AMAVET - laureát Ceny za vedu a techniku 2018
 
hlavicka_AR_jan2021
 
 
 

EDITORIÁL

Bude nový rok novým rokom?

Všetko je INAK! Aj vzdelávanie!

Boli sme zvyknutí na prelome rokov zaželať si veľa zdravia, šťastia a splnenie všetkých predsavzatí... Dnes si želáme už len to „málo“ – Zostaňte zdraví!

Zostaňme zdraví, milí naši čitatelia! Čas nás preveril a vyformoval v nás vnímanie skutočných hodnôt. Asi sme to všetci potrebovali, celá naša planéta...

V AMAVET-e sme pochopili, že doterajšia 30-ročná cesta pri podpore vzdelávania neformálne, hravo a INAK bola správna aj bez skúsenosti s pandémiou. Nevypíname ramená, neuspokojujeme sa s doterajšími výsledkami. Zostávame aj v 31. roku existencie Asociácie pre mládež, vedu a techniku v pokore. Ale ďalej hľadáme cesty ako INAK popularizovať vedu a techniku medzi žiakmi základných a stredných škôl. Nejaké námety čoskoro uzrú svetlo sveta, ale kým vás s nimi oboznámime, ohliadnime sa dozadu. V januárovom čísle vám prinášame napríklad Veľkú medailu sv. Gorazda pre našu vedúcu AMAVET klubu Mirku Feretovú, ktorá vychovala niekoľko špičkových absolventov súťaží AMAVET-u, ktorí reprezentovali Slovensko veľmi úspešne v zahraničí na najprestížnejších svetových súťažiach.

Dozviete sa aj o smutnejších, nevyhnutných rozhodnutiach, aby sa AMAVET udržal aj ekonomicky – aktívny relax a tábory žiakov v úžasnom prostredí Makarskej riviéry, nahradí naša prekrásna slovenská príroda... Ale nepredbiehajme!

Želám vám príjemné čítanie a ako zvyknem v tomto čase každému želať: Zostaňte negatívny, ale pozitívne naladení!

Ján Nemec

 
 
 
 
 

JUNIOR INTERNET AMAVET – Tvoj odrazový mostík do online sveta

JI_LOGO_orange

AMAVET vyhlasuje 16. ročník jedinečnej konferenčnej súťaže JUNIOR INTERNET. Súťaž je určená žiakom základných a stredných škôl. Súťažiacimi sú individuálni autori alebo tím maximálne troch autorov, ktorí sa aktívne zaujímajú o tvorbu webových stránok, programovanie aplikácií, digitálnu grafiku a dizajn, písanie textov a blogov, aktívnu tvorbu na sociálnych sieťach a tvorbu online projektov zameraných na vzdelávanie. Súťaž obohacujú aj rôzne workshopy, diskusie a prezentácie.

Prihlasovať projekty do súťažných kategórií môžu autori do 15. marca 2021. Súťažné kategórie:

read more
 
 
 
 
 

JuniorTEXT AMAVET – napíš nám svoj názor na budúcnosť vedy a inovácií

JuniorTEXT

AMAVET vyhlasuje v rámci 16. ročníka jedinečnej konferenčnej súťaže JUNIOR INTERNET a v spolupráci so Zastúpením Európskej komisie na Slovensku tému pre súťažnú kategóriu JuniorTEXT.

Súťaž je určená žiakom základných a stredných škôl. Súťažiacimi v kategórii JuniorTEXT sú individuálni autori, ktorí sa zaujímajú o písanie a zároveň aj pôsobia alebo chcú začať tvoriť v online svete.

Prihlasovať texty do súťažnej kategórie môžu autori do 15. marca 2021.

Téma pre texty: Akú podobu by mala mať veda, ktorá bude hnacím motorom Slovenska i celej EÚ? 
 
 
 
 

Najvyšším rezortným vyznamenaním Medailou sv. Gorazda bola ocenená vedúca AMAVET klubu Miriam Feretová

hdimg23d83f9ce1a1aad99d7a33df81366e

Podľa sv. Gorazda je pomenovaná medaila, ktorú udeľuje minister školstva, vedy, výskumu a športu SR pri príležitosti Dňa učiteľov každý rok v marci. Vzhľadom na súčasnú pandemickú situáciu však bolo tohtoročné udeľovanie ceny až v novembri. Ocenenie tvorí medaila, certifikát, spomienkové umelecké dielo a je určené pedagógom, ktorí sa významným spôsobom zúčastňujú na rozvoji školstva Slovenskej republiky z hľadiska výchovy a vzdelávania mládeže, osobitne nadaných a talentovaných, ako aj zdravotne postihnutých žiakov a študentov. Zároveň ide o najvyšší stupeň morálneho ocenenia v rezorte školstva nefinančného charakteru, ktoré sa udeľuje od roku 1999.

