Keď povolíte zobrazovanie obrázkov, bude náš newsletter u Vás krajší. Webová verze.
 
27 rokov pomáhame mladým uspieť vo vede a technike
 
2
 

EDITORIÁL

FORBES a AMAVET

Dĺžka vydávania nejakého tlačeného periodika je jedným z kritérií pri posudzovaní jeho kvality. Čím dlhšie vychádza, tým väčšiu úctu u svojich čitateľov má. Jedným z takýchto je aj FORBES, ktorý má v USA storočnú históriu! V Amerike vychádza ako dvojtýždenník. Forbes si zakladá na svojej dôveryhodnosti, v prieskume sa umiestnil na prvom mieste. Celosvetovo vychádza viac ako 6 miliónov výtlačkov. Prvý výtlačok FORBES na Slovensku vyšiel v novembri 2010 a má náklad 15 tisíc výtlačkov. Je cťou pre AMAVET, že zmienka o úspešných aktivitách v neformálnom vzdelávaní sa ocitla v najnovšom, februárovom čísle. Chémia nemusí byť len povinná jazda, ale vie byť aj zaujímavá, ak je podaná hravou formou. Toto svojim rovesníkom a učiteľom dokázali súčasní maturanti Ivana Kravárová a Adrián Hegedűš svojou hrou ChemPlay. Pri jej vzniku bol aj AMAVET. Viac sa o hre a jej vývoji dočítate vo februárovom vydaní Forbes Slovensko.

V našom mladšom AMAVET Revue, vám vo februárovom čísle ponúkame informácie, pri čítaní ktorých možno nájdete inšpiráciu na objavenie talentov okolo vás a prihlásite žiaka, žiačku aktuálne na 13. ročník súťaže Junior Internet AMAVET 2018. Želám vám príjemné čítanie.

Ján Nemec

 
 
 
 
logo DigKoal
 

AMAVET je členom Digitálnej koalície

Digitálna koalícia rozširuje svoje rady, členovia plnia záväzky

Odpočet stavu plnenia záväzkov a prijatie nových členov boli hlavnými bodmi rokovania výkonného výboru Digitálnej koalície, ktoré sa uskutočnilo v Bratislave vo štvrtok 8. februára 2018. Ciele a aktivity Digitálnej koalície, podporujúce rozvoj digitálnych zručností, majú veľkú odozvu. Do radov koalície sa preto rozhodli pristúpiť ďalšie subjekty z privátneho, verejného, neziskového a akademického sektora, počet členov Digitálnej koalície sa tak rozšíri na 37. Novým členmi sa stávajú Asociácia pre mládež, vedu a techniku, Datalan, Gymnázium P. O. Hviezdoslava v Kežmarku, IT v kurze, Konfederácia odborových zväzov SR, mesto Kežmarok, Orange Slovensko, Seges s.r.o., SimpleCell Networks Slovakia, Slovenská informatická spoločnosť, Slovenská živnostenská komora, Súkromná stredná odborná škola v Poprade – Tatranská akadémia, Uber Slovakia, Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach a Výskumný ústav papiera a celulózy, a.s.

read more
 
 
 
 
 

Presmerujte 2 percentá z vašich daní na zmysluplný účel

2percenta_zm

Výsledky talentov z AMAVET-u a jednoduché administratívne kroky Vás môžu presvedčiť

Kto chce pomôže, kto nechce, nepresvedčí ho ani to, že z jeho peňaženky to nebude! Hovorím o vašom rozhodnutí presmerovať a poukázať 2 percentá z vašich daní na zmysluplný účel, napríklad na školu hrou, na AMAVET. 

read more
 
 
 
 
baner
 

Junior Internet pre všetkých!

juniorinternet_logo

Finále súťažnej konferencie Junior Internet sa uskutoční v dňoch 23. a 24. marca 2018 na Fakulte informatiky a informačných technológií STU, Ilkovičova 2, Bratislava. Počas dvoch dní konferencie si môžete pozrieť viac ako 60 prezentácii projektov žiakov základných a stredných škôl na Slovensku, ktorí boli vybraní hodnotiacou  komisiou. Žiaci budú prezentovať webové stránky, aplikácie, grafické práce a dizajny, či blogy a texty a online projekty zamerané na vzdelávanie.

read more
 
 
 
 
 

Hraj sa a zabávaj, osvedčenie o tom získaj, animátorom sa staň – neváhaj!

skolenie-zvedavivedci-mdd_153

Zaujíma Ťa biológia, chémia, fyzika, ekológia, astronómia alebo iná veda? Chceš sa naučiť zábavné experimenty a bádateľské aktivity? Baví Ťa baviť iných? Rád sa bavíš s mladšími od Teba? Túžiš byť najmä počas leta dobrovoľníkom a zažiť atraktívne hry s kúzelnými javmi prírody? Naučíme Ťa vychutnávať si prírodovedné predmety hravou formou a stane sa z Teba zvedavý vedec. Svoje skúsenosti budeš odovzdávať ako animátor deťom.

