AMAVET - laureát Ceny za vedu a techniku 2018
 
hlavicka_AR_10
 
 
 

EDITORIÁL

2 percentá

Pandémia spôsobila množstvo presunov termínov. Medzi iným sa presunul aj termín odovzdania daňových priznaní z marca na neurčito. Dnes už každý daňovník vie, že termínom je posledný októbrový deň. Keďže 31. október pripadá na sobotu, posledným dňom je 2. november 2020. Podiel zo zaplatenej dane môžete stále darovať do tohto termínu napríklad AMAVET-u. Ak by ste si neboli na istom, či je to správna adresa pre vaše dve percentá, môžete sa dozvedieť o AMAVET-e viac. Tlačivo si môžete stiahnuť tu: https://www.amavet.sk/podporte-nas/

Asociácia pre mládež, vedu a techniku má za sebou 30-ročnú históriu. Viete kto bol prvým predsedom AMAVET-u alebo kde bolo prvé sídlo AMAVET-u? Alebo čo sa stalo pred rokom 1990, kedy bol založený AMAVET, ktorého organizačná štruktúra mala federálnu aj národnú organizáciu? Viete o tom, že súťaž Dni AMAVET-u je predchodca súčasného Festivalu vedy a techniky? Odpoveď na otázky a príbehy z 30-ročnej histórie činnosti AMAVET-u nájdete tu:

https://www.amavet.sk/wp-content/uploads/2020/10/Historia-AMAVET-100920-kniha.pdf

Želám vám príjemné čítanie októbrového newslettra.

Ján Nemec

 
 
 
 
 

Krajské kolá Festivalu vedy a techniky AMAVET budú online

AMAVET_FVAT_2019_018

Registrácia uzatvorená! Púšťame sa do spracovania podkladov pre členov odborných hodnotiacich komisií. 100 projektov prihlásilo 148 žiakov z celého Slovenska do krajských kôl súťaže Festivalu vedy a techniky AMAVET (ďalej len festival).

 
 
 
 
 

Významný medzinárodný úspech finalistky Festivalu vedy a techniky AMAVET 2019

Lujza Lea 1a

Šikovná študentka, či ešte žiačka ZŠ, Lujza Lea Lavríková prezentovala na celoslovenskom finále FVAT 2019 v Bratislave projekt zachraňovania dažďovej vody "Konfuciova teória vody v slovenskej prírode". Aktuálna ekologická téma zaujala odborníkov ďaleko za hranicami Slovenska. Počas tohto leta sa s ním zúčastnila na medzinárodnej súťaži mladých vedcov IRCYS 2020 online (International Research Competition Young Scientist) v Bandungu, v Západnej Jáve v Indonézii. Konala sa od 28. do 31. augusta. Darilo sa jej, postúpila do finále a získala špeciálnu cenu WIIPA (World Invention Intelectual Property Asociations, Svetová asociácia pre vynálezy a duševné vlastníctvo) a účasť na Kaohsiung International Invention & Design Expo na Taiwane.

 
 
 
 
 

O čom sme hovorili pri okrúhlych stoloch?

1

V utorok 22. septembra 2020 AMAVET spečatil spoluprácu s dvomi samosprávnymi krajmi podpísaním memoránd. V Prešovskom samosprávnom kraji nás privítal predseda Milan Majerský a v Košickom samosprávnom kraji predseda Rastislav Trnka. Okrem slávnostných podpisov memoránd o spolupráci predsedami samosprávnych krajov a riaditeľky AMAVET Gabriely Kukolovej sme začali v rámci okrúhlych stolov diskutovať na viacero spoločných tém, ktoré sú predmetom projektu „Inovácia poznatkov k prosperite“ operačného programu Efektívna verejná správa.

 
 
 
 
 

Fórum vedy a civilizácie v Argentíne

plagát konferencie

Asociácia pre život a vedu v Argentíne organizuje konferenciu - 11. Fórum vedy a civilizácie 2020, ktorá sa uskutoční 6. novembra 2020. Termín registrácie sa na konferenciu predĺžili a je do 16. októbra 2020.

Mládež môže predstaviť projekt šírenia, inovácie a výskumu v oblasti vedy alebo techniky. Učitelia môžu predložiť prednášku, výskumný projekt alebo inovatívny didaktický návrh.

 
 
 
 
 

Mládežnícke pozície pri inštitúciách EÚ a medzinárodných organizáciách

UN-YOUTH-286x300

Mladí ľudia do 30 rokov tvoria približne polovicu svetovej populácie. Napriek tejto skutočnosti, sú len vo veľmi nepatrnej miere zastúpení v rozhodovacích procesoch, ktoré určujú a ovplyvnia živote práve tejto generácie mladých ľudí. Aj z tohto dôvodu sa viaceré organizácie rozhodli umožniť a podporovať participáciu mladých ľudí a zapájať ich do rozhodovacích procesov, aby mohli zastúpiť hlas generácie mládeže, ktorá bola po mnohé roky prehliadaná.

 
 
 
 
 

Grand CORONA hotel v Zemplínskej Teplici

received_427480298227437

V posledný augustový týždeň to v ZŠ Zemplínska Teplica, okres Trebišov, hýrilo zaujímavými aktivitami. Prebiehal tu projekt letnej školy, týždeň zážitkového učenia. Jeho cieľom bolo stimulovať výchovno-vzdelávací proces, ktorý mal v minulom školskom roku veľmi výnimočnú podobu. Každý deň bol zameraný na plnenie zaujímavých úloh v oblasti rôznych vyučovacích predmetov, aktivita detí bola hodnotená a viedla k získaniu pokladu.

 
 
 
 
 

Rakety nad Hvedzárňou

DSC01843

V jeden septembrový slnečný víkend sa vo Hvezdárni v Malých Bieliciach zišli najmladší členovia raketomodelárskeho krúžku, aby spolu s rodičmi otvorili modelársku činnosť v tomto školskom roku. Nakoľko vzhľadom k opatreniam v súvislosti so šírením COVID-19 nemohli ukončiť školský rok tak ako si to predsavzali, urobili tak na začiatku nového školského roka.

 
 
 
 
 

Napísali o nás

veda_na_dosah-dr

Na záver októbrového newslettra vám ponúkame dva články z Vedy na dosah.

Mlieko je z hľadiska výživy vysokohodnotná potravina, s ktorou sa stretávame už od samotného narodenia. Dvaja gymnazisti z Prešova – Sára Kucková a Richard Barilla sa na túto superpotravinu pozreli bližšie a vypracovali projekt. S ním sa na Festivale vedy a techniky AMAVET, ktorý organizuje Asociácia pre mládež, vedu a techniku, umiestnili medzi víťazmi.

 
 
 
 
 

Téma: Vztlak, vztlaková sila

vztlak (3)

Archimedes zavesil korunu a hrudu zlata na páku, uviedol ju do rovnovážnej polohy a ponoril ich do vody. Koruna a hruda zlata z ktorej bola vyrobená mali rovnakú hmotnosť .Po ponorení hrudy a koruny do vody zostala:

  • A. koruna vyššie ako hruda
  • B. hruda a koruna boli v rovnováhe
  • C. hruda vyššie ako koruna
 
 
 
 
 

Aktivity AMAVET-u boli podporené z dotácie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR "Programy pre mládež 2014 - 2020, ktorú administruje IUVENTA - Slovenský inštitút mládeže.