AMAVET - laureát Ceny za vedu a techniku 2018
 
12
 

EDITORIÁL

Zvýšené obrátky

Finišujeme. Pred Vianocami asi všetci. Aj dnešné úvodné slovo nášho elektronického časopisu chytám za chvost, ako posledný mesiac v roku, my všetci. Jedno však viem veľmi rýchlo napísať a vyznať vám, našim čitateľom, úprimné poďakovanie za priazeň, za povzbudivé slová počas celého roka pri napĺňaní zmyslu našej práce - pri popularizácii vedy a techniky medzi žiakmi základných a stredných škôl.

Želám vám, aby ste v tomto mesiaci včas zatiahli ručnú brzdu, znížili pracovné obrátky, zasadli za stôl pohody s osobami, ktorí sú vám najbližší a darovali si lásku.

Pohodové Vianoce 2018!

Ján Nemec

 
 
 
 
ji280_jpg
 

JUNIOR INTERNET AMAVET 2019 – 14. ročník

14. ročník konferencie Junior Internet sa uskutoční 5. - 6. apríla 2019 v priestoroch FIIT STU v Bratislave. Prihlasovanie spustíme 1.1.2019, sledujte nás na www.juniorinternet.sk.

read more
 
 
 
 
 

Centrum ďalšieho vzdelávania vedátorov

logo CVV

Záujemcov o lektorovanie vo vašom regióne stále vítame a opäť prinášame informácie o projekte. Od začiatku projektu 1. apríla tohto roka sme vyškolili 98 lektorov a 731 žiakov. Pridajte sa k nám. V januári pripravujeme školenie lektorov v jednotlivých regiónoch. To je aj informácia pre tých, ktorí sa s nami spojili a chcú sa stať lektormi. Tešíme sa na spoluprácu.

read more
 
 
 
 
 

RoboRAVE Slovensko 2018

RoboRAVE_2018_tim_VV

V dňoch 18. a 19. októbra 2018 sa na pôde Žilinskej univerzity v Žiline konal štvrtý ročník celoslovenského kola obľúbenej súťaže v robotike pod názvom RoboRAVE Slovensko 2018. Organizátormi súťaže sú členovia  AMAVET klubu  549 z Martina v spolupráci s Informačným centrom mladých  a Žilinskou Univerzitou. Aj v tomto roku mohla byť zrealizovaná vďaka finančnej podpore sponzorov, najmä od spoločnosti MATADOR Group.

read more
 
 
 
 
 

SRDCE NA DLANI 2018 s AMAVET-om

IMG-20181206-WA0005

„Srdce na dlani“ je ocenenie Bratislavského dobrovoľníckeho centra, ktoré smeruje k zvýšeniu statusu dobrovoľníctva a k jeho rozvoju. Ocenenie sa udeľuje pri príležitosti Medzinárodného dňa dobrovoľníkov 5. decembra a Medzinárodného dňa koordinátorov dobrovoľníkov 5. novembra. V tomto roku sa slávnostné oceňovanie konalo 4. decembra v Bratislave a nechýbal na ňom ani AMAVET.

read more
 
 
 
 
 

Noc výskumníkov pokračovala s AMAVET-om v Piešťanoch

piestany3

Pozvanie medzi 200 žiakov do priestorov krásnej budovy Elektrárne Piešťany? Takáto pozvánka sa neodmieta! 20. novembra 2018 sme v spolupráci zo Strednou odbornou školou v Hlohovci pripravili pre žiakov II. stupňa základných škôl interaktívne stánky plné fyzikálno-chemických javov a energie, konal sa tam totiž follow - up Noci výskumníkov 2018.

read more
 
 
 
 
 

Misia Mars 2

20181212_093305

Tím AMAVET klubu 964 pri Gymnáziu Cyrila Daxnera z Vranova nad Topľou sa dňa 12.12.2018 zúčastnil finálového kola v auditóriu informačného centra Energoland Mochovce. Z celého Slovenska bolo na finále pozvaných pät tímov. Na podujatí vystúpili aj renomovaní slovenskí vesmírni bádatelia: astrobiologička Michaela Musilová v živom prenose z marťanskej misie na Havaji, Matej Poliaček, účastník simulovanej misie na Mesiac ESA – LEARN Mission a Rover team s ukážkou mobilného štvorkolesového robota Androveru 2.

read more
 
 
 
 
 

