28 rokov pomáhame mladým uspieť vo vede a technike
 
10
 

EDITORIÁL

Pekný deň!

Babie leto vrcholí, pekných slnečných dní je neúrekom a ja osobne cítim ako mi to „dobíja baterky“. Predpokladám, že aj vám to dodáva pozitívnu energiu. Verím, že príjemne vám padne aj čítanie októbrového AMAVET eRevue, kde opäť nájdete  veľa pozitívnych informácií. Možno pre niekoho bude potešujúca aj aktuálna informácia, že na exkurziu do CERN-u od 20. do 24. novembra sú ešte voľné miesta. Bližšie informácie vám zodpovie kolega Lukáš na prochaska@amavet.sk.

Ján Nemec

 
 
 
 
 

Jesenná žatva talentov

fvat_velke biele_jpg

Začínajú krajské kolá Festivalu vedy a techniky AMAVET

V tomto týždni sa uskutoční 8 krajských kôl 21. ročníka Festivalu vedy a techniky AMAVET. Do súťaže sa zaregistrovalo 203 žiakov so 138 vedátorskými projektami. Najviac súťažiacich bude v kategóriách Biológia 24, Elektrina a mechanika 23, Environmentálne vedy 19 a Fyzika a astronómia 14 prihlásených projektov. Najviac žiakov je z posledného - 4. ročníka stredných škôl.

read more
 
 
 
 
 

Úspešní AMAVET-áci na EUCYS 2018 v Dubline

41919267_1885034131586657_2883498144677494784_n

Z minuloročného jubilejného 20. ročníka Festivalu vedy a techniky AMAVET postup na The European Union Contest for Young Scientists - EUCYS 2018 do Dublinu v Írsku získali traja víťazi festivalu. V kategórii Informatika a počítačové inžinierstvo Filip Kučerák s projektom Trevo, stromy ako výsledok algoritmu. V kategórii Medicína a zdravotníctvo Janka Motešická s projektom Vplyv regulátorov PKCδ na výsledok fotodynamickej terapie. Treťou účastníčkou v Dubline bola Anna Mojžišová v kategórii Biológia s projektom Vplyv 17α-etinylestradiolu na rast Lens culinaris. Anka nám o úspešnej reprezentácii napísala:

read more
 
 
 
 
 

Domčeky na Makarskej riviére AMAVET uzamkol

Obrázok1

Posledné aktivity v kempe Baško Polje na Makarskej riviére amaveťáci ukončili v septembri a útulné mobilné domčeky „uložili“ na zimný spánok, aby ich opäť otvorili v júny 2019. Posledný mesiac v školskom roku využívajú najmä žiaci ZŠ na zážitok zo ŠKOLY V PRÍRODE INAK. Termíny sú ešte voľné! https://youtu.be/MFOQdoJ1ZTI

read more
 
 
 
 
 

...keď dobrovoľníka ani zlatom nevyvážiš!

P1520619_u

Prečo?

Lebo tohtoročnú Európsku Noc výskumníkov sme v Bratislave zvládli predovšetkým vďaka dobrovoľníkom! So stálym úsmevom a nasadením sa venovali každej zvedavej otázke. Na konci dňa som si musela povzdychnúť, že naši kluboví skalní nám odrástli a pocítili sme to riadne. Chýbali. Zvládnuť personálne celý deň bolo tento rok naozaj vyčerpávajúce. Dopadlo to dobre, ale otázka „Ako ďalej?“ sa stala nanajvýš aktuálna.

Ale vráťme sa k pozitívam.

read more
 
 
 
 
 

IV. fórum DUNAJSKÉHO FONDU s účasťou AMAVET-u

M.Fačkovec v diskusii na pódiu1

Ak jestvuje rieka, jestvuje aj more. Závan nového nádychu, nových možností.

