26 rokov pomáhame mladým uspieť vo vede a technike
 
hlavicka_ar_12_2016
 

EDITORIÁL

 
 

Koncoročný finiš?!

Sedím pod vianočným stromčekom a dumám, čo som nestihol. Cítim ako z vážneho zamyslenia sa mi na tvár mimovoľne prediera úsmev. Spomenul som si na spolupracovníka, ktorý mi na začiatku decembra napísal do mailu, že zápasí s časom doma aj v práci, preto... Ako mi pani riaditeľka školy vysvetľuje, že tú kávu musí odmietnuť, do Vianoc to nestihne, lebo... Ako ma odbíjajú pri objednávke palivového dreva na chatu, ktorú som si vraj nechal na poslednú chvíľu...

Posledná chvíľa? Tú má za sebou môj príbuzný, ktorého sme nedávno odprevadili na zaslúžený odpočinok! Premárnená chvíľka pri káve? Dajme si ju, keď je na ňu príležitosť! A zápas s časom? Ani pri najlepšej fantázii si takýto súboj neviem predstaviť!

„Vianoce to je drina...“, ozýva sa aktuálne za mojim chrbtom, keď sa na klávesnici krátko zamýšľam nad zabijakom zdravia. Volá sa krátko – STRES, ale zabíja tvrdo a často aj rýchlo. Zabrzdíme, zvoľníme tempo. Po Vianociach 2016 budú aj Vianoce 2017, 2018, ... Usmejme sa na seba ešte pred tým, kým si sadneme pod vianočný stromček!

Ján Nemec

 
 
 
 
 

SCIENCE TALKS 2016

Trinásty ročník Týždňa vedy a techniky na Slovensku so sebou priniesol ďalšie kolo úspešného podujatia Science Talks, organizovaného Slovenskými elektrárňami v spolupráci s Asociáciou pre mládež, vedu a techniku (AMAVET). Science Talks je podujatie určené učiteľom a žiakom stredných škôl, ktorí sa zúčastňujú Festivalu vedy a techniky AMAVET, a jeho cieľom je inšpirovať, motivovať a priniesť mladým pozitívne príklady zo sveta vedy, výskumu a vývoja nových technológií.

read more
 
 
 
 
 

Misia Mars 2016 v AMAVET klube 964

Na začiatku októbra vyhlásili Slovenské elektrárne v spolupráci so Slovenskou organizáciou pre vesmírne aktivity (SOSA) súťaž Misia Mars volá študentov! Úlohou prihlásených študentov alebo študentských tímov bolo vytvoriť projekt vedecko-technického experimentu, ktorý uskutoční medzinárodný kolektív pod vedením slovenskej vedkyne Michaely Musilovej počas pobytu na simulovanej marťanskej púštnej stanici v USA v januári 2017.

read more
 
misia-mars-nodate-948x259
 
 
 
 

Prezident republiky v Asociácii pre mládež, vedu a techniku

Posledný novembrový deň sme na našej škole privítali vzácnu návštevu - prezidenta Slovenskej republiky Andreja Kisku. Okrem rokovaní v meste sa prišiel pozrieť aj na našu školu, štátne Gymnázium vo Vranove nad Topľou. Prezrel si priestory a práce žiakov. Pre túto vzácnu návštevu si aj študenti z nášho klubu AMAVET číslo 964 pripravili prezentáciu svojich prác a úspechov. Pán prezident ocenil snahu našich študentov a podrobne sa zaujímal o ich prácu. Dal si vysvetliť a ukázať robotickú ruku. Na záver sme si urobili spoločnú fotku za všetkých členov nášho klubu a zúčastnili sme sa krátkej besedy.

Ing. Ján Motešický, vedúci klubu AMAVET č. 964

 
amavet964-kiska
 
 
 
 

Elektronika v zápalkovej škatuľke

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Vplyv elektroniky cítime na každom rohu - v škole, v práci, doma. Elektronika je súčasťou každodenného života v mnohých podobách ako sú pokladne v obchodoch, kávovar v práci alebo mobilný telefón, ktorý je neoddeliteľnou súčasťou nášho života. 

read more
 
 
 
 
 

Prvýkrát na Festivale vedy a techniky AMAVET

Na začiatku novembra sme sa prvýkrát zúčastnili národného finále Festivalu vedy a techniky AMAVET v bratislavskej Inchebe. Na finále sa nám podarilo dostať po úspešnom krajskom kole. Bol to pre nás veľký úspech prebojovať sa až tam.

read more
 
 
 
 
 

Prihláste sa na Pohár vedy POLARIS 2017

Asociácia malých debrujárov Českej republiky organizuje ďalší ročník obľúbenej súťaže Pohár vedy.

