Keď povolíte zobrazovanie obrázkov, bude náš newsletter u Vás krajší. Webová verze.
 
28 rokov pomáhame mladým uspieť vo vede a technike
 
1
 

EDITORIÁL

NOVÝ ROK a POLČAS

Pre každého z nás je január začiatkom nového roka, pre väčšinu našich čitateľov, pedagógov je to aj polčas roka – školského. Pre vás to už nie je čas na dávanie si záväzkov, ale na zrealizovanie rozbehnutej práce a plánov. Napríklad kam posunúť talentovaných žiakov a študentov, ktorí „vystrkujú“ zo školských lavíc svoje vedomosti a nadanie? Niekoľko námetov si môžete prečítať aj v dnešnom AMAVET Revue.

Začal sa nový ročník súťažného online seminára LaBáK. Má nový šat a okrem teoretických vedomostí kladie dôraz na praktickú vynaliezavosť... Registrácia súťaže Junior Internet je v plnom prúde a mladí autori môžu do súťaže prihlásiť projekty, ktorých rôznorodosť je tak široká, ako nám poskytuje web a online svet – webové stránky, mobilné aplikácie, grafické práce, či kreatívne dizajny a koláže... Jedno kolo regionálneho turnaja FIRST® LEGO® League organizuje aj AMAVET klub v Banskej Bystrici práve v týchto dňoch... Alebo môžete využiť so svojimi žiakmi výnimočnú ponuku Cesty za vedou pre deti aj dospelých - koniec apríla môžete prežiť v jedinečnom interaktívnom fyzikálnom centre TECHNORAMA vo Winterthure vo Švajčiarsku... Ak ste ešte neboli v CERN-e, najväčšom laboratóriu na svete, môžete ho navštíviť najskôr na jeseň tohto roku, pretože celosvetový záujem o exkurziu v Európskej organizácii pre jadrový výskum je obrovský... ponúkneme vám aj niekoľko skúseností a zážitkov, ktoré vás budú určite inšpirovať na Letnú univerzitku a tábory pri mori...

Želám vám správne rozhodnutia v roku 2018, ktoré vám navodia radosť a šťastie. Príjemné čítanie.

Ján Nemec

 
 
 
 
 

Začal sa nový ročník súťaže LaBáK

logo LaBáK

V tomto roku spúšťa Asociácia pre mládež, vedu a techniku už 6. ročník online súťaže LaBáK. Ide o celoslovenskú súťaž pozostávajúcu zo súťažných 4 kôl z oblasti biológie, chémie, fyziky a matematiky. LaBáK je multidiciplinárny seminár, ktorý spája rozdielne predmety - matematiku, fyziku, biológiu, chémiu, geovedy - do jedného celku. Súčasne okrem teoretických vedomostí kladie dôraz na praktickú vynaliezavosť v zmysle debrujárskeho hnutia. Online seminár uľahčuje prístup k úlohám pre riešiteľov ako aj hodnotiteľov úloh. Vďaka všetkým týmto prvkom je seminár LaBáK v slovenskom prostredí jedinečný.

read more
 
 
 
 
 

Prvé registrácie v súťaži Junior Internet, čakáme ďalšie!

juniorinternet_logo

AMAVET spustil registráciu projektov súťaže Junior Internet už v decembri. Tá trvá do 18.februára 2018. Zameranie projektov, ktoré môžu mladí autori do súťaže prihlásiť je tak široké, ako nám poskytuje web a online svet. Webové stránky, mobilné aplikácie, grafické práce, či kreatívne dizajny a koláže.

read more
 
 
 
 
 

Regionálny turnaj FIRST® LEGO® League

Print

FIRST® LEGO® League (FLL) je program, ktorého cieľom je v športovej atmosfére hravým spôsobom podporiť u detí a mládeži záujem o vedu a technológie. FLL je najväčšia robotická súťaž pre mládež na svete, ktorej sa zúčastňuje viac ako 200 tisíc detí približne z 80 krajín sveta. Témou súťaže v sezóne 2017/2018 je  „Hydro Dynamics“ - voda a všetko s ňou spojené - ako ju nájsť, prepravovať, používať či zlikvidovať. Na Slovensku to je už 10. ročník.  V decembri 2017 sa uskutočnili tri regionálne turnaje – v Žiline, Bratislave a Poprade. V januári 2018 sa uskutočnia ešte štyri – v Košiciach, Bratislave-Petržalke, Banskej Bystrici a Žiari nad Hronom. Na základe dohody o spolupráci s občianskym združením FLL Slovensko bol AMAVET klub 937 so sídlom pri SŠ, Kremnička poverený zorganizovať regionálny turnaj.

read more
 
 
 
 
WIKI_titel_01
 

Výnimočná ponuka Cesty za vedou pre deti aj dospelých

žiarovka

Koniec apríla môžete prežiť v jedinečnom interaktívnom fyzikálnom centre TECHNORAMA vo Winterthure s viac ako 500 experimentálnymi prezentáciami. Od sobotňajšieho večera 28.4.2018 do skorého rána 1. mája vás pozývame na Cestu za vedou do Švajčiarska. Rozlohou je Technorama jedno z najväčších vzdelávacích zariadení na svete. Jej heslom je "vyskúšať, hrať sa a rozumieť". A z toho sa tešia deti aj dospelí. Každý rok privíta Centrum vedy viac ako štvrť milióna návštevníkov všetkých vekových kategórií.

