26 rokov pomáhame mladým uspieť vo vede a technike
 
hlavicka_ar_10_2016
 

EDITORIÁL

Namiesto Editoriálu... Výzva na registráciu projektov FVaT

Milí pedagógovia, ctitelia školy hrou,

do vášho naplneného času, stráveného vyučovaním zverených žiakov a študentov, sa snažíme preniknúť touto pripomínajúcou informáciou.

Festival vedy a techniky AMAVET, ktorého finále aj tohto roku patrí medzi hlavné podujatia Týždňa vedy a techniky na Slovensku, sa blíži rýchlejšie ako jesenné opadávanie listov stromov. V týchto dňoch sa uzatvárajú registrácie súťažných projektov ešte v krajoch Bratislava, Trenčín, Žilina a Banská Bystrica. Nahliadnite z tohto pohľadu do svojich tried a pomknite tých nadanejších žiakov, študentov a prihláste ich práce do základného, krajského kola Festivalu vedy a techniky AMAVET. Niet prečo váhať, naše devätnásťročné skúsenosti s organizovaním najstaršej súťaže, ktorá hravou formou podporuje rozvoj talentu našich ratolestí, nám potvrdzujú, že už len účasť na krajských kolách je pre deti silnou motiváciou zlepšovať aj svoje školské výsledky. Nehovoriac o tých najúspešnejších, ktorí postúpili zo slovenského finále aj na rôzne svetové súťaže a v úspechoch pokračujú na rôznych univerzitách sveta. To je skutočná realita. Nedávno, na Európskej noci výskumníkov, sme dostali od vašich kolegov odpovede s pomyselným otáznikom. Vraj si myslia, že je to náročná súťaž(?). Ako príklad sme im uviedli minuloročných dvanásťročných školákov s jednoduchým projektom „Včielky volajú o pomoc“, ktorí dostali na celoslovenskom finále až dve ocenenia. Preto neváhajte a prihláste ešte včas školákov, do ktorých vkladáte každý deň kus svojej energie, aby ste ju zúročili aj trblietavým šťastným úsmevom detí a aby pocítili svoju malinkú dôležitosť pred múdrymi hodnotiteľmi.

Na záver už len prehľadná tabuľka termínov a tešíme sa na vašu účasť so svojimi zverencami.

KRAJSKÉ KOLÁ SÚŤAŽE

Kraj

Dátum ukončenia registrácie

Dátum konania

Mesto

Bratislavský a Trnavský kraj

14.10.2016 o 23:59 hod.

21.10.2016

Bratislava

Žilinský kraj

14.10.2016 o 23:59 hod.

21.10.2016

Žilina

Banskobystrický kraj

14.10.2016 o 23:59 hod.

21.10.2016

Banská Bystrica

Nitriansky kraj už zorganizoval prezentáciu projektov v piatok 7. októbra na SOŠ Polytechnickej v Nitre. Košický a Prešovský kraj ukončili prezentáciu projektov 6. októbra a Trenčiansky kraj 7. októbra. Ak ste sa neprihlásili, pozývame vás prísť načerpať inšpiráciu na budúci rok. V Košiciach 13. októbra na Univerzite Pavla Jozefa Šafárika a v Partizánskom 14. októbra v budove Mestskej umeleckej agentúry.

CELOŠTÁTNE FINÁLE SÚŤAŽE

Festival vedy a techniky AMAVET 10. – 12. 11. 2016, Bratislava

Info: www.festivalvedy.sk

Ján Nemec

 
 
 
 
 

