET revue vôbec v pláne. A nakoniec predsa. Pretože... je to dôležité!

Viac ako pred mesiacom dobrá duša menom Katarína, ktorá AMAVET-u už nie raz výdatne pomohla, opäť zasiahla. Prihlásila náš projekt do grantu Nadácie Penta. A!? Dostali sme sa medzi 96 projektov, ktoré majú šancu zabojovať o dotáciu.

Je to super, ale...! Teraz potrebujeme výdatnú pomoc. Preto Vás prosíme o podporu.

 
 
 
 
 

Deň otvorených dverí FIIT 2021 virtuálne

dod_2021-12-10

Fakulta informatiky a informačných technológií STU v Bratislave, hlavný parter súťažnej konferencie JUNIOR INTERNET AMAVET, si pre študentov stredných škôl, ako aj iných záujemcov o bakalárske štúdium v akademickom roku 2022/23 pripravila virtuálny Deň otvorených dverí. Bude konať 10. decembra 2021, medzi 14.00  až 16.00 hodinou.

 
 
 
 
 

Predsedníctvo AMAVET-u sa posilnilo

IMG_5590

V tomto roku na Valnom zhromaždení AMAVET-u posilnila Predsedníctvo občianskeho združenia Asociácia pre mládež, vedu a techniku Mgr. Mária Babinčáková. Členovia ju zvolili za jeho štvrtú členku. S akou ambíciou prijíma členstvo v riadiacom orgáne združenia?

read more
 
 
 
 
 

Pošli svoj pozdrav do vesmíru

VesmirnaPosta_logo

Žiaci, študenti, mladí profesionáli a všetci vesmírni nadšenci, pozor! Slovenská republika ako prvá v Európe dostala jedinečnú príležitosť odovzdať svoj odkaz vesmíru.

 
 
 
 
 

Modelárska výstava Nitramodel 2021

1

Tak predsa sa to podarilo! 27. ročník Majstrovstiev Slovenskej republiky žiakov v plastovom a papierovom modelárstve pod taktovkou AMAVET klubu 836 sa aj napriek pochybnostiam, či sa vôbec budú konať, konali – 16. októbra 2021. Aktuálna oranžová farba Covid semaforu nám umožnila, aby sme naše úsilie za prísnejších podmienok dotiahli do konca.

read more
 
 
 
 
 

Nadácia ESET otvára grantovú výzvu pre slovenských vedcov

nadacia-eset-logo-1-300x300

Nadácia ESET otvára novú grantovú výzvu v celkovej sume 30 000 eur pre slovenských vedcov s cieľom zvýšiť ich úspešnosť pri podávaní prestížnych grantov Európskej rady pre výskum (ERC).

read more
 
 
 
 
 

Podpora malých inovácií

nadaciaVSElogo

Nadácia Východoslovenská energetika (VSE) vyhlásila výzvu na predkladanie projektov v programe podpora malých inovácií.

Program je určený na podporu realizácie malých pozitívnych zmien, ktoré dokážu zlepšiť život komunít a obyvateľov regiónu východného Slovenska. Projekty musia byť zamerané na uvedenie nových či inovovaných/vylepšených procesov, postupov, služieb, aktivít alebo činností – jednoducho musia mať inovatívny charakter a merateľné ciele.

read more
 
 
 
 
 

Aktivity AMAVET-u boli podporené z dotácie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR "Programy pre mládež 2014 - 2021, ktorú administruje IUVENTA - Slovenský inštitút mládeže.