27 rokov pomáhame mladým uspieť vo vede a technike
 
hlavicka_AR_12_2017
 

EDITORIÁL

OBDAROVÁVANIE

Darčeky. Balíčky prekvapení. Oceňovania roka. Filantropia a charitatívne výzvy... Jednoducho DOBRO cítiť v týchto dňoch zo všetkých strán. Rezonuje v médiách viac ako po iné dni v roku. Bez pohľadu na kalendár cítiť prichádzajúce Vianoce a záver roka...

V písaní ma prerušila správička, sms-ka... nečakaný darček, vyriešil mi zdanlivo neriešiteľné! Ťažko mi je dokázať vám v krátkom úvodníčku autentickosť môjho tvrdenia, ale verte mi, že mi to prišlo práve teraz. Žeby energia, ktorú chcem dodať týmito riadkami vám, našim čitateľom, sa mi vrátila ako príjemný bumerang?... Zoskupujem myšlienky spred desiatich minút...

Chcel som vám povedať, aby sme si vzájomne robili „VIANOCE“ jeden druhému každý deň v roku, nečakajme až na jeho koniec! Niekedy stačí milé slovko ďakujem, prepáčte alebo len milý úsmev, len tak. Hodnota darčeka nie je v jeho veľkosti alebo cene. Stačí drobnosť, ale musí prísť v pravej chvíli. Tá je aj vtedy, keď to ten druhý nečaká.

Mám pre vás ešte jednu pragmatickú drobnú radu. Obdarujte aj sami seba. Sledujte vo vašich regiónoch rôzne výzvy na podporu vo forme grantov. Verte mi, na sekretariáte AMAVET-u je to naša pravidelná pracovná náplň, ktorá sa vypláca. Bez podpory rôznych nadácii a filantropov by sme nemohli zorganizovať napríklad v tomto roku veľmi úspešné podujatia a súťaže, ktoré prebúdzajú medzi žiakmi a študentami tvorivého ducha pri rozvoji vedy a techniky na Slovensku. Napríklad teraz je aktuálna výzva Bratislavského samosprávneho kraja na podporu mládeže a športu pre rok 2018 s termínom podania žiadostí do 18. 12. 2017. Aj menšie mestá majú vo svojom „Všeobecnom záväznom nariadení“ kapitolu na podporu podobných aktivít, kde mládež a vzdelávanie majú prioritu. Sledujte, prihlasujte svoje aktivity a obdarujte sa!

My sa vás tiež chystáme obdariť s ponukou letných vzdelávacích pobytov v našom kempe pri mori. Sledujte nás, náš www.amavet.sk a budeme sa spoločne usmievať, pretože za 27 rokov činnosti AMAVET-u môžeme s hrdosťou konštatovať, že Asociácia pre mládež, vedu a techniku je živnou pôdou na objavovanie talentov.

Príjemné čítanie a nezabudnite obdarovať svojich spolupracovníkov napríklad s týmto vydaním AMAVET eRevue.

Ján Nemec

 
 
 
 
baner
 

INŠPIRÁCIU NÁJDETE NA JUNIOR INTERNETE

AMAVET otvoril registráciu na 13. ročník súťaže

Zbystrite pozornosť mladí blogeri, či youtuberi, programátori webových stránok, vývojári mobilných aplikácií, grafickí dizajnéri, ale aj copywriteri a textári! Máte šancu stať sa internetovou osobnosťou. Príďte sa inšpirovať na Junior Internet. Napríklad Ondrej Vrábel prišiel súťažiť ešte ako 13-násť ročný a zvíťazil. Po dvoch rokoch - na začiatku tohto roka – sa stal so svojimi Pinf Hrami dokonca najmladším laureátom Krištáľového krídla v jeho dvadsať ročnej histórii. „Ja som Pinf Hry zoskupil do jednej podoby len kvôli JUNIOR INTERNETU. Dostal som informáciu o vašej súťaži od profesorky na gymnáziu, spolu sme vyplnili prihlášku a čakali sme.“ Slová, vtedy 13 ročného, Ondreja Vrábela sú dôkazom, že na začiatku budúcich úspechov žiakov stoja ich učitelia. Milí pedagógovia, sme presvedčení, že využijete túto príležitosť a dáte podnet a impulz svojim žiakom, aby sa súťaže, ktorá svojim obsahom je veľmi blízka súčasnej mladej generácii, zúčastnili a reprezentovali Vašu školu a vzdelávací proces.

read more
 
 
 
 
 

Pamätný list sv. Gorazda pre členov AMAVET-u

6

Pri príležitosti Medzinárodného dňa študentstva ocenila štátna tajomníčka Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR Oľga Nachtmannová úspešných žiakov a študentov Pamätným listom sv. Gorazda za vynikajúce výsledky v oblasti vedy, robotiky, športu či tanca v roku 2017. Nechýbal pri tom ani AMAVET.

read more
 
 
 
 
 

Vrátime Slovensku to, čo nám dalo? (rečnícka otázka na konci príhovoru za študentov...)