Slogan Dunajského fondu „V spojení s riekou – riekou spojení“ naplnilo aj IV. diskusné fórum, ktoré sa konalo v septembri symbolicky na nábreží Dunaja, v divadle Aréna. Tentokrát tam mala zastúpenie aj Asociácia pre mládež, vedu a techniku. Ing. Marián Fačkovec je vedúcim AMAVET klubu 946, koordinátor projektu Lodenica Zálesie, na brehu Malého Dunaja, kde prírodovedné aktivity v lone prekrásnej prírody lužných lesov zažívajú aj žiaci bratislavských škôl najmä počas letných prázdnin.

read more
 
 
 
 
 

MILSET Expo-Sciences Europe 2018

39027547_299162454175523_3406047664322641920_n

Gdynia, Poľsko

So začiatkom prázdnin začali aj prípravy na dlho očakávanú udalosť ESE 2018, na ktorú sme postúpili z celoslovenského kola FVAT v novembri 2017. Tohto roku nás na medzinárodnej výstave vedeckých projektov privítali naši severskí susedia v jednom z najlukratívnejších poľských prístavných miest, v Gdyni. Na Expo sa stretlo 300 účastníkov z 29 krajín so 119 projektmi. Medzi nimi sme boli aj  my, delegácia zo Slovenska, a mali sme tú česť okrem prezentácie nášho projektu súčasne aj reprezentovať našu krajinu a kultúru.

read more
 
 
 
 
vsetky-mssr-eu-oplz
 

Centrum ďalšieho vzdelávania vedátorov

Záujemcov o lektorovanie vo vašom regióne stále vítame a opäť prinášame informácie o projekte. Boli sme aj na Celoslovenskom zasadaní pléna Združenia základných škôl Slovenska v utorok 16. októbra v Hornom Smokovci, Grand hotel Bellevue. Tešíme sa na spoluprácu.

read more
 
 
 
 
 

Bližšie k vedomostiam

„Školenie projektového manažmentu“. Pozvánka s týmto názvom nám do AMAVET-u prišla od spoločnosti Dell, s.r.o. Už názov ma oslovil, a keď som si pozrela pozvánku bližšie a dozvedela sa, že školenie je určené pre neziskové organizácie, prihlásila som seba aj kolegu Dávida. A dobre som urobila. Záujem bol veľký, každá dobrá organizácia chce mať svoj projektový manažment „vymakaný“. Veď predsa projekty sú jeden zo zdrojov príjmov a častokrát aj najdôležitejší. Tak ich teda chceme robiť najlepšie ako vieme.

read more
 
 
 
 
 

EXKURZIA v ZOO Nyíregyháza Maďarsko

cof

Pestrofarebný svet zvierat

Zoologická záhrada sídli vnútri prirodzeného, takmer nedotknutého dubového lesa. Na ploche 30 hektárov vítajú prichádzajúcich záujemcov rôzne svetadiely, kde je možné spoznať život zvierat mnohých kútov Zeme. Pestrofarebný svet zvierat je tu zastúpený 500 druhmi a viac ako 5000 jedincami, spomedzi ktorých sa tu stretneme s takými raritami, akou je tiger biely, slon africký, varan komodský, nosorožec indický, ľadový medveď, žralok tigrí a gorila. V piatok 21. septembra sa 40 žiakov našej školy a 3 učitelia, členovia AMAVET klubu 957, zúčastnili prírodovednej exkurzie v ZOO Nyíregyháza. A tu je reportáž spokojných účastníkov:

read more
 
 
 
 
 

9. MURGAŠOVE DNI aj s AMAVET-om

Od 18. do 19. októbra sa uskutočnia už deviate Murgašove dni na Súkromnom gymnáziu v Lučenci. Sú zamerané na integráciu obsahov a inováciu postupov pre vzdelávaciu oblasť človek a príroda. V praktickej časti tematicky zamerané na Svetový deň monitorovania vody. Ideálne pre učiteľov fyziky, chémie, biológie, matematiky a techniky na základných  školách a osemročných  gymnáziách. Výstupom stretnutia bude metodický podporný materiál z burzy námetov, ktorý bude zaslaný účastníkom Murgašových dní po spracovaní prezentovaných príspevkov.

 
 
 
 
 

Aktivity AMAVET-u boli podporené z dotácie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR "Programy pre mládež 2014 - 2020, ktorú administruje IUVENTA - Slovenský inštitút mládeže.