Technorama má prezentácie na troch podlažiach. Na prízemí sú experimenty venované mechanike a magnetom. Na prvom poschodí sa môžete pohrať v biologickom alebo chemickom laboratóriu, rozozvučať zvukové vlny, alebo využiť matematiku v umení. Očné klamy vás nielen pobavia, ale zamotajú hlavu aj telo. Na druhom poschodí sa môžete pohrať s čarom svetla a zvuku. Môžete sa stať aj astronautom  a pozrieť si Zem z Orbitária...

Po ceste do Technoramy sa v nedeľu 29. apríla pokocháte na Rýnskych vodopádoch, ktoré sú najväčšie v Európe. Zastávka v Kostnici vám pripomenie obdobie, keď tu upálili Jána Husa. Pondelok 30. apríla je venovaný jedinečnému interaktívnemu fyzikálnemu centru TECHNORAMA vo Winterthure, odkiaľ sa odchádza na Slovensko s príchodom vo veľmi skorých hodinách prvého mája.

Len za 139 eur vás odvezieme v pohodlnom, klimatizovanom autobuse, zabezpečíme ubytovanie s raňajkami a zabezpečíme šikovného sprievodcu.

Kontaktujte Katku Lehotskú, lehotska@amavet.sk, +421 905 506 312.

Pre inšpiráciu pozrite: https://www.youtube.com/watch?v=RZO6nA45JPo

 
 
 
 
 

Najvyšší čas naplánovať si návštevu v CERN-e

logo CERN

Ak by ste chceli navštíviť miesto, kde dokážu nadchnúť pre vedu úplných laikov, neváhajte ani minútku! Najväčšie laboratórium na svete, Európsku organizáciu pre jadrový výskum, známu pod skratkou CERN, môžete navštíviť najskôr na jeseň tohto roku. Nie preto, že majú zatvorené, ale celosvetový záujem o prehliadku obrovského laboratória, kde pracuje 2500 špičkových inžinierov, je obrovský! Jesenné obdobie, začiatok školského roka a záver kalendárneho roka sú zaujímavé termíny. O tom, že je to tak, vás isto presvedčia zápisky kolegov zo sekretariátu Asociácie pre mládež, vedu a techniku, ktorí využili predvianočné obdobie a nastúpili do autobusu smer CERN. Prečítajme si ich zážitky. Ak vás čo len trochu zaujmú, kontaktujte nás, presnejšie Katku Lehotskú                                (+421 905 506 312, lehotska@amavet.sk), ktorá vám vyjde v ústrety  a zodpovie vám na každú otázku, aby ste si mohli vychutnať zážitok z poznávacej cesty do CERN-u. Bola tam aj s kolegom Dávidom Richterom. Dajme im slovo...

 
cern2017_2zm
 

Výnimočný CERN prizmou Dávida

Posledné dni roku 2017, počas predvianočného obdobia, som strávil v autobuse a dobrovoľne! Dvanásť hodín cesty môže na prvý pohľad vyzerať odradzujúco, no ubehla veľmi príjemne, pretože som cestoval spolu s ďalšími „aktivistami AMAVET-u“, či odvážlivcami z dvoch slovenských škôl. Naša cesta smerovala do Európskej organizácie pre jadrový výskum, CERN-u.

read more
 
 

Predvianočný CERN Katkinými očami

CERN som si od prvej návštevy v roku 2010 pamätala ako miesto, kde dokážu  nadchnúť pre vedu aj úplných laikov.  A hoci zo mňa na druhý pokus, a ani na žiadny ďalší, jadrový fyzik nebude, trpezlivý a láskavý prístup našej sprievodkyne Iny Carli, Slovenky pôsobiacej v CERN-e, ma doslova očaril.

read more
 
 
 
 
spolocna_brela
 

Príbehy a skúsenosti, ktoré inšpirujú

Do 15. februára za lákavé ceny!

„Tábor AMAVET je najlepší vedecko-technický tábor na svete, kde spoznávaš veľa nových kamarátov a skúšaš mnoho bláznivých aktivít. Animátori ťa učia samostatnosti a zodpovednosti. Mala som to šťastie, že som dostala troch NAJLEPŠÍCH ANIMÁTOROV, ktorých si dieťa môže len priať. SOM NADMIERU SPOKOJNÁ, ale nemôžem zabudnúť na NAJLEPŠIEHO DELEGÁTA na svete! MILUJEM AMAVET A TEŠÍM SA, KEĎ TAM PÔJDEM ZNOVU ♥♥♥♥.“ 

read more
 
 
 
 
 

AKTIVITY KLUBOV:

 
 

Bilancovanie a SLOVÁ VĎAKY

2017_MDD_1

Je január. Čas, kedy sa s elánom púšťame do realizácie nových predsavzatí, sformulovaných na základe bilancovania roku uplynulého. Tak to obyčajne chodí. Priznám sa, v AMAVET klube 959-SOVA sme bilancovanie v decembri nestihli. Bol akýsi hektický, poznačený únavou, no zakončený úžasnou cestou do CERN-u. Január v klube 959 teda patrí nie len novým plánom na rok 2018, ale aj poohliadnutiu sa za rokom 2017. 

read more
 
 
 
 
 

KÚZELNÁ FYZIKA

Aby bola fyzika pre žiakov Základnej školy M.R. Štefánika, v Budimíre  zaujímavá, 11. decembra 2017 medzi žiakov 5. – 7. ročníka prišiel  Mgr. Michal Figura, ktorý  im predviedol zábavno-kúzelné predstavenie pod názvom Kúzelná fyzika. 

read more
 
 
 
 
 

Aktivity Asociácie pre mládež, vedu a techniku boli podporené z dotácie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR "Programy pre mládež 2014 - 2020, ktorú administruje IUVENTA - Slovenský inštitút mládeže.