read more
 
 
 
 
 

Popoludnie s vedou nás prevetralo

popoludnie

Jedno pekné piatkové popoludnie sme spolu s Katkou a piatimi bádateľmi strávili v obložení množstva materiálu, tekutín, či farebných papierov. V rámci spolupráce so susednou firmou sme sa rozhodli odbremeniť účastníčky školenia a postarať sa im o ich ratolesti animačným programom Zvedaví vedci. Tento program realizujeme v rámci denných táborov v Bratislave a pobytových podujatí a táborov v Chorvátskom kempe Baško Polje, (http://superleto.sk/index.php?id=44&idd=8) kam sa každoročne presúva naše „pojazdné laboratórium“. 

read more
 
 
 
 
 

Príležitosť pre mladých matematikov ponúka Oxfordská univerzita

math-254087_960_720

Výzva na predkladanie žiadostí o PROMYS Europe 2018

PROMYS Europe je náročný šesťtýždňový rezidenčný letný program na Oxfordskej univerzite. Program je určený na podporu ambicióznych študentov v matematike, ktorí majú aspoň 16 rokov, aby preskúmali kreatívny svet matematiky. Účastníci sa zaoberajú základnými matematickými otázkami v bohato stimulujúcej komunite kolegov. Účastníkmi diskusií sú študenti, ktorí sa prihlásia do prvého ročníka programu, ale aj tí, ktorí sa projektu už zúčastnili. Diskutujú aj vysokoškolskí poradcovia, výskumní mentori, pedagógovia fakulty a hosťujúci matematici. Je to príležitosť pre študentov z celej Európy, ktorí prejavujú nezvyčajnú pripravenosť hlboko premýšľať o matematike.

read more
 
 
 
 
 

Staň sa dobrovoľníkom na Festivale svetla 2018

logo

Čo je Festival svetla?

Festival svetla, Bratislava je projekt ktorý spája vedu, umenie a zábavu. Počas dvoch dní od 16. do 17. marca 2018 sa bude konať v uliciach Bratislavského Starého mesta hneď niekoľko aktivít. Vizuálne najatraktívnejšou zložkou Festivalu svetla budú exteriérové svetelné inštalácie, ktoré budú tvoriť okruh cez Bratislavu-Staré mesto a priľahlé brehy Dunaja. Inštalácie budú umiestnené predovšetkým na miestach významných stavieb a objektov mesta. 

read more
 
 
 
 
 

Pomôžte svojej komunite

Máte dobrý nápad na zlepšenie života vo vašej komunite, ale chýbajú vám peniaze?

Nadácia VÚB pripravila grantový program pre zamestnancov skupiny VÚB, ktorí majú nadšenie a odhodlanie realizovať konkrétny projekt vo svojej komunite - vlastnými silami, spoločne s priateľmi či susedmi. Hodnota komunitných projektov spočíva v motivácii ľudí spojiť sily, dať hlavy dokopy, venovať svoj čas, skúsenosti či odborné poznatky pre dobro svojej komunity a prostredia v ktorom žijú.

read more
 
 
 
 
 

Medzinárodná vedecká škola MILSET opäť v Jakutsku

LOGO MILSET sin fondo

Pozývame Vás na 11. ročník Medzinárodnej vedeckej školy (IRS - International Research School), ktorú organizuje MILSET Vostok, OODI a SJSA od 4. do 15. júla 2018. Po úspešnom minulom ročníku sa 11. ročník IRS vráti do Jakutska, krajiny diamantov a permafrostu, rozsiahlej tundry a nádherných riek a samozrejme aj priateľských a pohostinných ľudí.

read more
 
 
 
 
 

Zabojujú o postup do finále FIRST LEGO League

FLL-button-logo

10 tímov zo Slovenska vycestuje s robotmi do Poľska

V januári sa na Slovensku ukončili regionálne turnaje jubilejného 10. ročníka medzinárodnej súťaže FIRST LEGO League (FLL). Tímy zo Slovenska cestujú na semifinále do Poľska. Témou aktuálneho ročníka je Hydro Dynamics – voda a všetko s ňou spojené - ako ju nájsť, prepravovať, používať či zlikvidovať. 

read more
 
 
 
 
 

Veda nás baví.

1

Veda je jedna z foriem osvojovania si sveta človekom. Je to príroda, ktorá prostredníctvom pozorovania a experimentu nás učí ako posúvať naše poznanie  k novým horizontom. Veda je súborom disciplín ako je fyzika, chémia, biológia a ďalšie, pretavené do technických disciplín, ako je  mechanika, elektronika, robotika a strojárenstvo, ktoré nám pomáhajú zlepšiť a obohatiť život človeka.

 
 
 
 
 

Aktivity AMAVET-u boli podporené z dotácie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR "Programy pre mládež 2014 - 2020, ktorú administruje IUVENTA - Slovenský inštitút mládeže.