EUCYS a AMAVET

Talentovaní študenti prezentovali Slovensko v Bruseli

Súťaž Európskej únie pre mladých vedcov do 20 rokov EUCYS (The European Union Contest for Young Scientists) je určená pre študentov stredných škôl, ktorí dosiahli maximálne 20 rokov. Finále Slovenského národného kola sa uskutočňuje na Festivale vedy a techniky AMAVET formou verejnej prezentácie výsledkov práce v podobe posterových prezentácií v novembri počas Týždňa vedy a techniky na Slovensku. Obhajoba súťažných projektov prebieha prostredníctvom rozhovoru riešiteľov projektov s jednotlivými členmi odbornej hodnotiacej komisie. Víťazí národnej súťaže sú nominovaní na európske finále EUCYS, kde sa zúčastňujú autori maximálne troch najlepších študentských projektov. Ďalší výhercovia Slovenského národného kola EUCYS - Festivalu vedy a techniky AMAVET sú odmenení špeciálnymi cenami – účasťou na ďalších medzinárodných podujatiach, určených pre nádejných mladých vedcov ako sú napríklad Medzinárodné fórum mladých vedcov v Londýne, Medzinárodný týždeň výskumu vo Švajčiarsku, letné školy vedy, partnerské súťaže a podobne. Víťazi minuloročného Festivalu vedy a techniky AMAVET sa zúčastnili na súťaži EUCYS 2016 v septembri. Slovenskú republiku reprezentovali Bálint Czíferi a Dominik Aschengeschwandtner s projektom „Aplikácia priamej konduktometrie pri stanovení alkylamínov“ a Erik Szabó a Daniel Krchňák s projektom „Aplikácia éterických olejov na patogénne baktérie“. Vedúcim slovenskej výpravy v Bruseli bol doc. Ing. Jozef Ristvej, PhD., predseda Asociácie pre mládež, vedu a techniku – AMAVET.

read more
 
 
 
 
 

Zúčastnite sa Cesty za vedou – navštívte „TOVÁREŇ na SNY“!

Na atraktívnu cestu do CERN-u je voľných ešte 20 miest...

Len za 165 eur navštívite nielen CERN v Ženeve, ale aj najväčšie riečne vodopády v Európe – Rýnske vodopády vo švajčiarskom mestečku Schaffhausen, čokoládovňu Cailler a syrárne Gruyére. Špecifickú neopakovateľnú atmosféru zažijete na Vianočných trhoch v Berne. Pri návšteve Technoramy vo Winterthure, v interaktívnom múzeu s fyzikálnymi pokusmi si ich môžete vyskúšať aj vy.

Využite termín ešte pred vianočnými prázdninami: 17. – 21. decembra 2016.

read more
 
 
 
 
 

Beamline for schools 2017

Prihláste sa na súťaž organizovanú CERN-om

CERN ponúka stredoškolským študentom z celého sveta možnosť vytvoriť a uskutočniť vlastný vedecký experiment priamo na urýchľovači v CERN-e. Je lepšia cesta na učenie sa fyziky? Teraz, vo štvrtom roku súťaže, je možné prihlásiť tím najmenej piatich študentov starších ako 16 rokov s aspoň jedným dospelým vedúcim alebo “trénerom”.

read more
 
 
 
 
 

Myslieť, vytvoriť, inovovať

dsc_0818

Vedecký veľtrh rozšíril motivačné podujatia na podporu vedy

Začiatok školského roka bol podnetom aj na zorganizovanie prvého ročníka zábavnej interaktívnej akcie pod názvom „Vedecký veľtrh“. Po dobrých skúsenostiach s jeho organizovaním v Česku sa uskutočnil 1. ročník 14. septembra v Bratislave, na námestí M.R.Štefánika, v srdci obchodného a turistického ruchu Eurovea s veľkým množstvom návštevníkov. Organizátori Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR, Fakulta matematiky, fyziky a informatiky UK a nezisková organizácia Omniveda chceli umožniť učiteľom priviesť svojich žiakov na motivačnú výučbovú akciu. Pre deti a mládež pripravili celodenný zábavný program z rôznych oblasti vedy a výskumu, ktoré prezentovalo viac ako 50 organizácii formálneho aj neformálneho vzdelávania interaktívnou formou. Najväčší výstavný stánok mala Asociácia pre mládež, vedu a techniku – AMAVET, kde sa prezentovala malá vzorka z klubov z celého Slovenska s vedeckými hrami, experimentami a praktickými ukážkami.

read more
 
 
 
 
 

MISIA MARS

Slovenské elektrárne v spolupráci so Slovenskou organizáciou pre vesmírne aktivity (SOSA) vyhlasujú prvý ročník súťaže pre stredoškolských a vysokoškolských študentov pod názvom „Misia Mars.“ Cieľom súťaže je povzbudiť u študentov záujem o vedu a techniku. Súťaž je určená pre jednotlivcov stredoškolákov, tímy zložené zo stredoškolských alebo zo stredoškolských a vysokoškolských študentov. Úlohou súťažiacich študentov je vytvoriť projekt vedecko-technického experimentu, ktorý následne medzinárodný tím pod vedením slovenskej astrobiologičky Michaely Musilovej zrealizuje počas pobytu na simulovanej marťanskej púštnej stanici v USA v januári 2017.