ANJELI AMAVET-u DEŤOM

Predvianočné obdobie adventu je už tradične spomienkou na tých, ktorí k svojmu úsmevu do života potrebujú vdýchnuť pocit dobra od druhých. Dávame im pocítiť, že nie sú so svojimi problémami, či už zdravotnými, alebo existenčnými, sami. V AMAVET-e napĺňame ich potreby počas celého roka a najmä počas letných prázdnin, kedy sa za podpory našich ANJELOV, rôznych donorov a partnerov, deti zúčastňujú v tábore pri mori na Makarskej riviére. Týmto sa chceme všetkých našim ANJELOM srdečne poďakovať za rok 2018. Bližšie v priloženej Záverečnej správe Anjeli deťom. Okrem uvedených partnerov ďakujeme aj Nadácii vzdelanie a zdravie, Nadácii Volkswagen a mnohým anonymným jednotlivcom, ktorí sú tak skromní, že si nezakladajú na zverejnení. Rovnako si želáme aj do budúceho roka, aby pod pomyselný vianočný stromček sme dostali veľký balík prísľubov od ľudí, firiem, spoločností, ktorí sa chcú aj v roku 2019 stať našimi ANJELMI. Veď takých príbehov ako vám pripájame do prílohy je neúrekom.

ĎAKUJEME!

 
 
 
 
chorvatsko_2
 

Škola v prírode v Chorvátsku

S AMAVET-om už 13 rokov

Asociácia pre mládež, vedu a techniku už 13 rokov umožňuje žiakom a učiteľom vycestovať do Baško Polje za nezabudnuteľnou Školou v prírode. Budúcoročné podujatia sa plánujú najlepšie paradoxne v čase, kedy udreli prvé mrazy. Dovoľujem si predstaviť Vám náš program Školy v prírode a bezkonkurenčnú cenovú ponuku pobytov.

read more
 
 
 
 
 

Zážitok, ktorý vás môže inšpirovať

Ak ste sa doteraz ešte neodhodlali svojim žiakom alebo sebe rozšíriť vedomosti o bádateľských aktivitách vo vede a technike návštevou Európskeho laboratória pre časticovú fyziku – CERN, dávame vám do pozornosti jeden z mailov, ktorý dostal v týchto dňoch náš nový koordinátor poznávacích podujatí Mgr. Lukáš Procháska, PhD.:

read more
 
 
 
 
 

Regionálny turnaj FIRST LEGO League s AMAVET-om

DSC_0312

Na základe dohody o spolupráci s občianskym združením FLL Slovensko a AMAVET-om bol klub AMAVET 937, so sídlom pri SŠ Kremnička, poverený zorganizovať regionálny turnaj FIRST LEGO League (FLL). Je to najväčšia robotická súťaž pre mládež na svete, ktorej sa zúčastňuje viac ako 200 tisíc detí približne z 80 krajín sveta. Na Slovensku to bol už 11. ročník.

read more
 
 
 
 
 

Nitrianski modelári z AMAVET-u sú svetoví

Modelárska súťaž Scale Model World 2018

Aj v roku 2018 sa vďaka podpore mesta Nitry a sponzorom mohli ôsmi členovia AMAVET klubu 836, modelárskeho klubu Zobor, zúčastniť na najväčšej a najprestížnejšej súťaži a výstave plastových modelárov na svete Scale Model World v anglickom meste Telford.

read more
 
 
 
 
 

Aktivity AMAVET klubu z Modry

V krátkosti by som Vám chcela priblížiť ako sme programovo zvládli naše akcie AMAVET klubu č. 944 Impulz počas celého roka 2018. Keďže na akcie sa pripravujeme už rok dopredu, snažíme sa svedomito plánovať.

read more
 
 
 
 
 

Murgašové dni vysielali opäť vlny k J. Murgašovi

V dňoch 18.-19.októbra 2018 počas Murgašových dní na Súkromnom gymnáziu v Lučenci sme napĺňali Murgašov odkaz: „Keď má človek  silnú vôľu a chuť do práce, nemôže ho znechutiť žiadna prekážka“. Chuť do práce a radosť z objavovaného nechýbala ani fyzikárom z rôznych miest Slovenska.

read more
 
 
 
 
 

Aktivity AMAVET-u boli podporené z dotácie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR "Programy pre mládež 2014 - 2020, ktorú administruje IUVENTA - Slovenský inštitút mládeže.