AMAVET - laureát Ceny za vedu a techniku 2018
 
hlavicka_AR_okt2021
 
 
 

EDITORIÁL

 
 

AMAVET v novom šate

Tridsaťjeden ročný mládenec sa pozrel do svojho šatníka, a všetko sa mu zdalo normálne. Bol zvyknutý nosiť stále ten istý kabát už roky rokúce. Jednoducho si naň zvykol.

"Kašlať na módu, veď ma v ňom všetci poznajú. A čo tí mladí, keď ma vidia prvýkrát? Nech si zvyknú! Vraj sa zmenili aj technológie a už ma tak dobre nerozoznajú? Čo na tom, že tak rýchlo ako oni chcú si ma nezapamätajú? Nech spomalia svoje životné tempo..."

...tým 31-ročným mládencom je aj náš AMAVET. Inak povedané - občianske združenie "Asociácia pre mládež, vedu a techniku". Už ani tento dlhý názov sa veľmi "nenosí" a stretávame sa už len so skratkou "AMAVET". A tak sme sa rozhodli "vymeniť" šatník a obliecť sa do NOVÉHO ŠATU - ZMENILI SME LOGO!

Želám vám príjemné čítanie októbrového AMAVET eRevue!

Ján Nemec

 
 
 
 
 

AMAVET má nové logo

amavet logo stvorec

Od tejto chvíle v októbri 2021, po 31 rokoch, má Asociácia pre mládež, vedu a techniku (AMAVET) nové logo. Dospelý „mládenec“ sa rozhodol prispôsobiť dobe, súčasnej zrýchlenej komunikácii a v neposlednom rade aj nástupu jej elektronizácie, z čoho vyplynula potreba zjednodušiť „čitateľnosť“ svojho loga a dať mu modernejší charakter. V nasledujúcom rozhovore som vyspovedal autora loga Radoslava Vašáka.

 
 
 
 
 

Krajské kolá FESTIVALU VEDY A TECHNIKY AMAVET 2021

AMAVET_FVAT_2019_001

Mladí vedátori sa búdu môcť po ročnej prezenčnej prestávke stretnúť na piatich krajských kolách FESTIVALU VEDY A TECHNIKY AMAVET (FVAT), ktoré organizujú kluby AMAVET-u v mestách Bratislava, Nitra, Partizánske, Banská Bystrica a Žilina. Pre ich úspešnú realizáciu aj počas pandémie a bezpečnosť všetkých účastníkov sme sa rozhodli pre režim OTP (očkovaní, testovaní, po prekonaní COVID-19) a bez účasti verejnosti. Šieste krajské kolo pre Košický a Prešovský kraj sa uskutoční dištančne, najmä kvôli veľkému počtu prihlásených projektov (42) a aktuálne platným obmedzeniam pre hromadné podujatia.

 
 
 
 
 

AMAVET zažiaril v Európskej súťaži mladých vedcov

Matus_Mlynar

Na 32. ročníku EUCYS-u boli úspešní aj Slováci!

V nedeľu 19. septembra 2021 boli na slávnostnej ceremónii v španielskej Univerzite na Salamance vyhlásené najvyššie ocenenia mladých vedcov Európskej Únie (EUCYS). Predchádzala jej dvojdňová hybridná súťaž, ktorej sa zúčastnilo 158 nádejných mladých vedcov vo veku od 14 do 20 rokov, pochádzajúcich z 34 krajín. Keďže sa minuloročné podujatie nemohlo konať kvôli pandémii, tento rok sa spojili súťažiaci z rokov 2020 a 2021. Vo veľkej konkurencii sa dokázali presadiť aj reprezentanti AMAVET-u (Asociácia pre mládež, vedu a techniku) a ceny putujú aj na Slovensko.