8

Pre študentov Mirku, Peťa a Sama sa piatkový deň 24. novembra začal v skorých ranných hodinách. Cieľ: prevzatie Pamätného listu sv. Gorazda.

read more
 
 
 
 
 

Nová súťaž CERN-u „Častice pre Vás - Particles4U“

Viete, že žijeme vo svete plnom častíc? Ak áno, je tu pre učiteľov základných a stredných škôl a ich žiakov nová súťaž “Častice pre Vás” - „Particles4U“.

read more
 
 
 
 
 

Cesta za vedou – CERN z pohľadu Alexandry

IMG_4250

V dňoch 11. - 15. októbra 2017 sa žiaci nášho gymnázia zúčastnili na poznávacej ceste do Švajčiarska. Hlavným cieľom bola návšteva Európskej organizácie pre jadrový výskum - CERN (European Organization for Nuclear Research), nachádzajúcej sa na švajčiarsko-francúzskej hranici, neďaleko mesta Ženeva. Tu sú moje spomienky.

read more
 
 
 
 
 

CESTA ZA VEDOU – CERN z pohľadu Denisa

IMG_4240

Naša cesta začala 11. októbra pred budovou školy. Vynoril sa pred nami autobus s poznávacím menom "Mimi". Príjemný komický názov. Už vtedy sme vedeli, že pôjde o hodnotný zážitok. Cesta bola dlhá, ale príjemná. Ráno sme sa ocitli vo Švajčiarsku. Popravde, už za hranicami Slovenska to bola iná krajina, ale až keď sme vstúpili do Švajčiarska, tak sme videli, že čo znamená mať rád svoju krajinu. Pán sprievodca bol milý. Niekedy sme ho počúvali, niekedy nie, pretože po „ťažkej" noci to nie je práve najľahšie. Niektorí spolužiaci  mali problém sa poskladať na sedadle, ale dalo sa to. 

read more
 
 
 
 
WP_20171112_13_37_35_Pro
 

Svetová modelárska súťaž „Scale Model World 2017“

Úspech nitrianskych  modelárov

Vďaka podpore Mesta Nitra a sponzorov sa aj tento raz mohli členovia AMAVET klubu 836, Modelárskeho klubu Zobor, zúčastniť na najväčšej a najprestížnejšej súťaži a výstave plastových modelárov na svete Scale Model World 2017 v anglickom meste Telford.

read more
 
 
 
 
 

Ocenili najlepších stredoškolákov Košického kraja

Pri príležitosti Medzinárodného dňa študentstva ocenili najúspešnejších študentov zo škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti Košického samosprávneho kraja. Symbolické ocenenie prevzalo 22 jednotlivcov a štyri kolektívy.

more
 
 
 
 
 
AKTIVITY KLUBOV
Pod pokrievku činností z 56-tich klubov z celého Slovenska sa pozrieme v nasledujúcich článkoch.
 
 
 
 
 

Pohľad účastníkov na Festival vedy a techniky AMAVET 2017

Po úspešne absolvovanom krajskom kole Festivalu vedy a techniky AMAVET sme sa všetky autorky projektu Bubleology zúčastnili v novembri  celoslovenského kola Festivalu vedy a techniky Amavet. Okrem nás: Juliána Dovalová, Barbara Birošová a Lucia Zajacová sa z nášho klubu súťaže zúčastnil aj náš mladší kolega Viliam Kubičár s prácou Magnetizmus.

read more
 
 
 
 
 

Malá technická olympiáda

DSCN3372

Dnešná doba praje viac počítačovým typom detí, ale  nie vždy  vedia svoje vedomosti aj správne použiť. Preto sa členovia AMAVET klubu 969 zo ZŠ s MŠ Rabčice rozhodli zorganizovať už piatu zábavnú regionálnu súťaž v tomto roku a to Malú technickú olympiádu.

read more
 
 
 
 
 

8. Murgašove dni v Lučenci

AMAVET klub 894 v Lučenci bol spoluorganizátorom už 8. ročníka Murgašových dní. V tomto roku v októbri boli zamerané na vzťahy medzi predmetmi fyzika, biológia a chémia.

read more
 
 
 
 
 

Energoinfo 2017

DSC_0203

Získavanie najnovších informácií k tematike šetrenia energií pri jej používaní v domácnostiach, priemysle a v ďalších oblastiach nášho života, to sú témy, na ktoré sa zamerala vedecko-technická konferencia  „Energoinfo 2017“.

read more
 
 
 
 
 

Letný detský tábor s prívlastkom Veda na dosah

pozorovanie slnka

Spomienka na leto

Prázdniny sú priestorom na realizáciu voľno časových aktivít, predstáv a snov. Centrum voľného času (CVČ) v Partizánskom ponúka v tomto období rodičom možnosť umiestniť svoje deti v prímestskom letnom tábore, v ktorom môžu zmysluplne využívať čas, kedy ich rodičia sú v zamestnaní. Tento rok prvý turnus mal inú podobu.

read more
 
 
 
 
 

V sklade kečupu

priprava_robota

Udialo sa to v sobotu 22.4.2017. Členovia krúžku elektroniky a robotiky z AMAVET klubu 808 vycestovali do Bratislavy na 17. ročník medzinárodnej súťaže robotov, ktorá sa konala na Fakulte elektrotechniky a informatiky, STU v Mlynskej doline.  Súťaž, ktorá už pravidelne každoročne priťahuje pozornosť  záujemcov o elektroniku a robotiku a nesie meno ISTROBOT.

read more
 
 
 
 
 

Podporia vedecké a výskumné projekty študentov

1

AXA Nadačný fond v Nadácii Pontis vyhlasuje grantovú výzvu pre študentov a žiakov, ktorí sa angažujú v oblasti vedy a výskumu.

read more
 
 
 
 
 

Aktivity AMAVET-u boli podporené z dotácie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR "Programy pre mládež 2014 - 2020, ktorú administruje IUVENTA - Slovenský inštitút mládeže.