AMAVET - líder v neformálnom vzdelávaní na Slovensku, laureát Ceny za vedu a techniku 2018
 
01hlavicka_AR_redizajn2
 
 
 

EDITORIÁL

 
 

Maličkosti

Vitajte v roku 2022!

V tomto novom roku sa často stretávam so želaniami, ktoré majú jeden spoločný leitmotív. Zdôrazňujú, aby sme sa tešili z veľkého množstva maličkostí, drobností, ...

Posledné dva roky v nás zanechali množstvo negatív, ktoré nás naučili lepšie vnímať pozitíva – aj keď len malé, zdanlivo zanedbateľné, drobné.

Želám vám v roku 2022, aby tých pozitívnych maličkostí vo vašom pracovnom a osobnom živote bolo čo najviac!

V tejto súvislosti vám dávam do pozornosti januárové vydanie nášho spravodaja, kde si prečítate o množstve maličkostí, ktoré pozitívne hýbu so vzdelávaním našich detí. Začínam s úvahou riaditeľky AMAVET-u Gabiky Kukolovej, ktorá nás podnecuje k tomu, aby sme zamenili projekty obrovských rozmerov a využili svoje osobné, aspoň maličké možnosti pre našu mlaď.

Ján Nemec

 
 
 
 
 

Lenivosť si vyhoďme z hlavy

Junior Internet_5.-6.4.2019_110

Myslím si, že napriek riziku ochorenia na infekciu COVID-19, museli deti a mládež v mene solidarity obetovať najviac. Do konca decembra 2021 sa zavreli školy, ihriská, záujmové krúžky. V podstate sme im zakázali všetko to, čo mladý človek potrebuje pre osobný a všeobecný rozvoj. Utrpelo fyzické a duševné zdravie.

My dospelí, rodičia, učitelia, dobrovoľníci a zástupcovia neziskových organizácií, pracujúci s deťmi a mládežou, ktorým osud našej mladej generácie nie je ľahostajný, urobme pre ňu niečo, čo im pomôže znovu nadobudnúť sebavedomie a hrdosť z možnosti vzdelávať sa.

 
 
 
 
 

S novým logom spúšťame aj nový 17. ročník súťažnej konferencie JUNIOR INTERNET

juniorinternet2022_oranzova

AMAVET vyhlásil 17. ročník jedinečnej konferenčnej súťaže JUNIOR INTERNET. Súťaž je určená žiakom základných a stredných škôl, ktorí sa aktívne zaujímajú o tvorbu webových stránok, digitálnu grafiku a dizajn, kreatívne písanie textov, tvorbu blogov alebo vlogov, tvorbu vzdelávacích projektov či programovanie aplikácií.

 
 
 
 
 

Adrenalínový nočný boj o grant

titulny obrazok - usmevy 2021

Opäť sa podarili úžasné veci - projekt Podaj notebook ďalej! z bratislavského AMAVET klubu 959 má za sebou úspešný rok. V závere roka ale zasahovali aj zdravotnícki záchranári.

Priznávam, som beznádejný optimista. Pozitívna skúsenosť ma posmelí, negatívna čosi nové naučí. Hlavne o sebe. Jedno, aj druhé je skvelé!

Život je vyskladaný z tisícok drobností, ktoré ho robia krásne pestrým. Takže, aj keď predchádzajúci rok priniesol každému z nás aj nejaké vrásky na čele, verím, že ďalší nám opäť dopraje aj úsmev na tvári. V osobnom, pracovnom, aj v dobrovoľníckom živote.

Začiatkom roka zvykneme rekapitulovať. Počítame a počítame. Občas premýšľam... o čom hovoria tieto čísla? Odkedy viem, že aj veľmi málo dokáže znamenať veľmi veľa, nedávam už do počítania priveľa energie. Ale v úplnom závere roka 2021, v hlasovaní o Grant nadácie Penta, som počítala o dušu. O výsledku rozhodli posledné hlasy pred polnočnou uzávierkou.

 
 
 
 
 

Zamrznuté bubliny z nového AMAVET klubu 979 v Kežmarku

20220108_195924

Keď sme nahovárali učiteľku prvého stupňa zo ZŠ Nižná brána v Kežmarku Janku Šiškovú, aby založila na škole AMAVET klub, nebolo to len preto, aby sme rozšírili počty amaveťákov. Roky sme ju poznali ako učiteľku, ktorá sa doslova HRAJE so svojimi žiakmi NA VEDU! A taký je aj už 32. ročný AMAVET. Stále hravý! Je teda prirodzené, že od nového roka je už medzi nami ako vedúca nového AMAVET klubu 979. Napríklad tu je jeden z dôkazov jej hravého prístupu k deťom od 6 do 10 rokov, s ktorými sa hrá na vedu:

 
 
 
 
 

Nový AMAVET klub 978 Partizánske

IMG_20211108_083714

V minulom roku 2021 pôsobenie lídra v neformálnom vzdelávaní na Slovensku posilnila existencia nového AMAVET klubu. V Partizánskom je to už druhý klub, ktorý podporuje neformálne vzdelávanie žiakov po ukončení vyučovania v škole. Vedúcim AMAVET klubu 978 je Ing. Karol Csóka, učiteľ Strednej odbornej školy A. Baťu v Partizánskom. Pokúsim sa niekoľkými otázkami z neho dostať motiváciu založiť AMAVET klub.