Do 6. ročníka s podtitulom  POLARIS 2017 sa môžete prihlásiť najneskôr  15. januára 2017.

Súťažiace tímy riešia v štyroch kolách zábavné úlohy, bádajú nad problémami a robia pokusy. Najlepšie tímy postupujú do medzinárodného finále, ktoré sa uskutoční od 16. do 18. júna 2017 v Českej republike v Nymburku.

Do súťaže sa môžu zapojiť materské školy, žiaci prvého a druhého stupňa základných škôl a študenti stredných škôl.

Propozície súťaže, prihlasovací formulár a ďalšie informácie nájdete na  www.poharvedy.eu.

 
 
 
 
 

Cena primátora Nitry aj pre žiakov AMAVET-u

foto2

Cena primátora Nitry 2016 je už minulosťou, ale peknou. Tradične sa konala v základnej škole na Nábreží mládeže a ako vždy dorazilo veľa ľudí a ešte väčší kopec plastových modelov. Padol rekord – súťažilo viac ako 800 modelov vrátane „papierákov“.

read more
 
 
 
 
 

Splnený sen nitrianskych modelárov

Celosvetová súťaž plastových modelárov v anglickom Telforde

Telford a Scale Model World je pojmom v plastikovom modelárstve. Tento rok sa ho zúčastnila aj výprava nášho AMAVET klubu 836, Nitra spolu s ďalšími modelármi zo Slovenska združenými v IPMS Slovakia. Snom každého modelára je účasť na „majstrovstvách sveta“ v Telford-e.

read more
 
 
 
 
 
p1410377

Festival hier a zábavy – HRAVENISKO 2016

Už po siedmykrát sa Základná škola Jozefa Urbana na Jenisejskej ulici v Košiciach premenila na čarovný svet hier a hračiek. 19. a 20. novembra sa konal obľúbený Festival hier a zábavy pre deti a dospelých pod názvom Hravenisko. Nechýbal tam ani AMAVET, v zastúpení klubu 959 SOVA z Bratislavy.

read more
 
 
 
 
 

Interaktívna výstava Vedecká hračka v Cejkove

img_1981

Pri motivácii detí k záujmu o vedu a techniku sa snažíme, aby sme deti vzdelávali nielen z učebníc, ale aj hrou. Chceme, aby chápali princípy fyzikálnych javov a zákonov, preto sme im umožnili, aby sa stretli s vedou hravou formou a hrou rozvíjali svoje technické zručnosti.

read more
 
 
 
 
 

S’Cool LAB Summer CAMP v CERN-e

S’Cool LAB sa zaoberá výskumom v oblasti vzdelávania molekulárnej fyziky pre študentov stredných škôl vo vedeckom Centre jadrového výskumu v Európe – CERN. Celoročne organizujú praktické cvičenia pre školy z celého sveta, priamo v laboratóriu, vytvorenom špeciálne na výuku fyziky. Študenti tak majú možnosť spoznať fyziku zábavnou formou.

read more
 
 
 
 
 

Lákajú nás Geminídy

S príchodom zimy prichádza na vesmírne javisko jeden z najpravidelnejších meteorických rojov – Geminídy. Vyznačujú sa veľkou početnosťou preletov v dobe maxima, viac ako 130 meteoritov za hodinu. Na rozdiel od iných rojov má ich svetelná stopa zelenkavú farbu. Ako napovedá ich pomenovanie, prilietajú k nám zo súhviezdia Gemini-Blíženci.

read more
 
 
 
 
 

A točí sa...

zaver

POKUSY V TRIEDE

Róbert mimoriadne obľubuje pokusy, ktoré zahŕňajú nezvyčajné efekty. Klamy všetkého druhu sú jeho špecialitou, tento pokus obsahuje niektoré z jeho obľúbených. Myslíme si, že sa ti tiež bude páčiť. Navyše je veľmi jednoduchý na realizáciu.

read more