read more
 
 
 
 
 

Pohár vedy 2017 POLARIS a obhliadnutie sa za minulým ročníkom

plagat-pohar-vedy

Aj v tomto roku začína Asociácia malých debrujárov Českej republiky pripravovať v spolupráci so slovenským AMAVET-om nový ročník Pohára vedy s názvom POLARIS. Súťaž bude prebiehať v podobnom duchu ako minulé ročníky, len sa mierne obmení organizačný štáb, čo však harmonogram veľmi neovplyvní.

Plagát budúceho ročníka je už v obehu.

read more
 
 
 
 
 

Tri dni na Ukrajine

Ukrajinský Užhorod privítal v dňoch 23. - 25. septembra 2016 účastníkov akcie Ужгородский международный фестивал „Хорошее в людях вокруг нас – Beauty around me“. AMAVET tam nechýbal, bol pri tom...

read more
 
 
 
 
 

Letný tábor „Hviezdna stanica teenager“

K letu patria teplé počasie a letné radovánky, zábava a oddych. Oddychovať sa však dá aj hravou a náučnou formou.  Príkladom užitočného oddychu je aj letný astronomický a technický tábor členov astronomického krúžku Amavet 808 a mladých záujemcov o astronomické a technické vedy - HST - Hviezdna stanica teenager, ktorý sa konal v prvom augustovom týždni vo Hvezdárni v Partizánskom.

read more
 
 
 
 
 

Amaveťáci na letisku v Nitre

Posledná nominačná súťaž raketových modelárov juniorov a seniorov Slovenska sa uskutočnila 24. septembra na letisku v Janíkovciach pri Nitre. Súťaže sa zúčastnili aj členovia nášho krúžku raketových modelárov AMAVET č. 808- VTM.  Súťažilo sa v kategóriách raketa padák, raketa streamer, raketa vajce a kategória polomakiet. Za náš krúžok štartovali  Jakub Jaššo, Jozef Holobradý, Veronika Mitašová, Klaudia Urbanová a ako rozhodca bol delegovaný Jozef Jaššo st.

read more
 
 
 
 
 

Týždeň dobrovoľníctva v Banskej Bystrici

Klub AMAVET 937 pri Spojenej škole Kremnička v Banskej Bystrici v rámci „Týždňa dobrovoľníctva“ v spolupráci s Centrom dobrovoľníctva zorganizoval v septembri podujatie zamerané na úpravu areálu školy. Rátali sme s účasťou približne 25 dobrovoľníkov. Pri oboznámení žiakov o pripravovanom podujatí, o jeho cieľoch a význame sa nám prihlásilo 66 dobrovoľníkov.

read more
 
 
 
 
 

Tvorivý deň v Tribečskom múzeu v Topoľčanoch

Klub Amavet 808 pripravil v rámci voľnočasových aktivít počas letných prázdnin pre deti vedeckú výpravu za poznaním regiónu stredného Ponitria, v rámci ktorej navštívili Tribečské múzeum v Topoľčanoch. Účastníci videli  prírodovedeckú expozíciu venovanú flóre a faune stredného Ponitria, doplnenú expozíciou stredovekých nálezov.

read more
 
 
 
 
 

Podpora mládežníckych lídrov

Mobility Academy for Local Leaders – from Local to International

Iuventa organizuje s partnermi z Poľska a Českej republiky školenie Mobility Academy for Local Leaders – from Local to International, ktoré je zamerané na mladých lídrov alebo pracovníkov s mládežou. Školenie pomôže získať alebo si zlepšiť zručnosti a kompetencie v práci s mládežou. Účastníci sa naučia ako realizovať projekty na medzinárodnej úrovni v rámci programu Erasmus+. Ak máte vo Vašej organizácii, škole alebo v neformálnej skupine lídrov, pracovníkov s mládežou, ktorí by sa chceli zapojiť do tohto školenia a mohlo by im pomôcť rozvíjať svoje kompetencie, prosím neváhajte ich osloviť s touto ponukou.

read more