 
 
 
 
 

Výsledok súťaže pre tvorcov videí o AMAVET-e „A predsa sa točí“

IMG_20220110_143806

V roku 2021 sme premiérovo rozbehli súťaž pre študentov, zapálených do tvorby videí s názvom "A predsa sa točí!":

https://www.amavet.sk/apredsasatoci/

Mladých tvorcov sme pozvali na stáž, počas ktorej sa dostali do centra diania na našom finále súťaže Festival vedy a techniky AMAVET 2021, z ktorého urobili súťažné video.

Máte šancu pozrieť sa na podujatie očami víťazov videosúťaže! Video je výsledkom spolupráce Daniela Behula a Anety Perbeckej, ktorých sme odmenili finančnými a vecnými cenami, literatúrou a novými tričkami s logom AMAVET-u:

https://www.youtube.com/watch?v=BnpexHwXYCw&ab_channel=AMAVETsk

read more
 
 
 
 
 

ŠPRT radí ako sa učiť

1-scaled-300x300

Tradičné vzdelávanie akoby odchádzalo do úzadia a keď chcú žiaci stredných škôl zvládnuť prijímačky na vysokú školu, potrebujú pracovať na sebe efektívne. Od februára sa podávajú prihlášky na vysoké školy, takže začína to byť aktuálne. Ako skvalitniť svoj výkon pri učení a zároveň skrátiť čas učenia?

Naša úspešná amaveťáčka Ivka Kravárová je v súčasnosti už aj úspešnou študentkou štvrtého ročníka medicíny. Preto jej rady majú svoje opodstatnenie. Môžete si ich prečítať na linku: https://sprt.sk/ako-sa-ucit-nielen-na-prijimacky/

 
 
 
 
 

Čo je nové v ponuke AMAVET-u?

darcekova-poukazka

“Chcela by som mať jednoduchú možnosť vás podporiť aj bez toho, aby som si musela kúpiť nejakú vec”, odkázala nám koncom minulého roka Anka z AMAVET klubu 959.

Tak teraz už tú možnosť máte!

Rozšírili sme našu ponuku o možnosť poďakovať nám za našu prácu, podporiť nás finančným príspevkom, prípadne si vybrať darčekový poukaz v rôznych hodnotách, ktorý môžete uplatniť pri úhrade služieb AMAVET-u, ako sú napríklad tábory a exkurzie. 

read more
 
 
 
 
 

Trenčiansky robotický deň 2021

250780631_2582775848535372_4735148601384834307_n

Prvé úspechy AMAVET klubu v nových priestoroch.

Koncom minulého roka sa po ročnej prestávke konala medzinárodná súťaž Trenčiansky robotický deň – TRD 2021. Aj napriek nepriaznivej situácii sa organizátorom podarilo túto súťaž zrealizovať. Za to im patrí aj vďaka AMAVET klubu 964 z Vranova nad Topľou.

read more
 
 
 
 
 

Občasník hvezdárov v Novej Dubnici

obálka

AMAVET klub 966 s názvom PÖLLÖ v Novej Dubnici vydal už druhé číslo občasníku hvezdárov PÖLLÖ HVEZDÁRI. V novom čísle sa dočítate koľko zatmení nastane v roku 2022 alebo predpovede preletov komét a meteorických rojov, ktoré sa oplatí nezmeškať.

Časopis na stiahnutie TU!

 
 
 
 
 

Európske vedecké dni pre mládež – ESDY 2022

MILSET-Europe

PRIPOJTE SA VŠETCI ZVEDAVCI!

Európske vedecké dni pre mládež (ESDY) spájajú mládež prostredníctvom tematického dňa po celej Európe. Staňte sa súčasťou tohto dobrodružstva, organizovaním a zdieľaním zábavných experimentov na túto tému a získajte jedinečnú príležitosť užiť si vedu prostredníctvom experimentovania!

read more
 
 
 
 
 

Téma pokusu: Elektrostatické javy

Electrostatic-Force-scaled-1-2048x1152

Motivačná otázka č.14

V sklenenom pohári dnom nahor vis na nitke plastová slamka. Ako ňou dokážeme pohnúť bez toho, aby sme sa dotkli stien pohára alebo stola?

  • A. cievkou, ktorou prechádza elektrický prúd
  • B. sušičom na vlasy
  • C. plastovou rúrou, ktorú trieme kožušinou

Výmyselníkova hypotéza 

Výmyselník F predpokladá, že prúdom vzduchu prúdiaceho zo sušiča na vlasy sa plastová slamka pohne.

Pokus č.1 Slamka ako kolotoč

read more
 
 
 
 
 

Aktivity AMAVET-u boli podporené z dotácie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR "Programy pre mládež 2014 - 2021, ktorú administruje IUVENTA - Slovenský inštitút mládeže.