 
 
 
 
 

Experimentálna liečba nádorov: Keď je pocit z úspechu dvakrát lepší, možno aj viackrát.

lb

Laura Burdová z Cirkevnej spojenej školy Snina, sa odmalička chcela venovať biológii a medicíne. Tvrdá práca sa vyplatila. Minulý rok sa zúčastnila Festivalu vedy a techniky AMAVET 2020 a zvíťazila so svojim projektom, ktorého celý názov je „Využitie kombinácie acidifikácie extracelulárneho pH nádorových buniek a účinkov rottlerinu, ako jedného zo spôsobov proti-nádorovej terapie.“ Laikovi sa dá opísať aj jednoduchšie: „Keď sa uskutočňuje nádorová terapia, pridáva sa liečivo. V projekte sme sa snažili nielen pridať liečivo, ale aj prispôsobiť podmienky tak, aby sa zlepšil účinok lieku. Zmenili sme pH, vonkajšie pH sme okyslili. Bunky sú na to citlivé. Nakoniec sa potvrdilo, že táto zmena účinok liečiva znásobí. Využili sme tiež liečivo, ktoré má prírodný pôvod z plodu stromov, ktorý rastie vo Filipínach. Prírodné liečivá sú aj menej toxické ako syntetické.“

 
 
 
 
 

Kompetencie pre digitálnu dobu

logo-OP-EVS-farba-svk

Potreba rozvoja kompetencií pre digitálnu dobu sa stáva čoraz aktuálnejšou, a to nielen v dôsledku plánovanej digitalizácie školstva, ale aj v dôsledku štvrtej – digitálnej revolúcie (ďalej len „Industry 4.0“). Tejto otázke sa AMAVET venuje aj v rámci projektu „Inovácia poznatkov k prosperite – budovanie a posilňovanie medzisektorovej participácie s dôrazom na rozvoj potenciálu mládeže menej rozvinutých regiónov v oblasti vedy a techniky“. V rámci danej problematiky je dôležité sa zamerať na otázku kompetencií v slovenskom vzdelávacom systéme a ich zmien v procese digitalizácie vzdelávania.

 
 
 
 
 

KDE NIEČO KONČI, VŽDY AJ NIEČO ZAČÍNA

IMG_20210114_151111

15-ročná tradícia aktívneho relaxu pri mori v AMAVET-e končí

Rok 2020 bol iný ako tie predošlé. Všetci sme sa snažili prispôsobiť novým, covidovým podmienkam, okliešťujúcim naše aktivity. V AMAVET-e sme sa museli triezvymi očami pozrieť na podujatia, ktoré 15 rokov organizujeme v krásnom prímorskom prostredí v srdci Makarskej riviery.

Posledné leto sme si veľmi neužili teplého slniečka a mora. Až koncom júla sme sa nadýchli a rozbehli činnosť a k 15. augustu sme aj skončili. Čistá bilančná strata je 20 tisíc eur. Červené čísla v ekonomike AMAVET-u neveštia nič dobré a nová sezóna sa nejaví uspokojivo.

V AMAVET-e sme postupne strávili myšlienku ukončenia činnosti v kempe Baško Polje a predaja mobilných domčekov, ktoré boli milovaným letným domovom pre popularizáciu vedy medzi nádejnými slovenskými vedcami.

 
 
 
 
 

Všetci vieme, ako zložité bolo v roku 2020 niečo zrealizovať, a predsa AMAVET konal

Vedecká hračka v edukácii

V januári zvykneme rekapitulovať predchádzajúci rok.
To robiť nebudem. Všetci vieme, ako zložité bolo v roku 2020 niečo zrealizovať.

VEDECKÁ HRAČKA V EDUKÁCII

Vrátim sa do predvianočných decembrových dní, kedy nám do klubu prišla neočakávaná pošta. V balíčku som našla milý vianočný darček zo Štátnej vedeckej knižnice v Banskej Bystrici.

Boli to výtlačky Zborníka príspevkov z konferencie s medzinárodnou účasťou, ktorá sa pod názvom „Vedecká hračka v edukácii“ konala 18.-19. novembra 2019 v Banskej Bystrici.

 
 
 
 
 

Predvianočný AMAVET-orloj v Modre

Foto Vianočný orloj

Niekoľko dní pred 18-tým decembrom 2020 sme sa v AMAVET klube 944 Impulz  rozhodli, že pre všetkých ľudí z Modry pripravíme predvianočné prekvapenie – ORLOJ 2020! Napriek nepriaznivej “covidovej” situácii. Povolenie na akciu sme dostali od samotného primátora mesta Modra a prípravy sa začali veľmi zrýchľovať, pretože sa blížil ” lockdown”.

read more
 
 
 
 
 

Elektrické kyvadielko

kyv

2 plechové vodivé plechovky sú nabíjané Van der Graafovým generátorom.

Červená je nabitá kladne, spojená vodičom s polguľovým konduktorom Van der Graafovho genrátora.

Modrá záporne, spojená vodičom so záporne nabitým kužeľom.

Medzi plechovkami je elektrické pole ktorého intenzita má smer (dohodou) od kladného náboja k zápornému.

read more
 
 
 
 
 

Aktivity AMAVET-u boli podporené z dotácie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR "Programy pre mládež 2014 - 2020, ktorú administruje IUVENTA - Slovenský inštitút mládeže.