 
 
 
 
 

AMAVET súťažil na východe zemegule

242380057_184653473778228_8944868142696996870_n

Od 20. septembra do 1. októbra 2021 sa konala Ázijsko-pacifická konferencia mladých vedcov APCYS 2021, ktorú hostila tento rok mexická organizácia LaREDMex. Slovensko a AMAVET reprezentovali naši finalisti z Festivalu vedy a techniky AMAVET 2020 v dvoch projektoch. Adrián Komanek a Patrik Michlian s projektom „Friendly Dalek“ v kategórii Informatika a Igor Michalec s projektom „Army robot“ v kategórii Fyzika a inžinierstvo.

 
 
 
 
 

AMAVET úspešne ukončil štrukturálny projekt

uvodny obrazok

Ako prebiehal čas od zapojenia sa do výzvy Operačného programu Efektívna verejná správa (OP EVS) po úspešné ukončenie projektu „Inovácia poznatkov k prosperite – budovanie a posilňovanie medzisektorovej participácie s dôrazom na rozvoj potenciálu mládeže menej rozvinutých regiónov v oblasti vedy a techniky“?

 
 
 
 
 

Zlepšenie študijných výsledkov

Obrázok12

V septembrovom AMAVET eRevue sme vás informovali o spustení projektu  „Inovatívna forma neformálneho vzdelávania prírodovedných a technicko-vedných gramotností“.

Projekt je zameraný na rozvoj kľúčových kompetencií žiakov prostredníctvom neformálneho vzdelávania. Ide o prípravu projektovej prezentácie a výrobu posterov s prezentáciou - príklad získavania vzdelania s dôrazom na získavanie ďalších kompetencií. Primárnou cieľovou skupinou projektu sú žiaci základných škôl, stredných škôl a osemročných gymnázií. Žiak vo vedátorských projektoch nachádza problémy, analyzuje ich, hľadá riešenia, tvorí pokusy a stanoví závery, ktoré prezentuje na posteroch/ paneloch. Práca na projekte vedie mladých ľudí k tvorivej, cieľavedomej a dlhodobej práci.

Ešte stále je možnosť prihlásiť sa ako lektor. Kurzy budú realizované nasledovne:

Projekt: Inovatívna forma neformálneho vzdelávania prírodovedných a technicko-vedných gramotností.

read more
 
 
 
 
 

Poznáme finalistov ocenenia excelentných vedcov ESET Science Award

grafika

Nadácia ESET už po tretí raz ocení výnimočné osobnosti slovenskej vedy za ich vedeckú, výskumnú aj pedagogickú prácu. Hodnotiace komisie vybrali pätnásť finalistov ESET Science Award v kategóriách Výnimočná osobnosť slovenskej vedy, Výnimočný mladý vedec do 35 rokov a Výnimočný vysokoškolský pedagóg. Laureátov ocenenia spoznáme 16. októbra, vyhlásení budú počas slávnostného galavečera, ktorý bude prvýkrát naživo vysielaný na Dvojke.

 
 
 
 
 

A predsa sa točí – študentská súťaž pre tvorcov videí

apst_starelogo_1.11

Zaži, natoč a vyhraj!

Ak si študent zapálený do tvorby videí, táto šanca je ti ušitá na mieru. Hľadáme mládež, niekoho, kto spraví video o nás. (Keďže sme Asociácia pre mládež, vedu a techniku). Nemusíš byť profík. Základom je originálny a čerstvý pohľad na vec. Chuť skúsiť niečo nové, učiť sa a napredovať.

Prihlás sa do súťaže, a pozveme ťa na stáž počas našej najväčšej akcie Festival vedy a techniky AMAVET. Stáž, počas ktorej budeš mať šancu zažiť mladých vedcov z prvej ruky. Tvojou úlohou bude nasávať informácie, interagovať s účastníkmi a pripravovať si podklady na tvorbu videa o AMAVET-e.

read more
 
 
 
 
 

Aktivity AMAVET-u boli podporené z dotácie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR "Programy pre mládež 2014 - 2020, ktorú administruje IUVENTA - Slovenský inštitút mládeže.